Začíná čas prázdnin a odpočinku. Na dovolenou jezdí téměř všichni. I ti, kteří trpí alergiemi. Do kufru či batohu přibalují léky.
Alergie se projevuje reakcí našeho organismu na plísně, pyly, zvířecí srst, ale také na sluneční záření či štípnutí od hmyzu. K alergiím má každý z nás dispozice od narození, u všech se však neprojeví.

Léčení alergií

Někteří ale mají rýmu, kýchají nebo jim slzí oči. „Příznaky alergií se dají uvést do klidu léčbou. Úplně vyléčit ji však nedokážeme. Onemocnění se pouze utlumí,“ uvedla Blanka Pokorná, lékařka alergologické poradny ve Svitavách.

Lidé s těmito problémy si také chtějí užít prázdniny a jet na dovolenou. Při cestování s sebou proto vozí ještě jedno zavazadlo. „Chronici vědí, že si musí včas opatřit svoje léky,“ řekla Blanka Pokorná. Nejvíce alergiků je mezi dětmi školního věku. Rodiče se jim snaží zajistit léky do konce školního roku, než odjedou k babičkám, na tábory nebo na dovolenou. „Vozíme s sebou i léky pro syna. Má alergii a astma. Taky máme přístroj, kdyby dostal záchvat,“ svěřila se Martina Kloudová z Půlpecna.

Hmyz a slunce

Problémy může způsobit také štípnutí hmyzu. Tomu stoprocentně zamezit nejde. Alergoložka zdůraznila důležitost prevence. „Pacienti jsou vybaveni pohotovostními balíčky. Zejména děti se musí kolem sebe dívat. Pokud je štípne včela nebo vosa, vezmou si tabletu, případně odstraní žihadlo. Pokud jde o někoho, kdo prodělal šok, tak je vybavený i injekcí.“ Před komáry nebo mouchami ochrání jen repelent. Podle lékárnice Lucie Pavelové lidé před dovolenými preventivně požadují kompletní lékárničky, opalovací i repelentní přípravky.

Kdo má potíže při pobytu na slunci, měl by si také dávat pozor. „Opalovací krémy s vysokým ochranným faktorem je nutné aplikovat dříve, než se vystavíme slunečnímu záření, aby se ochranný účinek stihl uplatnit,“ vysvětlila alergoložka. Pro alergiky se silnou reakcí na slunce je lepší, že i v létě chodí oblečení v dlouhých rukávech a dlouhých nohavicích. „Léčíme pouze příznaky, snažíme se je brzdit. Ostatní léčba je posléze na dermatolozích, kožařích. Ti používají při léčbě UV lampy, protože tato alergie je spuštěná fyzikálním vlivem. My léčíme vakcínami,“ dodala lékařka Blanka Pokorná. Když někdo potřebuje akutně ošetřit, tak jej alergologové ošetří, a to i bez objednání.