Počet oddělení Orlickoústecké nemocnice, na nichž se lékaři nepřipojili k výzvě Děkujeme, odcházíme, se dá spočítat na prstech jedné ruky. Z původního údaje 89,8 úvazku lékařů by podle aktuálních informací od 1. března zbylo jen 55,3 úvazku. Výpověď v Ústí, v jedné z pěti krajských nemocnic, podaly na tři desítky lékařů.

Bez oddělení ARO je chod neudržitelný

Klíčovými hráči jsou lékaři z anesteziologicko-resuscitačního oddělení, k 1. březnu by na oddělení teoreticky zůstali dva. Bez nich je přitom chod nemocnice prakticky nemožný. „Za těchto okolností chod nemocnice úplně udržitelný není, ale rozhodně budeme dělat vše pro to, aby se podařilo zajistit akutní péči. Nyní se pracuje na tom, aby stav nezůstal tak, jak je na papíře. Pokud by tak zůstal, nemocnice by nemohla pracovat mimo běžnou pracovní dobu,“ hovoří otevřeně Jiří Řezníček, jenž je dočasně pověřený vedením nemocnice.

Nemocnice jedná s lékaři, jedná se i na krajské úrovni. Vedení Pardubického kraje bude jednou týdně organizovat porady, společnou prioritou je zajištění akutní péče. A to na úkor plánovaných operačních výkonů… „Veřejnost by se mohla připravit na to, že pravděpodobně budeme muset zrušit plánované operační výkony,“ potvrzuje Řezníček.

Jednání o možných způsobech zajištění péče po 1. březnu jsou v začátcích. Jednu z možností přesto Jiří Řezníček nastínil: „Jsou nemocnice, kde z anesteziologů nepodal výpověď nikdo, zvažovat by se tedy eventuelně mohl přesun některé péče jinam.“ Na závěr však Jiří Řezníček dodává: „Pokud nenastane nějaká změna ze strany státu, který situaci zlehčuje, vyhrocení situace by mohlo občanům zkomplikovat život.“

Podle hejtmana Radko Martínka je viníkem rozjitřené situace ministerstvo zdravotnictví, které vyhlásilo snižování platů lékařů: „S tím Pardubický kraj nemůže v žádném případě souhlasit, žádné mzdy snižovat nebudeme.“

Své postřehy k vyhrocené situaci Deníku prozradil i lékař působící na gynekologicko–porodnickém oddělení a v privátní praxi. I on podal výpověď, přál si však zůstat v anonymitě. „Myslím si, že to minimálně rozhýbe zdravotnictví, o reformách se totiž zatím jen mluví. Je potřeba zdravotnictví zefektivnit, modernizovat. Máme obrovské neefektivní zdravotnictví. Nemůžeme si držet spousty zbytečných lůžek. Snažím se například prosadit, abychom některé výkony prováděli ambulantně, ale u majoritní pojišťovny to je skoro neprůstřelné, protože na to má svoje ´chlívečky´. My bychom to přitom udělali pětkrát levněji a pacienti by nemuseli nikde ležet,“ tvrdí lékař.

Lékaře podporuje, domnívá se však, že se akce nakonec paradoxně obrátí proti nim. Pozitivní dopady na české zdravotnictví jsou pro něj však rozhodující. „Je sice ekonomická krize, ale lékaři se chtěli ozvat, že už toho mají dost, že se jimi nikdo nezabývá a že jim pořád jenom zavírají pusu tím, že je to jejich poslání. Myslím si, že 95 procent z nich nechce odejít. Vláda zřejmě nabídne nějaké ústupky, záleží na tom, jak se k tomu postaví lékařský odborový klub a lékařská komora,“ dodává lékař. A jak vidí situaci v Orlickoústecké nemocnici? Veřejnost by si podle něj měla uvědomit, že péče se rozhodně změní.

Orlickoústecká nemocnice, a. s.

Obor Počet lůžek Původní stav Nový stav (úvazky)

Interna 88 13,3 8,8

Hematologie 3,4 3,4

Neurologie 30 8,2 5,2

Dětské 36 10,25 6,25

Novorozenecké 15 součást dětského oddělení

Gynekologie 21 7,8 2

Porodnice 27 součást gynekologicko-porodnického

Chirurgie 65 12,65 7,65

ARO 12 12,2 2

Urologie 18 4 4

ORL 20 6,1 5,1

OKBD 1,3 1,3

Klinická mikrobiologie 1 2

Rehabilitace 2 2

RDG 7,6 5,6

Celkem 332 89,8 55,3