Pršet začalo kolem sedmnácté hodiny. „Přišla bouřka, intenzivní déšť, kroupy, neustávalo to a pak přišla další vlna ještě silnějšího deště. Za dvě hodiny napršelo metr vody,“ uvedla starostka Helena Pazderová.

MÍSTO CESTY DÍRY

Paseku v obci nadělal rozvodněný potok Hlučál, jeho přítoky Šonava a Křišťál a voda se také valila z kopců. Některé místní cesty úplně zmizely. „Na horní konec obce není cesta, zůstaly tam jen díry. V domech uvízli lidé, kteří nahoru vyjeli auty, teď nemají šanci se dostat dolů. To bude tak na týden práce, aby se dostali dolů. Musíme nejdříve vrátit potoky do koryt, teď tečou tam, kde byla cesta,“ vysvětlila starostka. V sobotu byly mosty v Pusté Rybné přelité vodou a osady odříznuté od světa.

V neděli ráno se do vesnice sjeli lidé na pomoc s odklízením následků povodně. „Přijela velká parta dobrovolníků z Březin a Krásného. Pomáhají nám chalupáři, ale víc práce bude pro těžkou techniku,“ řekla Pazderová. Vesnici zasáhly povodně i v letech 1997 a 2002, ale tak ničivé nebyly. Tentokrát voda vletěla do obce moc rychle.

Hasiči v Pardubickém kraji zasahovali v sobotu večer v souvislosti se silnou bouřkou u více než devadesáti událostí. Blesková povodeň způsobila problémy i v dalších obcích na Poličsku. Postižená je také Oldřiš a Borová. Na dalších místech v kraji lámal silný vítr stromy.

Povodně v Litomyšli
Povodeň v regionu: Evakuace domů, zatopené silnice