Fotografie z úklidu najdete zde: Ve městě uklízejí po velké vodě

Zkáza tentokrát nepřitekla korytem Svitavy, ale přivalila se z kopce. S vodou z pole se do sklepů, garáží, provozoven, příbytků i automobilů dostalo jemné bahno. Škody jsou veliké a to jak na soukromém, tak městském majetku. Díky živelné pohromě měli plné ruce práce jak hasiči, tak především postižení obyvatelé.

Rychlý příval

Na své zahrádce nad viaduktem byli v pondělí odpoledne i manželé Felklovi. Do jejich chaty vtrhla velká voda jako první. „Najednou jsem viděl, jak se valila hnědá vlna. Než mi došlo, co se děje, už to bylo na terase, voda stoupala. Chtěl jsem zatarasit vchod, ale byl silný proud,“ popsal záplavu učitel fyziky. Jeho manželka dodala, že pozemek využívají již dvacet let a voda na něm stála jen jednou a to před lety při jarním tání. Budoucí garáž Břetislava Vévody, která je hned v sousedství železniční tratě, má sice zatím jen základovou desku. Také na ní velká voda způsobila škody za desetitisíce.

Nemilé překvapení v podobě záplavy zažili i lidé bydlící na kopci na ulici Pod Viaduktem. Voda přišla i sem velmi rychle. „Sklep byl pod vodou, zahradu jsme dělali na jaře novou. Teď je po ní. Je plná bláta. Pergola, všechno je pod blátem. Nejprve přišlo trochu vody. Přijel nám pomoci otec. Než s manželkou stihl vynést doklady a mobily z auta, přišla rychle druhá vlna. Málem jsme přišli i o mladého,“ řekl Jan Košík. Auto v garáži zcela zaplavené špinavou vodou zůstalo třeba Brlanovým. Majitelé zničených věcí a nemovitostí se začali okamžitě obracet na pojišťovny. „Ke včerejšímu poledni eviduje Česká pojišťovna na Svitavsku zatím dvě desítky škod, ale tento počet určitě nebude konečný. Odhadované pojistné plnění za dosud nahlášené škody je zhruba kolem milionu korun,“ informovala třeba za Českou pojišťovnu Dagmar Koutská.

Než voda s bahnem dotekla do řeky Svitavy, sebrala na ulici Pod Viaduktem zeminu a kamení. Ulice právě prochází rekonstrukcí. „Probíhají zde zemní práce. Tak došlo k tomu, že se vyplavila zemina,“ informoval velitel zásahu hasičů Radim Brokl. Podle něj zde byla situace nejhorší. Vznikly i škody na městském majetku. Do všech postižených lokalit se v pondělí večer přijel podívat starosta Jiří Brýdl. Odhadl, že největší škody na městském majetku budou asi právě na opravované komunikaci. „To je ale stavba. Důležité je především pomoci lidem, kteří mají zničený majetek,“ řekl bezprostředně po povodni Jiří Brýdl. Vedení města hned včera zajistilo lidem kontejnery, pytle na odpad i lidi na výpomoc.

V pondělí večer nebyla průjezdná hlavní silnice na Brno. Naplaveniny odklízela těžká technika. Hasičům vypomohla firma, která na ulici Pod Viaduktem prováděla zemní práce. Ještě včera hlavním tahem projeli motoristé kvůli úklidovým pracím jen kyvadlově. Policisté a strážníci řídili dopravu. Strážníci byli také ti, kdo díky kamerovému systému byli jedni z prvních, kteří věděli, co se děje. „Bylo vidět, jak rychle zvedá voda v korytě. Takže jsme okamžitě informovali záchranný systém města v tom smyslu, že jsme kontaktovali vedení města. Začali jsme se starat o dopravu a hlásnou povinnost na ohrožených místech,“ sdělil velitel městské policie Karel Čupr.

Kromě křižovatky v Lánech příval vody s bahnem zaplavil kruhový objezd. Podle Radima Brokla také čerpací stanice při výpadovce na Moravskou Třebovou musela zavřít. U výdejních stojanů bylo asi deset centimetrů naplavenin.

Protipovodňové hráze na řece Svitavě vodu udržely. Bohužel za nimi se například na Požární ulici opět vyvalila voda z kanalizace. Zdejší obyvatelé už dlouhodobě upozorňují, že zpětná klapka vpusti zřejmě nefunguje.

Na odstraňování následků záplav pracovali dobrovolní a profesionální hasiči. Okolí toku řeky monitoroval také ředitel profesionálních hasičů Oldřich Jedlička. „Nejvíce to odnesly Svitavy. Týká se to především části Lány,“ řekl Oldřich Jedlička. V terénu byly dvě stříkačky, hasiči nasadili všechna čerpadla. K zvládnutí situace přispěli velkou měrou také členové dobrovolné jednotky svitavských hasičů.

Velká voda způsobila problémy i v Hradci nad Svitavou. Podrobnosti neleznete ZDE.