Konec prázdnin prožívají děti v dětských domovech stejně jako ostatní školáci. Zatímco někteří netrpělivě očekávají svůj nástup do školy, jiní si ještě užívají poslední dny volna. To potvrzuje i ředitelka Dětského domova v Moravské Třebové Irena Mazánková. „Děti se připravují na začátek školního roku různě. Některé z nich jsou ještě na prázdninách," uvedla Irena Mazánková. Nejdůležitější část přípravy spočívá především v nákupu školních potřeb. Množství pomůcek je rozsáhlé a finančně náročné obzvláště u nejmenších dětí, které letos nastoupí do školy poprvé. V dětských domovech však s některými nákupy pomohou sponzoři dary. „Školy mají sestavené seznamy školních pomůcek, které je potřeba dětem obstarat. Už jsme pořídili aktovky a veškerou výbavu. U jedné prvňačky vypomohl sponzor, takže dostala už k Vánocům aktovku a penál," sdělila ředitelka Dětského domova v Poličce Ivana Brabcová.

Zatímco menší děti už svou školní výbavu mají, pomůcky pro středoškoláky se většinou dokupují až během prvních školních dní. „Během prvního týdne ve škole zjistí, co budou potřebovat. Máme samozřejmě i nějaké zásoby, ale hodně věcí dokupujeme po zahájení školního roku," vysvětlila ředitelka moravskotřebovského dětského domova.

A jak se budoucí prvňáčci z dětských domovů těší do školy? V poličském domově letos mají tři školáky, kteří nastoupí do první třídy. První školní den pro ně ale rozhodně nebude krokem do neznáma. „Děti se samozřejmě byly ve škole podívat. Navíc vidí u starších dětí z domova, co je čeká. Přípravě na výuku totiž věnujeme hodně času. Proto mají i menší děti představu o úkolech a učení," uvedla ředitelka poličského dětského domova Ivana Brabcová.