Od roku 2013 se 
k projektu připojují i některá místa České republiky, letos je to dokonce 43 měst. Na jeden večer se tak literatura stává celorepublikovým a celoevropským fenoménem. „Ambicí projektu je představovat návštěvníkům současnou evropskou literaturu netradičním způsobem a zároveň oživit večerní město přitažlivou akcí," uvedla programová vedoucí Zámeckého návrší Petra Jiráňová.

Letošní ročník padl na středu 11. května a byl zaměřen a severskou tvorbu. 
V Litomyšli Noc literatury připravovala městská knihovna společně se Zámeckým návrším. Celkem ve středu proběhla tři čtení. To první se uskutečnilo
v knihovně od osmnácti hodin, kdy byla akce zahájena. V sedm hodin večer se lidé přesunuli do kostela Nalezení svatého Kříže, kde studenti představili nový projekt Čtení pod lavicí 
a od osmi do devíti následovalo v kostele čtení 
s Marií Dřímalovou a Danielem Kvasničkou.

Na projektu Čtení pod lavicí spolupracovali studenti Gymnázia Aloise Jiráska. Jejich cílem bylo propojit sílu knih s chrámem Nalezení svatého Kříže v Litomyšli. Do chrámu proto nechali umístit knihovnu, protože by rádi jeho návštěvníkům vytvořili prostředí, kde budou trávit čas nad knihami a relaxovat. Chrám tak rozšířil své pole působnosti. Běžně se využívá jako koncertní sál, výstavní nebo vzdělávací prostor a nově slouží i jako místo pro čtení knih.

Finanční prostředky na zařízení knihovny získali studenti z programu SmartUp od Nadace O2. Ten nabízí podporu mladým lidem, kteří chtějí něco vytvořit nebo změnit ve svém okolí a tím chtějí pomoci komunitě, v níž žijí.

Za příspěvek od nadace nakoupili studenti knížky 
a výtvarné potřeby, kterými projekt realizovali „Absolvovali jsme víkendový seminář od Nadace O2, kde nám byly sděleny základy projektového řízení, komunikace a spolupráce v týmu," sdělili organizátoři na začátku představení projektu. Výběr knih řešili studenti společně s učitelkou Gymnázia Aloise Jiráska Marií Dřímalovou a kazatelem církve bratrské Danielem Kvasničkou.

„Knihy jsme získávali od známých v antikvariátech 
i v knihkupectvích. K dnešnímu dni se jedná bezmála o sedmdesát titulů, z nichž zhruba čtyřicet je již nyní 
k nahlédnutí zde v lavicích. Jde o díla kratší, povídková zkrátka taková, aby je byl schopen čtenář přečíst za jedno odpoledne," pověděl Jakub Sadílek.

Pořadatelé mysleli i na ty, kteří svou knihu nestihnou dočíst, pro ně jsou připraveny záložky, jež si podepíší a do knihy vloží, aby si ji mohli dočíst jindy.
Grafickou podobu obalů knih ztvárnila Johana Pulgretová. „Každá kniha má svůj originální obal, který přímo souvisí s jejím příběhem," dodal k tomu Jakub Sadílek.