Velká rekonstrukce jednotky intenzivní péče a oddělení ARO začala. „Momentálně se jednotky intenzivní péče nacházejí na dvou různých místech. Nyní dojde k jejich přesunu na jedno patro. Díky tomu bude moct zdravotnický personál například sdílet specializované vybavení, což zlepší kvalitu poskytované péče,“ vysvětlil Pavel Kunčák, náměstek léčebné péče Svitavské nemocnice. V současné době má nemocnice šestnáct lůžek v intenzivní péči, po rekonstrukci jich bude devatenáct.

Žádné z oddělení nebude během stavby uzavřené. Veškeré práce jsou naplánované za plného provozu. „Co se týká intenzivní péče, kapacita lůžek bude po dobu rekonstrukce snížena naprosto minimálně, dočasným omezením tak budou spíše kapacity prostorové. Na chirurgii budeme sníženou lůžkovou kapacitu řešit ve spolupráci s urologickým a gynekologickým oddělením,“ sdělila Karolína Frýdová z oddělení komunikace Nemocnice Pardubického kraje.

Plavecký bazén ve Svitavách čeká roky na rekonstrukci.
Na opravu bazénu není vhodná doba. Svitavy by měly počkat, míní čtenáři Deníku

Vedení Svitavské nemocnice se snaží, aby dopady rekonstrukce byly pro pacienty minimální. „Jsme přesvědčeni, že dokážeme zachovat vysokou kvalitu poskytované péče,“ podotkl Kunčák.

Na šest týdnů

Pacienty z anesteziologicko-resuscitačního oddělení zdravotníci přestěhovali do náhradních prostor na šest týdnů. „ARO bude dočasně využívat převážně chirurgickou jednotku intenzivní péče, pro interní jipku jsme na celou dobu rekonstrukce připravili náhradní prostory na chirurgickém oddělení v místě bývalého operačního sálu. Chirurgická JIP se dočasně přesune do nově zrekonstruovaných prostor bývalé jednotky intenzivní péče,“ přiblížil změny lékař.

Všechny úpravy jsou naplánované, aby umožnily snadné využití prostor chirurgickým oddělením. „Po ukončení rekonstrukce se do nového bude stěhovat interní a chirurgická jipka,“ upřesnil Kunčák. Celá rekonstrukce má trvat šest měsíců, hotovo by mělo být na začátku příštího roku.

Chrám Povýšení svatého Kříže v Litomyšli dostane nový oltář.
Chrám v Litomyšli dostane nový oltář z vyhnánovského pískovce a alabastru

Kromě vyššího počtu lůžek přinese rekonstrukce také snadnější transport pacientů na operační sály. Nemocnice bude moci díky evropské dotaci také pořídit nové vybavení pro jednotky intenzivní péče, operační sály a laboratoře.

Jedná se o první část modernizace Svitavské nemocnice. Kraj do nemocnice nasype celkem přes 600 milionů korun.