Litomyšlská firma přišla se speciálními sešity s IT tahákem a základními zkratkami pro zjednodušení práce na počítači. Ty usnadní dětem distanční výuku. Balíky sešitů dostaly děti z dětského domova v Poličce a Moravské Třebové. K ruce jim budou zejména při povinné školní výuce, ale hodit se budou i při volnočasových aktivitách a dílničkách.

Dobrý skutek

Speciální IT sešity vznikly ve spolupráci Czechitas a young_block, jsou plné užitečných informací ze světa IT a pomáhají dětem vzdělávat se zábavnou formou. Dětské domovy obdržely tři stovky originálních sešitů. „S young_block jsme letos na jaře dospěli k tomu, že sešity s radostí věnujeme na dobročinné účely. Proto jsme se rozhodli darovat je dětem, které žijí mimo své rodinné prostředí,“ přiblížil Marek Sedlák, vedoucí marketingu skupiny Czechitas.

Pro děti z dětského domova v Moravské Třebové najdou bloky využití kromě školy také ve výtvarné dílně. „V současné době se staráme o osmnáct dětí různého věku rozdělených do tří rodinných skupin. Distanční výuka i komplikovaná situace okolo covidu-19 nás značně limituje, co se denní náplně týče. Oproti loňskému podzimu jsme ale na tuto situaci mnohem lépe připraveni. Sešity Czechitas nám nicméně pomohou jak s distanční výukou, tak s potřebami nad její rámec. Určitě je využijeme i při plánovaných výtvarných dílnách,“ řekla, vychovatelka Nikola Šindelková.

Nemocnice v Litomyšli má nové moderní přístroje, které zlepší diagnostiku u pacientů.
FOTOGALERIE: Litomyšlská nemocnice získala moderní cétéčko

IT sešity ocení i děti v domově v Poličce. Místní dětský domov je ústav rodinného typu, kde se aktuálně nachází čtrnáct školou povinných dětí. „Sešity dětem vystačí na celý školní rok. Plánujeme je využít pro aktivity spojené s povinnou školní výukou, která je aktuálně jak pro děti, tak personál dětského domova velkou výzvou. Obvykle je totiž poměr vychovatel versus školou povinné děti dost nevyvážený. Na 14 dětí musí povětšinou stačit síly dvou vychovatelů,“ popsala ředitelka Dětského domova Polička Miroslava Přiklopilová. Všechny děti navíc nenavštěvují stejnou školu, a tak je systém distanční výuky a míra odpovědnosti kladená na jednotlivé žáky velmi odlišná. „Sešitů u nás není nikdy dost, a to i z důvodu vysoké fluktuace dětí,“ dodala Přiklopilová.

Dětská radost

Obě předání v domovech doprovázela velká zvědavost a radost. Děti nedočkavě trhaly balicí papír a sešity ihned kupičkovaly pro jednotlivé pracovní skupiny. „Nejvíc je nadchly klávesové zkratky. S oběma dětskými domovy budeme i nadále v kontaktu a věřím, že jim naše sešity alespoň trochu pomohou a povzbudí je v dalším vzdělávání,“ uzavřela Anna Doubravová z litomyšlské firmy young_block.