Svitavští strážníci mají injektor, který udržují v pohotovosti. „V nutných případech ho půjčíme veterináři nebo policistům,“ uvedl Karel Čupr, velitel Městské policie ve Svitavách. Po narkotizační pušce ale sáhli naposledy před několika lety ve Svitavách.

Strážníci v Litomyšli zatím v květnu odchytili asi deset psů. „Poslední dobou se množí zatoulaní psi, zřejmě to bude tím, že feny hárají. Nejsme vybaveni speciálními nástroji, zkrátka nosíme po kapsách piškoty nebo lákáme psy na zbytek svačiny. S agresivními zvířaty jsme se ještě nesetkali,“ tvrdí Jana Bulvová, zástupkyně velitele Městské policie v Litomyšli.

Veterináři mají jasno. „Pokud pes napadne člověka, měli by lidé zachovat klid, neutíkat a nedělat prudké pohyby. Doporučuji nedívat se agresivnímu psovi do očí, protože i to útok otupí a minimalizuje jeho následky,“ uvedl veterinář Radek Žďára. Pokud spolu začnou bojovat dva psi, lidé by jim neměli rukama rozevírat čelisti, protože klidně kousnou i člověka. O napadení by měla vědět policie a obecníúřad.