Konečně rozumné rozhodnutí! Tak hodnotí policisté a odborníci na dopravu novelu, kterou schválili poslanci. Od srpna budou strážníci městské policie měřit rychlost v ulicích, ale výstražné cedule nechají ve skladu. Řidičům tak skončí „závody“ v ulicích měst.

V Březové nad Svitavou vede silnice první třídy číslo 43 přímo přes náměstí. Řidiči si tady s dodržováním rychlosti hlavu nelámou. Klidně projedou centrem města i sedmdesátkou. „Měříme se značkami a měřit budeme i bez nich. Nikdy jsme tuto činnost neomezili. Řidiči jsou prostě neukáznění a překračují rychlost. A bylo jim lhostejné, jestli bylo místo označené cedulí nebo ne,“ sdělil Martin Švancara z březovské radnice. Motoristé tedy musí ve městě počítat s častými kontrolami.

Naopak roky neměřili rychlost strážníci v Moravské Třebové. „Příčilo se mi měřit v místě, které označíme cedulí. Dohodli jsme se s vedením města, že se to míjí účinkem a neměřili jsme. Od srpna ale zase začneme. Řidiče na kontrolu nic neupozorní a v tom vidím smysl práce,“ vysvětlil Karel Bláha, velitel strážníků v Moravské Třebové.

Ve Svitavách řidiči běžně potkali strážníky s radarem. Měření se značkami ale považuje velitel městské policie Karel Čupr za absurdní. „To je, jako kdyby v obchodě ke každému regálu dávali ceduli: tady to hlídáme nebo tady se nekrade,“ řekl Karel Čupr. Města disponují značkami na měření rychlosti, které mimochodem nebyly úplně levné. „Byla s tím spojená i administrativa, jako je určení míst policií, stanovení dopravního značení. Proto se některým městům nedivím, že rychlost neměřila,“ uvedl Karel Čupr.

U značek slušně

Svitavští strážníci ale považují měření především za prevenci. A stejné to bude i od srpna. „Nechci spekulovat, kolik řidičů si značky všimlo. Nemyslím si, že bychom po novele měřili více. Budeme měřit podle potřeby a spíše na více místech v součinnosti s policií, jak nám ukládá zákon,“ dodal Čupr. Podotýká, že měření rychlosti není hlavní prací strážníků.

Rychlost v ulicích měst nepřestali měřit ani strážníci v Litomyšli. „Vždycky někoho chytíme. Někteří řidiči jezdí po paměti a nekoukají po značkách. Ale jasně jsme viděli, že kdo minul značku, sešlápl plyn. Slušně jezdili jen v úseku mezi značkami,“ řekl Karel Rajman, velitel strážníků v Litomyšli. Strážníci s radarem se objevují v ulicích, kam se nedostane dopravní policie. Potkáte je v Lánech, u nemocnice i při výjezdu na Českou Třebovou. Vytipovaných míst mají celou řadu.