"ŘSD zahájilo výběrové řízení na zhotovitele stavby D35 Litomyšl - Janov. Předpokládaná hodnota zakázky je 4 447,5 milionu korun bez DPH. Na stavbu obchvatu Litomyšle délky 10,4 km je vydáno pravomocné stavební povolení, probíhá majetkoprávní příprava a začíná archeologický výzkum," uvedl ve středu dopoledne na síti X ředitel ŘSD Radek Mátl.

Infoleták ŘSD o úseku D35 kolem Litomyšle včetně mapy trasy najdete ZDE

Archeologický výzkum provádí společnost Eurovia ve sdružení s organizací Archaia a Archeologickým centrem Olomouc, hodnota této zakázky je 108 milionů korun. Na dalších 23 milionů vyjdou zemní práce, jak dnes poznamenal server zdopravy.cz.

Původní předpoklad ŘSD byl, že stavba 10,5 km dlouhého úseku bude stát 4,2 miliardy, k navýšení o 250 milionů došlo až nedávno. Na druhé straně, všechny okolní úseky D35 se nakonec podařilo vysoutěžit za ceny kolem 70 procent původních předpokladů.

Nová vizualizace dálnice D35 Litomyšl - Janov po 1. memorandu (úprava trasy u Kornic)
Na trase D35 kolem Litomyšle začne za tři týdny záchranný archeologický průzkum

Trasa obchvatu Litomyšle je oproti původnímu projektu memorandem podepsaným s odpůrci mírně změněná hlavně v úseku kolem Kornic, předměstské části Litomyšle. Vede tam dál od osady a jiné jsou i zářezy nebo naopak náspy dálničního tělesa.

U Kornic vede dálnice nakonec dál od osady a v hlubším zářezu.U Kornic vede dálnice nakonec dál od osady a v hlubším zářezu.Zdroj: ŘSD

Soutěžený úsek D35 začíná u plánované mimoúrovňové křižovatky Řídký, která bude sloužit v přeneseném slova smyslu jako "Litomyšl-sever", končí pak u MÚK Janov ("Litomyšl-jih"). Oba okolní úseky už jsou oproti obchvatu Litomyšle v předstihu. Dálnice ze Džbánova u Vysokého Mýta do Řídkého se začne stavět v dubnu, dálnice z Janova do Opatovce u Svitav se buduje od loňského května.

Přesný termín zprovoznění dálnice kolem Litomyšle zatím není znám, vzhledem k tomu, že se má začít stavět ještě letos na podzim a na trase nejsou žádné tunely a větší mosty, dá se očekávat podle zkušeností z jiných dálnic zprovoznění kolem poloviny roku 2027.

Mohlo by vás zaujmout: Vrazi utýraného mladíka uvařili a kosti spálili. Horor v Pohodlí u Litomyšle

Zdroj: Deník/ Iveta Nádvoníková