Radní slibují, že dovybaví dětská hřiště u mateřských škol. Na jejich špatný stav poukazují rodiče již delší dobu. Nyní s obnovou pomůže Unie.
Rodiče jsou nespokojení s vybavením zahrad u mateřských škol. „Na hřišti děti nemají žádnou houpačku, ani prolézačku,“ postěžovala si  maminka Marie, která dává děti do školky v ulici Marie Majerové. Podobně jsou na tom i ostatní školky.  Tam, kde mají více než jedno pískoviště a oprýskanou skluzavku, je zase hodně dětí a vybavení nestačí. Těžko se  pak dětem vysvětluje, proč tam to nebo  ono chybí.

Unie dá na hřiště

Už brzy se má tato situace  změnit. „Dětská hřiště u mateřských škol vylepšíme  už v letošním roce,“ slíbil starosta  David Šimek. Radní totiž požádali o dotaci z evropských fondů a uspěli. Uvědomili si, že předškolní  zařízení musí mít nějaký mobiliář.

Evropská unie utáhla kohoutek a z požadovaných osmi set tisíc přislíbila Svitavám  jen polovinu. Vedení města se s tím vyrovná.  Získané peníze rozdělí mezi všechny školky. Nejvíce dá tam, kde  je situace nejhorší. „Na každou zahradu  přibude nějaký herní prvek,“ řekl  starosta Šimek.  V letošním roce investují ve Svitavách do zahrad a hřišť u mateřských škol  půl milionu  korun.

Radní se nevzdávají a o peníze požádají znovu. „Měli jsme zpracovanou žádost na celek. Tím, že jsme dostali jen část peněz, můžeme projekt rozdělit na etapy. Požádáme tedy o další dotaci. Pokud budeme úspěšní, čeká nás pokračování oprav a dovybavení zahrad u mateřských škol,“ uvedl  David Šimek.  
Aby se děti správně vyvíjely, musí mít dostatek  pohybu a ten určitě nenahradí pouze procházky nebo sezení na písku. Maminky už zjistily, že se blýská na lepší časy, a jsou z toho nadšené. „Pokud se na zahradách objeví další věci, kde by si děti mohly  hrát, tak to bude super. Opravdu ve školce skoro nic nemají,  jen jedno pískoviště,“ řekla Martina Slezáková.

Její dcerka chodí do školky ve Větrné ulici. Na zahradě největší školky ve městě i v celém svitavském okrese jsou skutečně pouze pískoviště. A to se zde schází na sto sedmdesát dětí.