VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Moje Svitavsko

11.10.2017

Musím mít bělouše jako Popelka

Biskupice - Světlice letí k nebi, ale bílý kůň stojí, ani se nehne. Jiný by se už dávno splašil, ale Arwen je klidná. „Klisna je na oheň a pyrotechniku zvyklá. Když někde hoří, tak ona stojí a říká si: to je v pořádku, to já znám. Všichni utíkají, ale ona stojí,“ vysvětluje Sandra Doležalová, chovatelka a trenérka koní z brněnské skupiny Equidence. S klisnou Arwen se představila v sobotu na festivalu Biskupické kaléšek při přehlídce koní.

11.10.2017

Mezi žadatele o grant rozdělí čtvrt milionu

Litomyšl – Sportovní sdružení, kulturní spolky, ekologové a ochránci přírody či lidé v nouzi – ti všichni se letos již popáté mohou ucházet o jednorázovou finanční podporu z grantu, který vyhlašuje společnost Saint-Gobain Adfors. Žadatelé mohou být z okresu Svitavy nebo Ústí nad Orlicí, kteří v minulých letech finanční prostředky nezískali.

11.10.2017

Policie zasahovala v Litomyšlské nemocnici, kvůli podezřelým nákupům

Litomyšl - V Litomyšlské nemocnici ráno zasahovali detektivové královéhradecké expozitury Národní centrály proti organizovanému zločinu. Důvodem jsou podle pardubického hejtmana zpětné bonusy při nákupech zdravotnického materiálu. Po celé republice se totiž objevují případy, kdy nemocnice nakupují léky a materiál i za polovinu ceny, než kterou vyfakturují pojišťovnám. Otázkou pak je, kam míří „uspořené“ peníze.

10.10.2017

Ve vyprošťování jsou hvězdy

Svitavy – Medaile si přivezlo družstvo hasičů ze Svitav ve složení Jaroslav Čermák, Petr Dufek, Mirek Dědič, Petr Kovář, Martin Heger a Štěpán Heger z nedávného Mistrovství hasičů Slovenské republiky ve vyprošťování zraněných osob z havarovaných vozidel.

10.10.2017

Děti z Ukrajiny poznávaly Malou Hanou

Jevíčko – Poznat krásy Malé Hané, ale zároveň ukázat také něco z kultury své země, přijelo z Korytňan v Zakarpatské oblasti Ukrajiny osm dětí společně s dvacetiletou studentkou a dvěma učitelkami. Jejich poznávací cesta je součástí nově vzniklé spolupráce mezi touto ukrajinskou obcí a městem.

10.10.2017

OBRAZEM: Prezentace sociálních služeb ve Fabrice

Svitavy - Veletrh sociálních služeb se konal včera ve svitavské Fabrice potřetí. 

10.10.2017

Petice proti demolici dětské nemocnice sbírá hlasy

Moravská Třebová – K petici, která protestuje proti rozhodnutí moravskotřebovských zastupitelů zbourat budovu bývalé dětské nemocnice ve Svitavské ulici, se za necelý týden připojilo více než sto padesát občanů.

10.10.2017

Den jazyků hravou formou

Svitavy – K Evropskému dni jazyků se přihlásilo v minulých dnech i svitavské gymnázium. Cílem svátku je propagovat jazykovou rozmanitost a studium jazyků v zemích Evropy. Škola jej pojala jako školní projektový den.

10.10.2017

Úspěšná „íčka“ mají v Litomyšli i Svitavách

Litomyšl, Svitavy – Návštěvnost měst se dá odhadnout podle toho, jak jsou úspěšná informační centra. Jejich služby využívají turisté a hojně i místní obyvatelé. Obě skupiny se mohly zapojit do hlasování v anketě „Informační centrum roku 2017“. Veřejnost mohla hlasovat během hlavní turistické sezony, v době, kdy je o služby těchto institucí největší zájem.

9.10.2017

Jsou léčebny dlouhodobě nemocných místem, kam se chodí umírat?

Svitavsko, Orlickoústecko - Podle kraje je kvalitní a bezpečná péče zajištěna, její úroveň ale není všude stejná.

8.10.2017

Kdepak šílenci! Nadšenci měřili síly v závodě novodobých horských nosičů

Svitavy, Velká Úpa - Se závody, ve kterých můžete otestovat svoji kondici, prozkoumat limity svojí fyzičky i vůle, se poslední dobou roztrhl pytel. Závod novodobých horských nosičů, který se konal v srdci Krkonoš již po šesté, je v mnoha ohledech unikátní. Vyhrál ho Petr Mazal z Poličky.

8.10.2017

Kraj trvá na svém, do ulice se děti nastěhují

Svitavy – Co bude dál? Takovou otázku si kladou obyvatelé ulice Kapitána Nálepky, kteří nesouhlasí s umístěním skupinky osmi ohrožených dětí ze svitavského Dětského centra, v řadové vilce, která je v ulici na prodej. Petici, kterou kvůli tomu sepsali totiž Krajský úřad Pardubického kraje nevyslyšel.

8.10.2017

Šampionem přehlídky v Biskupicích se stal hřebec Cikaro

Biskupice – Festival slivovice Biskupické kaléšek zpestřila v sobotu již potřetí oblastní přehlídka koní. Divákům se představilo dvacet koní, z nichž vybírali toho nejkrásnějšího. Svůj um předvedli kočí se svými koňmi při tahu klády a Sandra Doležalová s cvičeným koněm v převleku.

7.10.2017

Na burze podpořili neziskovky ze Svitavska

Litomyšl – Burza filantropie má za sebou šest let fungování. Během těchto let byly díky donátorům z řad podnikatelů i veřejné správy rozděleny peníze neziskovým organizacím. „Během šesti let podpořili donátoři na burze v okrese Svitavy celkem 40 veřejně prospěšných projektů a to dary v hodnotě 1 510 500 korun,“ shrnuje přínos burzy Pavel Šotola, radní Pardubického kraje zodpovědný za sociální péči a neziskový sektor.

7.10.2017

Muž po střetu s vlakem zemřel, provoz na železničním koridoru se zastavil

Ústí nad Orlicí - Dnes krátce po druhé hodině nad ránem došlo poblíž hlavního vlakového nádraží v Ústí nad Orlicí se srážce osoby s nákladním vlakem. "

6.10.2017

Hvězdárna umožní vědecká pozorování

Litomyšl – Vychová astronomický kroužek nového Zdeňka Kopala? Možná ano. Každopádně v nově otevřené hvězdárně bude mít možnost objevovat vesmír každý. Je osazena dalekohledem, který měl k dispozici při svých prvních objevech i výše zmíněný významný litomyšlský rodák, jenž je dodnes celosvětově uznávanou kapacitou v oblasti astrofyziky.

6.10.2017

Nedostatek krve byl jen krátce

Svitavy – Odsoudit šmahem sociální sítě a jejich uživatele jde lehce. Dokáží být však i velmi užitečné. Tento týden se to ukázalo, když Transfúzní oddělení svitavské nemocnice řešilo nedostatek krve A+ a O+.

6.10.2017

OBRAZEM: Pohádkový les u Rosničky

Svitavy - Les u rybníka Rosnička ožil v sobotu pohádkovými bytostmi. 

6.10.2017

Oblíbený autor představil svou novou knihu Opravář osudů

Polička - Americký spisovatel Robert Fulghum se opět vrátil do Poličky. 

6.10.2017

Větrná noc. Hasiči a energetici měli co dělat

Pardubický kraj - Větrné poryvy noci ze čtvrtka na pátek zaměstnaly hasiče v kraji v téměř šedesáti připadech.

5.10.2017

Pivovarnictví má v kraji tradici

Litomyšl – Nejen milovníci zlatavého moku mohou navštívit putovní výstavu Regionálního muzea v Chrudimi. Ta je umístěna v Regionálním muzeu v Litomyšli a je věnována pivovarnictví v Pardubickém kraji v letech 1913 – 2013.

5.10.2017

Školy si konkurovat nemusí

Svitavy – Chcete, aby se vaše děti vzdělávaly individuálně? Zákon takovou možnost připouští. A nemusí jít jen o domácí výuku jedním nebo oběma rodiči. Individuální vzdělávání může probíhat také v rodičovských skupinách. Ve Svitavách jedna taková skupina funguje.

5.10.2017

Opravou chtějí zabránit energetickým ztrátám

Litomyšl – Dobrá zpráva přišla pro sportovce, kteří navštěvují halu TJ Jiskra, jež je součástí sportovního areálu na Černé hoře, který slouží několika oddílům.

5.10.2017

Dolní Újezd sobě. Sbírají na sokolovnu

Dolní Újezd – Sportovci sobě. Tak by se dala nazvat akce újezdských sokolů. Dvě žádosti o pětimilionovou dotaci na rekonstrukci sokolovny nevyšly. Sokolové proto vyhlásili ojedinělou sbírku. Kdo chce pomoci s opravou, může koupit hřebíky nebo tašky na střechu.

5.10.2017

Crocsy vs. bačkory. Vyhrávají i sandály z léta

Svitavsko, Orlickoústecko - Sešlapané bačkory, vyboulené palce ve špičkách, gumové crocsy… Přehlídka přezůvek ve školách je pestrá. Ortopedi by ovšem moc nejásali.

5.10.2017

W.A.F. se v novém singlu Příliv vody nebojí

Pardubický kraj - Bloudíme k cíli, co žene nás dál, a máme síly, že v srdci led tál… Tak začíná nový singl Příliv vysokomýtské skupiny W.A.F., který doprovází i letní klip natáčený na Orlickoústecku a Svitavsku.

4.10.2017

Studenti masírují seniory, získávají tak cennou praxi

Svitavy – Jen pár minut trvalo, než si obyvatelé Domova s pečovatelskou službou našli cestu do nové masérny. V té se od včerejšího dne střídají studenti Střední zdravotnické školy (SZŠ) ve Svitavách.

4.10.2017

Spisovatel Fulghum zavítal do regionu

Svitavsko – Do Česka přijel populární americký spisovatel Robert Fulghum. Republiku objede v rámci projektu LiStOVáNí.

3.10.2017

Zastupitelé se k demolici znovu vyjadřovat nechtějí

Moravská Třebová – Demolice dětské nemocnice, která je na spadnutí, vyvolává vášně i otazníky. Redakce proto oslovila všech jednadvacet moravskotřebovských zastupitelů s dotazem, jak by hlasovali, pokud by se o bourání rozhodovalo dnes.

3.10.2017

Proti demolici dětské nemocnice sepsali petici

Moravská Třebová – Osud bývalé dětské nemocnice, o kterou se v posledních týdnech rozhořel boj mezi městem a odpůrci demolice, je zřejmě zpečetěn.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT