VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Moje Svitavsko

19.12.2017

Master šéfkuchař v Dlouhé Loučce

Dlouhá Loučka – Ojedinělá školní akce se podařila pedagogům základní školy v Dlouhé Loučce. Pro žáky a jejich rodiče připravili soutěž o zdravé výživě – Master šéf.

19.12.2017

Nezaměstnanost v listopadu vzrostla

Svitavsko – Aktuální statistiky podílu nezaměstnanosti ukazují, že za uplynulý měsíc lidí bez práce na Svitavsku mírně přibylo.

19.12.2017

Šlechtic se tvůrci jeho busty zjevil ve snu

Moravská Třebová – Nejen knihy mají své osudy. Až mysteriózní průběh měla tvorba busty šlechtice Ladislava Velena ze Žerotína, která byla před několika týdny odhalena na nádvoří třebovského zámku.

19.12.2017

Město zahajuje prodej bytů

Polička – Město zahajuje prodej bytů v pasivních bytových domech v Bezručově ulici. K prodeji je čtyřiadvacet bytových jednotek. Výstavba bytových domů začala v červnu loňského roku.

19.12.2017

Kraj koupí vilku, děti se nastěhují

Svitavy – Na výjezdním zasedání krajského zastupitelstva, které proběhlo minulý týden ve Svitavách, zastupitelé odsouhlasili odkoupení a rekonstrukci vilky na ulici Kapitána Nálepky ve Svitavách. Kraj chce do rodinného domu přestěhovat zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc.

18.12.2017

Policie hledá svědky nehody

Moravská Třebová – Ve čtvrtek 30. listopadu, kolem půl čtvrté odpoledne, došlo k dopravní nehodě cyklisty a stojícího osobního vozidla na Josefské ulici před pekárnou Moravec.

18.12.2017

Ve Svitavách se letos jezdí nebezpečněji než před rokem

Svitavy – V loňském roce patřily Svitavy, spolu se sedmi dalšími okresními městy, z hlediska nehodovosti mezi sedm nejbezpečnějších míst v České republice.

18.12.2017

Skauti přivezli Betlémské světlo. Předají je lidem

Svitavy/Moravská Třebová – Pro Betlémské světlo, které již několikátý rok rozvážejí po celém Česku, brněnští skauti, si přijeli v neděli ráno na svitavské vlakové nádraží i skauti z Moravské Třebové.

17.12.2017

Vaše přání může zaznít v chrámu ve Vídni

Ve vídeňské katedrále svatého Štěpána, jejíž kořeny sahají až do 12. století, je umístěna dřevěná schránka, do níž příchozí mohou vhodit své napsané přání či prosbu, a to v jakémkoliv světovém jazyce.

17.12.2017

V Čechách hrozí tvorba náledí a zmrazků

Čechy zasáhlo dnes odpoledne silné sněžení a hrozí tvorba náledí. Vyplývá to z výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Varování před náledím a zmrazky platí pro západní polovinu republiky až do pondělního rána.

17.12.2017

Společné zpívání v Březové završil křest knihy

Březová nad Svitavou – Na Moravském náměstí při včerejším zpívání s Deníkem vládla sváteční atmosféra. Do tradiční celostátní akce Česko zpívá koledy se zapojila téměř stovka obyvatel.

16.12.2017

Změnu v trase D35 nepřipustili

Litomyšl – Na svém letošním posledním zasedání schválili ve čtvrtek zastupitelé Litomyšle rozpočet města na příští rok. Trasa D35 se nijak měnit nebude.

16.12.2017

Zima stavbaře nezastavila

Polička – Začátkem prosince byla dokončena rekonstrukce Tylovy ulice v Poličce. Zkrášlila ji žulová dlažba a při příležitosti oprav byly vyměněny vodovody. Obyvatelé Poličky se mohou těšit na nové osvětlení.

16.12.2017

OBRAZEM: Vánoční zastavení v Morašicích

Morašice - Na školní zahradě se sešli lidé ve čtvrtek v Morašicích, aby si zkrátili čekání na Vánoce. 

15.12.2017

Poslední zvonky k dispozici

Litomyšl – Při příležitosti návratu zvonů do piaristického chrámu v Litomyšli nechalo město vyrobit repliku jednoho z nich. Jednalo se o zvon Panna Marie.

15.12.2017

V Třebařově se zpívalo u mlýna a akvaduktu

Třebařov – Akce Česko zpívá koledy proběhla letos v obci poprvé, ale rovnou se zařadila mezi aspiranty na zápis do knihy rekordů jako jedno z nejunikátnějších míst. Zatímco většinou se zpívalo u vánočních stromů na náměstích a návsích, v Třebařově se sešli u jednoho z nejstarších mlýnů na našem území. A jen pár metrů odtud se nachází další historický unikát – nejstarší akvadukt v Česku.

15.12.2017

OBRAZEM: Koledy s Deníkem se zpívaly i na Svitavsku

Svitavsko – Nejen v Březové nad Svitavou, ale také v Brněnci, Rychnově na Moravě, Třebařově a Kamenci u Poličky se letos lidé připojili k celostátní akci Česko zpívá koledy. 

15.12.2017

Nezájem. Hrozí, že komunální politici se do funkcí nepohrnou

Pardubický kraj – Novela zákona o střetu zájmů, která platí od letošního září, může podle části komunálních politiků v řadě měst a obcí způsobit kolaps místních samospráv.

14.12.2017

Hrad Svojanov zve na speciální prohlídky

Svitavsko - Adventní období je doslova prošpikováno nejrůznějšími společenskými a kulturními akcemi. Lidé se mohou scházet nejen na jarmarcích a koncertech. Otevřen je například i nejnavštěvovanější hrad Pardubického kraje.

14.12.2017

Nepotřebné oblečení může pomoci potřebným lidem

Litomyšl – Máte doma oblečení, které už nenosíte, ale je v zachovalém stavu? Můžete pomoci lidem v obtížné životní situaci. Nepotřebné oblečení, lůžkoviny, obuv i tašky lze odevzdat do kontejneru na parkovišti naproti budově III. základní školy T. G. Masaryka.

14.12.2017

Pomoc od hasičů nezná mezí

Svitavy – Nasazují vlastní životy a nebojí se situací, kdy mnohý člověk ztrácí hlavu. Činnost dobrovolných hasičů je různorodá, ale vždy má jedno společné. Tím je pomoc bližnímu.

14.12.2017

Zastupitelé dnes schvalují rozpočet

Litomyšl – Hlavním bodem dnešního jednání zastupitelstva, které je poslední v tomto roce, je schválení rozpočtu na příští rok. Jedná se o novinku, neboť v minulých letech se nejvyšší orgán města zabýval touto problematiku na jaře.

13.12.2017

Studenti darovali krev a ještě byli úspěšní s videem

Svitavy – Studenti čtvrtého ročníku Střední zdravotnické školy Svitavy se rozhodli hromadně darovat krev. Na transfuzní stanici se jich vydalo čtrnáct, doprovodila je třídní učitelka.

13.12.2017

Kraj odkoupí vilku v ulici Kapitána Nálepky

Svitavy – Včera se ve Svitavách na výjezdním zasedání sešli krajští zastupitelé. Hlavním bodem programu byl zákaz nákladní tranzitní dopravy na silnici II/366 v úseku mezi městem a Mikulčí. Došlo však i na jiná témata.

13.12.2017

Postaví tělocvičnu a otevřou novou třídu

Janov – Vést děti ke zdravému životu a nechat je sportovat. Tato myšlenka rezonuje nejen mezi pedagogy, ale i lékaři nebo rodiči. V obci na Litomyšlsku se rozhodli jít této myšlence naproti a postavit novou tělocvičnu.

13.12.2017

OBRAZEM: Mikuláše přivezla „Rosnička“

Litomyšl - Unikátní lokomotivě 464.202 z roku 1956 dala jméno její zelená barva. V uplynulých dnech vozila děti při mikulášských jízdách na trati Litomyšl – Choceň.

13.12.2017

Lučištníci proti rytířské jízdě v poličské knihovně

Polička – Další z řady historických přednášek Ivany Fridrichové Sýkorové v poličské knihovně je věnována bitvě u Azincourtu, významnému střetnutí stoleté války, ve které angličtí lučištníci porazili početnější francouzskou jízdu.

12.12.2017

Silný vítr na Svitavsku způsobil pády stromů

Svitavsko – Silný vítr, který měl místy dosahovat až intenzity orkánu, před nímž s předstihem varovali meteorologové, zasáhl rovněž Svitavsko.

12.12.2017

OBRAZEM: Bronzová neděle v Litomyšli a Svitavách

Svitavy, Litomyšl - Druhá adventní neděle ve Svitavách tradičně patřila vánočnímu jarmarku.

12.12.2017

Ve strojírnách bude bezpečněji

Polička – Devět měsíců po explozi munice se přímo v areálu Poličských strojíren sešla Bezpečnostní rada Pardubického kraje, aby se seznámila, jaká nová bezpečnostní opatření firma přijala.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT