VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Moje Svitavsko

2.5.2018

Lístky do muzea pro školy zdarma

Litomyšl – Školní výlet do Prahy zdarma? I to je možné. Školáci z Litomyšle mají až do podzimu vstup do Národního technického muzea v Praze zadarmo.

2.5.2018

OBRAZEM: Recesisté oslavili 1. máj

Říkovice /FOTO/ - Vesnice se vrátila první májový den do doby minulého režimu. Říkovicemi prošel průvod s Leninem, Zdeňkem Nejedlým, alegorickými vozy, cvičenkami i historickou hasičskou stříkačkou.

2.5.2018

Jak si správně mýt ruce? Zdravotníci předvedou zítra v nemocnici

Chrudim – Nemocnice Pardubického kraje připomene zásadní význam hygieny rukou při osvětové akci. Ve čtvrtek nabídne instruktáž správného mytí a dezinfekce rukou.

2.5.2018

Řidiče ve Svitavách čekají dopravní omezení

Svitavy – Řidiče na průtahu městem, tedy komunikaci I/34, čekají letos zásadní dopravní omezení. V Masarykově ulici se bude rekonstruovat kanalizace a vodovod, před gymnáziem vznikne nový kruhový objezd a opravovat se bude rovněž velký kruhový objezd před budovou svitavského územního odboru policie. Stavební práce začnou už v květnu.

2.5.2018

Také ve 100 letech luští křížovky

Svitavy – Město má v současné době tři občany, kterým je sto let a více. Emma Balážová oslavila 100. narozeniny. 

1.5.2018

Ve středu dorazí bouřky, někdy i s přívalovým deštěm

Ve středu odpoledne a večer přijdou do Česka s výjimkou západních Čech bouřky. Ojediněle mohou být silné, doprovázené přívalovými srážkami, nárazovým větrem nebo kroupami, vyplývá z aktuální výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). V Praze a Jihomoravském kraji až do odvolání platí výstraha meteorologů na nebezpečí požárů.

1.5.2018

Historické vlaky se vrátí na celou úzkokolejku

Mladějov na Moravě – Úzkokolejka v Mladějově slaví 100. narozeniny a při té příležitosti bude obnoven provoz na celé trati.

1.5.2018

Komunisté a sociální demokraté slavili Svátek práce

Svitavsko – První máj jako mezinárodní Svátek práce si na několika místech Svitavska připomínali komunisté a sociální demokraté. Tradiční setkání, které uspořádala moravskotřebovská organizace KSČM, proběhlo v Sušicích.

30.4.2018

Postavili veřejná griloviště

Svitavy – Nemáte zahradu a chtěli byste grilovat? Ve Svitavách to není problém. Od začátku měsíce fungují u Rosničky a v Parku patriotů veřejná griloviště.

29.4.2018

Šviháci a dámy z celé republiky přijeli léčit duši do Litomyšle

Litomyšl – Tisíce lidí z celé republiky si nenechaly ujít den, kdy se Litomyšl mění v lázeňské město.

29.4.2018

Ve Třebové vyroste druhá cyklověž v kraji

Pardubický kraj – Už letos na podzim by měla v desetitisícové Moravské Třebové vyrůst druhá cyklověž v Pardubickém kraji. Asi nepřekvapí, že první stojí přímo v krajském městě.

29.4.2018

Oblek rád mění za vojenskou uniformu aktivního záložáka

Březová nad Svitavou – Několikrát do roka přijde povolávací rozkaz a Karel Adámek vymění oblek za vojenskou uniformu. Před šesti lety vstoupil do aktivních záloh Armády České republiky. Jaké to je, být takzvaný záložák? Náročné, ale zvládají to i ženy.

29.4.2018

Česko v pondělí zasáhne silný vítr. Meteorologové varují i před požáry

Východní polovinu Česka zasáhne v pondělí silný vítr, který v nárazech může dosáhnout rychlosti až 70 kilometrů v hodině. V Čechách zesílí vítr jen dočasně dopoledne při přechodu studené fronty. Vzhledem k přetrvávajícímu teplu a suchu hrozí ale v celé republice nebezpečí požárů, největší riziko je v Praze a na jihu Moravy.

29.4.2018

OBRAZEM: Ochotníci z Poličky při premiéře zaujali

Polička - Místní Divadelní spolek Tyl nastudoval hru Alejandra Casony Stromy umírají vstoje. 

28.4.2018

Den zdraví návštěvníky zaujal, účast byla vysoká

Svitavy – V úterý po osmé hodině ranní byl vestibul Svitavské nemocnice plný. Návštěvníky sem přilákal Den zdraví, který připravili svitavští zdravotníci.

28.4.2018

Parkem už brzy povede nová lávka

Polička – Stavba nové dřevěné cesty procházející parkem pod hradbami v Poličce se blíží k závěru. Nová stezka pro pěší by měla být otevřena v průběhu května.

28.4.2018

Teplé počasí v Česku vydrží i nadále. Přinese však i déšť a bouřky

Teplo v Česku zůstane i v dalších týdnech, bude ale něco menší než v předchozím období, kdy i několik dnů po sobě padaly teplotní rekordy. Na průměrné hodnoty se teploty dostanou až v druhé polovině května.

28.4.2018

Černobílý příběh Oskara Schindlera?

Svitavy – Městské muzeum a galerie připravilo na čtvrtek přednášku věnovanou rozporuplné osobnosti Oskara Schindlera. Pohovořil o něm místní historik Radoslav Fikejz, který je autorem Schindlerovy biografie.

28.4.2018

Ředitel kulturních služeb končí

Moravská Třebová – Radnice aktuálně vypsala výběrová řízení na dvě klíčové pozice.

28.4.2018

Kraj obnovuje dopravní značení

Svitavsko – Pardubický kraj obnovuje vodorovné dopravní značení na silnicích II a III. tříd. V letošním roce bude renovováno téměř 370 kilometrů.

28.4.2018

Šapitó má nové zázemí

Svitavy – Unikátní sportovní hala fungující od loňského roku, která si pro svůj tvar a vzhled získala pojmenování Šapitó, se rozšířila o nové zázemí. Součástí jsou dvě šatny, sprchy a toalety. Zázemí je s vnitřní halou propojené spojovací chodbou.

28.4.2018

Hořela škola, šlo naštěstí o cvičení

Litomyšl – Kouř vycházející ze základní školy polekal ve čtvrtek část místních obyvatel. Naštěstí nehořelo doopravdy, šlo o cvičení profesionálních hasičských jednotek ze Svitav a Litomyšle.

27.4.2018

Morový sloup prochází opravou

Moravská Třebová – Morový sloup na náměstí projde opravou. Práce už začaly.

27.4.2018

Nová hala v průmyslové zóně přinese desítky nových míst

Polička – Dobrá zpráva pro nezaměstnané, kteří si mohou vybírat z další nabídky pracovních míst. Společnost Ponas významně rozšíří stávající výrobu v oblasti poličské průmyslové zóny.

27.4.2018

Ostatky rektora Stříteského se vrací na litomyšlský hřbitov

Litomyšl – V letech 2005 až 2009 došlo při opravách kostela sv. Anny na litomyšlském hřbitově kvůli stavebním úpravám k otevření některých hrobů a exhumaci ostatků.

25.4.2018

Spor o festival, spor o Nejedlého

Litomyšl – Hudební festival Smetanova Litomyšl vstupuje do šesté dekády své existence. Při slavnostním zveřejnění letošního programu, které proběhlo v pražském Rudolfinu, představili organizátoři festivalu novou publikaci.

25.4.2018

Lázeňská sezona se zvolna rozjíždí

Litomyšl – Na duševní bázně v Litomyšli lázně! Posedmé se koná recesistická akce, která láká rok od roku čím dál více turistů do Litomyšle.

25.4.2018

Lidi trápí problémy s Romy i doprava

Moravská Třebová – Skoro polovina ze čtyř stovek obyvatel Moravské Třebové, kteří se zapojili do nedávno zveřejněného průzkumu, je se životem ve městě spokojena. Avšak jen osm procent z nich je přesvědčeno, že se v Moravské Třebové žije lépe než v okolních městech. Více než třetina respondentů věří, že se v příštích pěti letech kvalita života ve městě zlepší. Skeptická je v tomto ohledu necelá polovina zúčastněných.

25.4.2018

Zastupitelé jednali o Ceně a dotacích

Moravská Třebová – Většinou hlasů odsouhlasili zdejší zastupitelé na třetím letošním zasedání udělení Ceny města za minulý rok Františku Matouškovi.

25.4.2018

Kandidáti do senátu přibývají

Svitavsko - Už tři politické strany nebo hnutí mají jasno o kandidátech ve svitavském volebním okrsku v podzimních senátních volbách.

25.4.2018

Kompostéry na zahrady rozdávají lidem zadarmo

Orliskoústecko, Svitavsko - Shrabané listí, posekaná tráva… Kam s tím? Města v regionu nechtějí bioodpad jen tak v běžné popelnici a vycházejí lidem vstříc. V Lanškrouně a Moravské Třebové rozdají několik stovek kompostérů.

24.4.2018

FOTO: Ve znamení vody

Litomyšl - Den Země za Smetanovým domem v Litomyšli byl ve znamení vody. Bez té by nebylo možné odhalit street art Rainworks. Jedná se o umění, které nelze vidět, když je sucho. Podobných maleb nechal ve městě organizátor akce, Dům dětí a mládeže Litomyšl, namalovat ještě pět. Kromě této netradiční atrakce byl zejména pro děti připraven pestrý program.

24.4.2018

Kraj zjišťuje počty kamionů

Svitavy - Na silnici II/366 mezi Svitavami a Mikulčí začalo včera měření průjezdnosti.

24.4.2018

Kraj vyjednává s dopravci

Svitavsko – Pardubický kraj pokračuje v jednáních o výběru dopravce, který bude příštích deset let zajišťovat regionální železniční dopravu v regionu.

24.4.2018

OBRAZEM: Zahájení nové turistické sezóny ve Svitavách

Svitavy - Ve znamení sportu, špekáčků a dobré zábavy se odehrál začátek nové turistické sezóny. Sobotní odpoledne si tak užili dospělí i děti.

24.4.2018

Pětadvacet let navštěvují studenti „vejšku“ v Litomyšli

Litomyšl – Fakulta restaurování Univerzity Pardubice sídlí v Litomyšli 25 let. V neděli si toto výročí připomenuli absolventi školy, pedagogové, zástupci univerzity i města. Ti doslova zaplnili Rajský dvůr Piaristické koleje.

24.4.2018

Bez proudu hrozily firmám problémy

Polička - Po deseti letech čekání a vyjednávání se rozbíhá výstavba venkovního vedení vysokého napětí mezi Hlinskem a Poličkou, která má pro rozvoj Poličky i místních firem mimořádný význam.

20.4.2018

Hasiči trénovali vyprošťování

Litomyšl – Nejen teoreticky, ale i prakticky se připravovali hasiči na vyprošťování posádek osobních a nákladních vozidel.

20.4.2018

Nové zábradlí ocení senioři

Svitavy – Park patriotů ve Svitavách je oblíbeným výletním místem. V minulých dnech zde bylo doplněno zábradlí, které usnadní přístup na Kopec Patriotů.

19.4.2018

Lidé z Kaštanky se nevzdávají, sepsali stížnost a petici

Svitavy - Na pozemku po zbourané tabákové továrně roste nová zástavba. Královéhradecká společnost Mocero zde plánuje postavit deset rodinných a čtyři bytové domy. Obyvatelé sousední ulice Chelčického, které místní říkají Kaštanka, se stavbou šestnáct a půl metru vysokých domů, které mají stát přes ulici, přímo naproti jejich vilkám, zásadně nesouhlasí.

19.4.2018

Počet hostů a kapacity rostou

Svitavsko – Návštěvnost i kapacita hromadných ubytovacích zařízení, jako jsou hotely, motely, penziony nebo turistické ubytovny, v Pardubickém kraji po propadu před třemi lety zvolna rostou.

18.4.2018

Zastupitelé souhlasí se sloučením škol

Svitavy – Zastupitelstvo Pardubického kraje na svém včerejším jednání schválilo návrh na sloučení Obchodní akademie a Vyšší odborné školy ekonomické se svitavským gymnáziem. Ke sloučení by mělo dojít od nového školního roku.

18.4.2018

Rekonstrukce vodovodu v Zadní ulici začala

Svitavy – Začala rekonstrukce vodovodu v Zadní ulici, při které bude dokončena zbývající část vodovodního řádu zhruba v délce 500 metrů.

18.4.2018

Na opravy památek v Jevíčku půjdou téměř dva miliony

Jevíčko – Malohanácká metropole získala i v letošním roce státní dotace na renovaci památek. Celkem město od ministerstva kultury získalo 865 tisíc korun.

18.4.2018

Jak jsme žili: Radišov

Radišov – Jen málokdo z těch, kteří projíždějí Radišovem, nevelkou obcí mezi Starým Městem a Rychnovem, si nepovšimne výrazné kaple stojící v esovité zatáčce silnice.

18.4.2018

Neočekávané výdaje jsou problém

Svitavsko – Jak se žije lidem v Pardubickém kraji? Podle dat, která zveřejnil Český statistický úřad, se životní podmínky domácností v kraji nevymykají průměru.

18.4.2018

Diváci se dočkají v kině nových sedaček

Litomyšl - Dobrá zpráva pro návštěvníky kina Sokol je tady. Město se chystá vyměnit sedačky, které byly pod palbou kritiky nejednoho diváka.

18.4.2018

Kdo maže, ten „žere"

Máslovice/ Svitavsko - Jaroslav Němec se nebojí žádné výzvy. Známý maxijedlík se předvedl o víkendu v Máslovicích.

18.4.2018

Silnici si nenechají ničit

Svitavsko - Chránit občany i silnice před negativními vlivy, které způsobují projíždějící kamiony a nákladní auta, chce vedení Pardubického kraje.

18.4.2018

Na Svitavsku je nejžádanější profesí strojírenský dělník

Svitavsko – Aktuálně jsou ve svitavském okrese bez práce pouze 3,5 procenta obyvatel. Celkem se jedná zhruba o dva a půl tisíce lidí. Mezi jednotlivými částmi okresu jsou však značné rozdíly.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT