VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Moje Svitavsko

AKTUALIZOVÁNO
15.3.2018

Proti Babišovi a Zemanovi: tisíce studentů vyšly protestovat do ulic

/FOTOGALERIE, VIDEO/ Bránit ústavní hodnoty vyrazili ve čtvrtek v poledne z lavic i přednáškových sálů studenti po celé České republiky. Do stávky nazvané Vyjdi ven se zapojilo tisíce mladých lidí z tří stovek vysokých i středních škol. Protestují hlavně proti Miloši Zemanovi a Andreji Babišovi.    

15.3.2018

Santiniho autorství kunsthistorici vyvracejí

Jaroměřice – Barokní kostel Povýšení svatého Kříže z let 1712 až 1713 byl spolu s dalšími stavbami poutního areálu jaroměřické Kalvárie nedávno prohlášen za národní kulturní památku. V souvislosti s tím se znovu objevila informace, že autorem projektu kostela je barokní architekt Jan Blažej Santini-Aichel.

15.3.2018

Přímou volbou nadšení nejsou

Svitavsko – Téměř půl na půl. Takový je výsledek ankety, ve které se Deník zeptal současných starostů měst v kraji, zda si přejí nebo nepřejí být občany voleni přímo. Osmačtyřicet procent je proti, čtyřiačtyřicet pro. Zbytek si není jistý.

15.3.2018

Na nádraží přistál vrtulník. Kvůli ženě, která vypadla z okna

Svitavy – Přímo na ploše autobusového nádraží přistál ve čtvrtek v devět hodin dopoledne vrtulník zdravotnické záchranné služby. Důvodem byl tragický pád devětatřicetileté ženy z nejvyššího patra panelového domu.

15.3.2018

Polička pokračuje v rekonstrukci ulic

Polička – Začala plánovaná rekonstrukce frekventované Šaffovy ulice v historickém centru Poličky.

15.3.2018

Rozhodují o Ceně města za rok 2017

Moravská Třebová – Radnice vybírá z nominovaných na letošní Cenu města. Návrhy mohli občané podávat do konce února. Na městském úřadě se podle tiskového mluvčího Václava Dokoupila sešly hned tři nominace.

14.3.2018

Muzeum ani přes zimu nezahálelo

Mladějov - Průmyslové muzeum v Mladějově přes zimu nezahálelo. 

14.3.2018

Opravy mostů jsou letos pro kraj prioritou

Svitavy - Čtyři mosty v Pardubickém kraji jsou v havarijním stavu. Kraj jich chce opravit devatenáct.

14.3.2018

Hrací automaty jsou na ústupu

Svitavsko – Nová pravidla, která druhým rokem upravují provozování hracích automatů, přinášejí ovoce. Výherní terminály, na kterých přes jejich označení málokdo zbohatne, pozvolna mizí rovněž z některých měst a obcí na Svitavsku.

13.3.2018

STV Group získala armádní zakázku

Polička – Společnost STV Group, která působí v areálu Poličských strojíren v Bořinách, získala významnou armádní zakázku. Ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová schválila nákup tankové munice za 250 milionů korun.

13.3.2018

Petice za výstavbu R43 v Senátu

Moravská Třebová – Veřejného slyšení k Petici za výstavbu rychlostní komunikace R43, které proběhlo včera Senátu se zúčastnil spolu s dalšími zástupci samospráv i starosta města Miloš Izák.

13.3.2018

Svitavsku „vládnou“ Dvořákovi

Svitavsko - Asi nepřekvapí, že nejčastějším z více než sedmačtyřiceti tisíc našich příjmení, která analyzovali datoví specialisté Deníku, jsou Novákovi.

12.3.2018

Dobový ples s vůní benzínu

Litomyšl - Závět plesové sezóny tradičně patří Benefičnímu dobovému plesu, který pořádá Veterán klub Litomyšl a Sbor paní a dívek. Akce se vždy nese v duchu první republiky a nejinak tomu bylo i tuto sobotu.

12.3.2018

Město architektury má nový nástroj na prezentaci zajímavých staveb a míst

Litomyšl - Více než sto nejvýznamnějších architektonických a uměleckých objektů, souborů staveb i úprav veřejných prostranství, které byly v Litomyšli realizovány od roku 1900 do současnosti, představuje Litomyšlský architektonický manuál (LAM), odborně-popularizační česko-anglická internetová databáze.

12.3.2018

OBRAZEM: Galerie učebnou aneb Děti tvořily mezi díly

Litomyšl - Městská galerie pravidelně připravuje doprovodný program k pořádaným výstavám. Stát se na chvíli umělcem tak může opravdu každý. Příležitosti využili žáci základní školy v Morašicích.

12.3.2018

Setkání s cizinci přináší poznání i nepochopení

Litomyšl – V únoru zavítali na Základní školu T .G. Masaryka v Litomyšli během projektu Edison cizinci. Ti přijeli za žáky a přednášeli jim o své kultuře a zemi, ze které pocházejí. Děti měly možnost se zajímavou formou vzdělávat v angličtině.

11.3.2018

Omezí rychlost na dvou ulicích

Litomyšl – Obyvatelé ulic Okružní a Za Moštěním v Litomyšli požádali o snížení rychlosti pro vozidla.

10.3.2018

Zbytky jídla ze školních jídelen plní ročně náklaďáky

Svitavy - Univerzální hnědá omáčka sice ze školních jídelen zmizela, i tak ale děti vrací hodně jídla. Dříve zbytky jídla končily u hospodářských zvířat, dnes se musí spalovat.

AKTUALIZOVÁNO
10.3.2018

OBRAZEM: Frajeři skáčou na lyžích

Orlické hory - Od konce února připravovaly rolby v Deštném v Orlických horách 26metrový skok, který svou délkou předčí i olympiádu.

9.3.2018

Nemocnice dostanou nové sanitky za šest milionů korun

Svitavy – Po Pardubickém kraji by se již brzy mohly prohánět zbrusu nové sanitky za šest milionů korun. Návrh ještě musí schválit krajští zastupitelé na svém dubnovém jednání.

9.3.2018

OBRAZEM: Opožděný masopustní rej

Dlouhá Loučka – Stalo se již tradicí, že děti a učitelky ze základní a mateřské školy nasadí masky všeho druhu a vyrazí pozdravit a pobavit obyvatele Dlouhé Loučky.

9.3.2018

Město chce dálnici schovat za zelený pás

Litomyšl - Jak vizuálně odclonit dálnici D35? Tři varianty výsadby zeleně, které by mohly pomoci, řešili na setkání s obyvateli Kornic litomyšlští radní, projektanti, představitelé Ředitelství silnic a dálnic a zástupci osadních výborů a občanských spolků.

9.3.2018

OBRAZEM: Biatlon nejen na olympiádě

Svitavy – Zdejší gymnazisté po roce využili zimního počasí a dostatku sněhu ve svém sportovním areálu a uspořádali opět atraktivní sportovní akci.

9.3.2018

Opraví dům pro děti v nouzi

Svitavy – V loňském roce Pardubický kraj zakoupil pro Dětské centrum ve Svitavách rodinný domek se dvěma byty v ulici kapitána Nálepky. Nyní Rada Pardubického kraje projednala investiční záměr na jeho rekonstrukci.

9.3.2018

V Třebové lákají turisty i na temná místa

Moravská Třebová – Slovní spojení temný cestovní ruch je možné definovat jako návštěvu míst, která jsou spojená se smrtí, tragédií, bitvou nebo neštěstím. Ač se to zdá jako naprostý nesmysl, tak opak je pravdou.

9.3.2018

Roztopí kovářskou výheň

Svitavsko - Na jarní prázdniny se musí zejména dobře připravit rodiče. Zajistit dětem program na pět pracovních dní může být mnohdy náročný úkol. Naštěstí lze najít zábavu, která není jen na pár minut. Muzeum ve Svitavách nabízí na první den prázdnin dětský workshop uměleckého odlévání kovu.

8.3.2018

Zeman v inauguračním projevu zaútočil na Bakalu a ČT, část hostů odešla

/FOTOGALERIE/ Miloš Zeman složil dnes odpoledne prezidentský slib a zahájil tím druhé pětileté funkční období. Očekávání, která se pojila se slavnostním startem druhého funkčního období prezidenta Miloše Zemana, se však rozplynula jako pára nad hrncem po prvních větách jeho inauguračního projevu.

8.3.2018

Čtvrt milionu korun pro zdravotnictví

Litomyšl – Město letos vloží do Nadačního fondu na rozvoj zdravotnictví Litomyšlska 250 tisíc korun. Jedná se o každoroční příspěvek, který schvaluje zastupitelstvo.

8.3.2018

Největší atrakcí bazénu bude tobogán se světelnými efekty

Polička – Krytý plavecký bazén v Poličce přivítá jaro se dvěma novými atrakcemi. Po zprovoznění vířivky s wellness programem pro jedenáct osob nabídne i tobogán. Sportoviště tak má potenciál uspokojit děti i dospělé.

8.3.2018

Lístky na festival stále jsou

Litomyšl – Největší hudební festival vážné hudby pod otevřeným nebem zahájil včera prodej lístků. Třicet tisíc vstupenek na čtyřicet představení byla počáteční nabídka jubilejní Smetanovy Litomyšle. Prodej nezhatily ani technické problémy, které jej provázely.

8.3.2018

Nejnižší důchody jsou na Svitavsku

Svitavsko – Za posledních osm let se průměrný důchod zvýšil o 2 160 korun. Na Svitavsku činil 9754 a dnes je 11 914 korun. Je to tak jediný okres v kraji, kde průměrná suma nepřekročila v tomto roce částku 12 tisíc korun. Najdou se však senioři, kterým chodí na účet o několik tisíc více, ale také méně.

8.3.2018

Do poloviny století ubude půl milionu Čechů. Jaké kraje zasáhne vymírání nejvíc?

/INTERAKTIVNÍ INFOGRAFIKA/ Do roku 2051 se výrazně vylidní především Moravskoslezský kraj. Obyvatelé naopak přibudou Praze a sousedním středním Čechám.

7.3.2018

Ani jeden z východočeských hejtmanů se nezúčastní inaugurace prezidenta

Pardubice – Šéf sněmovny Radek Vondráček ve středu na poslední chvíli hasil diplomatický požár, kdy prezident Miloš Zeman nepozval na čtvrteční inauguraci proti zvyklostem řadu hejtmanů, primátorů nebo rektorů univerzit kvůli tomu, že jej nepodpořili v prezidentských volbách. Pozvánky několika „nevítaným“ hejtmanům, mimo jiné i hradeckému Jiřímu Štěpánovi a pardubickému Martinu Netolickému, poslal včera odpoledne sám.

7.3.2018

Odešel člověk, který rozdával radost

Svitavy – Mario Kučera, který celý život rozdával radost, dobrou náladu, krásný vztah k přírodě a hudbě a který ovlivnil výchovu stovek dětí ve Svitavách, zemřel v pátek 2. března.

7.3.2018

Nejlépe se podnikatelům v kraji daří v Pardubicích

Svitavy – Nejlepší podmínky v kraji mají podnikatelé v Pardubicích. Vyplývá to ze srovnávacího výzkumu Město pro byznys 2017. Na druhé pozici se umístila Chrudim, na třetí Hlinsko.

7.3.2018

Testy ukáží, jestli včelstva na Litomyšlsku napadl mor

Litomyšlsko – Včelí mor zasáhl včelstvo jednoho chovatele v Dolním Újezdu. Ostatní se obávají nákazy a možné likvidace úlů. Zatím ale mohou být v klidu, přesto vedení včelařského svazu v Litomyšli vyzvalo, aby si chovatelé nechali včelstva vyšetřit.

6.3.2018

Komunista Ondráček rezignoval na post šéfa sněmovní komise pro GIBS

Poslanec Zdeněk Ondráček (KSČM) se dnes vzdal funkce předsedy komise pro kontrolu činnosti Generální inspekce bezpečnostních sborů. Pravici nazval v projevu ve sněmovně demokratickou žumpou. 

AKTUALIZOVÁNO
5.3.2018

Ne Ondráčkovi si Pardubice řekly potmě

Pardubice - Opřeni o zeď, lampy veřejného osvětlení, nebo o lavičky podepisovali lidé v centru Pardubic petiční archy NE Ondráčkovi.

5.3.2018

V kraji už zase oprašují vzdušný zámek: logistické centrum v Pardubicích

Pardubice - O logistickém centru se v Pardubicích mluví už zhruba 16 let. 

4.3.2018

Dvě ulice v Poličce budou uzavřeny

Polička – Od začátku příštího týdne opět začnou stavební práce v ulici Šaffova a Tylova.

4.3.2018

Nové značení ulic v historickém jádru

Litomyšl – Mnozí občané a také turisté si všimli změny ve značení ulic v centru města. Místo červených cedulí se začaly objevovat šedobílé.

4.3.2018

Do knihovny nejen pro čtivo

Moravská Třebová – Novou službu knihovny uvítají zejména děti, ale ani rodičům není zapovězena zábava spočívající ve hraní společenských her. Od března si jich budou moci půjčit stovky.

3.3.2018

Svojanov otevírá své brány dříve než ostatní památky

Svojanov – Romantická představa hradu pod sněhem bere za své při vstupu do chladných pokojů, ve kterých se teplota pohybuje lehce pod nulou. Nedočkaví návštěvníci, kteří stojí o nevšední zážitek, se však ode dneška mohou směle vydat na prohlídky všech tří okruhů.

2.3.2018

Do knihovny pro semínka

Moravská Třebová – Zima o sobě dává pořádně vědět, ale kalendář naznačuje, že se jaro blíží mílovými kroky. Knihovna Ladislava z Boskovic přichází s novým projektem. Aktivně se zapojuje mezi tzv. grenotéky neboli semínkovny. „Jedná se o veřejné banky, které slouží k výměně a sdílení osiva mezi jednotlivci,“ vysvětlila ředitelka knihovny Lenka Greplová.

2.3.2018

Třikrát stejná pokuta

Svitavsko – Policisté a záchranáři zasahovali včera o půl osmé ráno v Lačnově. Dvaačtyřicetiletá řidička osobního auta nepřizpůsobila jízdu stavu vozovky a narazila do mostku. Se zraněním byla převezena do svitavské nemocnice.

2.3.2018

Na diváky zaútočí Terminátor ve 3D

Svitavy – Nové plátno za staré a může se promítat. To ale není jediná novinka v kině Vesmír. „Vysílání ve 3D zavádíme, abychom zvýšili komfort návštěvníků našeho kina,“ sdělil Petr Mohr, ředitel Střediska kulturních služeb města.

2.3.2018

Bruslení v přírodě? Pozor na rybníky a přehrady! Na Seči varují před prolomením

Svitavy – Dvanáct centimetrů. Taková je podle hasičů minimální tloušťka ledu na rybníku nebo nádrži, aby bylo bruslení bezpečné.

1.3.2018

Jak se žilo v Československu: Koruna

Koruna – Až pojedete vlakem po hlavní železniční trati z Prahy do Olomouce, těsně před tím, než vlak nedaleko Krasíkova vjede do potemnělého tunelu, mimochodem jednoho z devíti nejdelších železničních tunelů u nás, můžete na ostrohu obtékaném ze tří stran řekou Moravskou Sázavou krátce zahlédnout ruiny někdejšího nejstaršího moravského kláštera řádu augustiniánů poustevníků.

1.3.2018

Odešel Karel Metyš, první polistopadový starosta Moravské Třebové

Moravská Třebová – Pocházel z Litomyšle, přes padesát let však prožil v Moravské Třebové. Karel Metyš se narodil v roce 1932 do rodiny faráře Církve československé husitské a hudebníka Jaromíra Metyše.

1.3.2018

Úspěšné prohlídky městem

Litomyšl – Informační centrum v Litomyšli se v letošním roce poprvé připojilo na základě výzvy Asociace průvodců Pardubického kraje k Mezinárodnímu dni průvodců. V rámci této akce uspořádalo poslední únorový víkend zdarma dvě komentované prohlídky městem. I přes mrazivé počasí byly prohlídky úspěšné, na každou přišlo přes 20 osob.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT