VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Moje Svitavsko

29.12.2017

Plné řeky bruslařů nebo zapadlá lokomotiva. Podívejte se na staré fotografie

Ladovské obrázky, zašlá alba a vlastní vzpomínky. To formuje naše zidealizované představy zim bývalých, kdy sněhu bylo vždy tolik, že jsme se jím museli prodírat minimálně po kolena, pravidelně se bruslilo na zamrzlých rybnících a sáňkovalo se i ve městech v nížinách. Samozřejmě, že i v minulosti bývaly Vánoce na blátě, přesto nás staré fotografie, které vám Deník přináší, často přesvědčují o opaku.

29.12.2017

Novinka. Firmy mohou zaplatit zaměstnancům brýle či boty

S Novým rokem vstupuje v platnost novela zákona o daních z příjmů, která rozšiřuje počet tzv. zaměstnaneckých benefitů. Tedy věcí, které mohou firmy svým pracantům (a často i jejich rodinným příslušníkům) zaplatit a jsou osvobozeny od daně. Dosud šlo o různé příspěvky na rekreaci, kulturu či sport. Teď přibudou dioptrické brýle (nebo čočky), zdravotní obuv a knihy.  

28.12.2017

Deset let kastelánem na Svojanově

Svojanov - Kastelán Miloš Dempír slaví v tomto roce již desátý rok svého působení na hradě Svojanově. Za tu dobu došlo k mnoha změnám a hrad trhá návštěvnické rekordy.

28.12.2017

Lékárníci doporučují lékařům, aby eRecepty pacientům vytiskli

Česká lékárnická komora (ČLnK) doporučuje lékařům, aby eRecepty pacientům tiskli jako dosud klasické recepty. Doporučují také maximálně prodlužovat platnost receptu. Evidovat elektronicky všechny recepty musí lékaři od 1. ledna. Pro případné problémy zřídila ČLnK na začátek ledna infolinku, informovala komora v tiskové zprávě. Další informační linku provozuje také správce eReceptu, kterým je Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL).

28.12.2017

Bude se nemocnice stěhovat?

Moravská Třebová - Kraj jedná s majiteli o odkupu budovy, ve které sídlí Nemocnice následné péče.

28.12.2017

Marushka pro smartphony

Svitavy - Město Svitavy usiluje o udržení veřejného pořádku, efektivní a včasné odstraňování vzniklých závad.

27.12.2017

Svátky: byly i smutné události

Svitavsko, Orlickoústecko - Neštěstí na železnici, požár se škodou vyšší než milion, krádeže, hádky do krve, nehody na silnicích i sjezdovkách. Víkend a svátky provázely v obou okresech i smutné události.

26.12.2017

Geocaching v muzeu esperanta

Svitavy - Chcete vědět, která keška na Svitavsku je nejstarší? Pokud patříte mezi nadšence, kteří křižují českou krajinu, města a obce s mobilem nebo GPSkou v ruce a pomocí zeměpisných souřadnic hledají ukryté schránky, udělejte si čas a vydejte se dnes v pět hodin odpoledne do Muzea esperanta ve svitavském Ottendorferově domě.

25.12.2017

Štědrý den byl teplotně výrazně nadprůměrný, padly i rekordy

Česko letos zažilo velmi teplý Štědrý den. Průměrná teplota dosáhla 6,4 stupně Celsia, což je o více než sedm stupňů nad dlouhodobým průměrem. Padly i dva rekordy, uvedl Tomáš Mejstřík z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Dnes byla teplota sice stále vysoká, ale žádné rekordy už překonány nebyly.

24.12.2017

„Osobní asistence není jenom brigáda, je to určité poslání“

Pardubický kraj – V dnešní době, kdy studenti neustále hledají nějaký přivýdělek, se nabízí celá řada příležitostí. Zajímavou, ale ne až tak známou možností je osobní asistence. PAVLA ŠIKOVÁ strávila dva roky jako osobní asistentka v Praze a v současnosti také spolupracuje s benefičním festivalem Hudba pomáhá. 

24.12.2017

Jiné Vánoce na půli cesty, pod stromkem pivo nebo ponožky

Květná - Smutek a pod stromečkem třeba plechovka piva. Takové budou Vánoce v domě na půli cesty v Květné u Poličky, kde žijí mladí lidé, kteří opustili dětské domovy.

23.12.2017

Mrznout nebude ani na Silvestra. Nižší teploty přijdou až v polovině ledna

Teplejší ráz počasí z posledních dnů vydrží v České republice i následující tři týdny. Mrznout tak nebude ani na Silvestra. Denní teploty v jednotlivých dnech mohou dosáhnout až k deseti stupňům Celsia, noční se budou pohybovat kolem nuly.

23.12.2017

Sváteční promluva: Pokoj lidem dobré vůle

Evangelista Jan hovoří o narození Ježíše Krista strohým jazykem filosofů. Nehovoří tak barvitě jako například Lukáš.

23.12.2017

Češi jsou v důchodu průměrně 24 let. Doba penzí se stále prodlužuje

Doba, po kterou lidé v Česku pobírají důchod, je stále delší. V průměru se od roku 2000 protáhla o čtyři roky z 20 na 24 let. Ženy v penzi zůstávají průměrně 27 let a sedm měsíců, muži 19 let a měsíc. Vyplývá to z nové důchodové statistické ročenky, kterou zveřejnila Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ).

23.12.2017

Jak se slaví Vánoce ve světě? Se štolou, lososem či s čarodějnicí Befanou

Říká se „jiný kraj, jiný mrav.“ A tak je to i oslavou nejkrásnějších svátků v roce. Zatímco my se těšíme na 24. prosince a na Ježíška, v některých jiných zemích si na dárečky od Santy či jiných vousatých chlapíků musejí den nebo i více počkat.

22.12.2017

Osud skladatele. Nová kniha přibližuje život a dílo Bohuslava Martinů

Polička – Důkladné zpracování spletitých životních osudů slavného poličského rodáka, světoznámého hudebního skladatele Bohuslava Martinů, přináší publikace, která právě míří na pulty knihkupectví. Jejím autorem je přední český muzikolog Jaroslav Mihule, který zasvětil poznání skladatelova života a hudebního díla významnou část své badatelské činnosti.

22.12.2017

Adolf Klein končí s prací kronikáře

Polička – Adolf Klein po patnácti letech končí svoji práci kronikáře města Poličky.

22.12.2017

Nakupující přispěli dětem ve školce na zahradní domečky

Moravská Třebová – Mateřská škola Jiráskova dostala příjemný dárek. Díky nákupům během prvního dne otevření rekonstruované prodejny Lidl získala školka od společnosti 73 tisíc 250 korun na dovybavení školní zahrady dřevěnými zahradními domečky.

22.12.2017

Kdy bude v roce 2018 volno: velký přehled státních svátků a prázdnin

Příští rok budeme v České republice slavit celkem třináct státních svátků. Dobrá zpráva je, že na sobotu či neděli vycházejí pouze dva z nich. Jak to bude se školními prázdninami? Podrobný přehled najdete v našem článku.

22.12.2017

Vánoční přání dětí z dětských domovů budou splněna

Polička, Moravská Třebová – Vánoce, děti a dárky patří neodmyslitelně k sobě a jinak tomu není ani v dětských domovech. 

21.12.2017

Hasiči mají nové protiplynové vozy

Svitavy – Profesionální hasiči v Pardubickém kraji obdrželi zbrusu novou techniku.

21.12.2017

Vánoční kamion přivezl bohatou nadílku

Litomyšl – Už popáté byl vypraven Kamion vánočních dárků, aby na několika místech v regionu rozdával radost.

21.12.2017

Město hledá využití pozemku po zbourané nemocnici

Moravská Třebová – Demolice bývalé dětské nemocnice je téměř u konce. Vedení města se proto začíná zamýšlet nad tím, jaké bude využití lukrativního pozemku, který zbouráním budovy na okraji městské památkové rezervace vznikl.

21.12.2017

Na autobusovém nádraží už fungují veřejné toalety

Moravská Třebová – Cestující, kteří dosud museli během čekání na moravskotřebovském autobusovém nádraží stát se zkříženýma nohama nebo běžet až na tržnici, se dočkali.

21.12.2017

Kraj hledá nového ředitele nemocnice následné péče

Moravská Třebová – Současný ředitel Nemocnice následné péče v Moravské Třebové, která patří mezi zdravotnická zařízení, jejichž zřizovatelem je Pardubický kraj, Alois Hloušek ve funkci končí.

21.12.2017

Den otevřených dveří školy

Brněnec – Den otevřených dveří v obou budovách školy se konal netradičně ve vánočním stylu.

20.12.2017

Města schvalují rozpočty. Investují do rekonstrukcí

Jevíčko, Moravská Třebová – Rovněž malohanácká metropole má v rozpočtu na příští rok, který před týdnem schválili zastupitelé, připravenou řadu investičních akcí. Jevíčská radnice do nich chce vložit téměř 32 milionů korun.

20.12.2017

Vzpomínka na Václava Havla v Litomyšli

Litomyšl – V pondělí večer si lidé v Litomyšli mohli připomenout šesté výročí úmrtí Václava Havla.

20.12.2017

Mají civilisté bránit stát se zbraní v ruce?

Svitavsko – Bouřlivou reakci mezi držiteli zbrojních průkazů vyvolalo nedávné projednávání zákona o bezpečnosti státu a směrnice Evropského parlamentu v senátu. Petici proti regulaci zbraní a sebeobranných prostředků ze strany EU podepsalo více než sto tisíc lidí.

20.12.2017

Kraj postaví novou stanici záchranky

Moravská Třebová – Kraj plánuje vybudovat nové výjezdové stanice Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje. Radní již rozhodli o zahájení zadávacího řízení v případě stanic v Chrudimi a Pardubicích - Starých Čívicích. Nová základna by měla vyrůst rovněž v Moravské Třebové. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT