VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Moje Svitavsko

28.3.2018

Svitavy plánují rekordní investice

Svitavy – Zastupitelé po tříměsíčním hospodaření v provizoriu schválili rozpočet. Celkem bude radnice v letošním roce hospodařit s příjmy 403 milionů. Výdajová stránka rozpočtu počítá s 630 miliony. Přes 52 milionů přiteče do kasy z dotací. Na bankovních účtech má město 291 milionů. Skoro 196 milionů půjde na dofinancování akcí z loňska, které pokračují v letošním roce.

28.3.2018

Ve Chvaleticích je samý požár. A tak od aktivistů dostaly hasičák

Chvaletice – Recisistické předání ručního hasicího přístroje vedení chvaletické elektrárny bylo programem včerejšího happeningu občanských aktivistů, kteří bojují za odstavení zastaralé a problémové elektrárny. Proč právě hasičák? Elektrárnu postihly od počátku března již dva požáry.

28.3.2018

Poznáte muže z drogerie?

Svitavy – Informace od všímavých lidí jsou mnohdy velmi cenným zdrojem pro policejní pátrání. Pomoci by mohly i v následujícím případě.

28.3.2018

Operace uší v přímém přenosu

Svitavy – Podvanácté se sešli operatéři a ambulantní ORL lékaři na jedinečném semináři s názvem Sanační a rekonstrukční chirurgie středního ucha.

28.3.2018

OBRAZEM: Ponorka Victoria vplula do muzea

Svitavy – V sobotu proběhla v městském muzeu vernisáž výstavy nekonvenčního a inspirujícího kreslíře, malíře a autora plastik z už nepotřebných věcí, brněnského výtvarníka Rudi Lorenze.

28.3.2018

Velikonoce na farmě: pštrosí vejce vyfukují kompresorem

Kamenec u Poličky – Osmdesát kilo, dva a půl metru. Pštros je v Čechách stále ještě exotické zvíře. Pštrosích farem jsou v zemi desítky a jednu z nich mají manželé Pražanovi v Kamenci. Ve výbězích se prochází na šest desítek vysokých ptáků.

27.3.2018

Polička připravuje kompletní opravu Zákrejsovy ulice

Polička – Plánovaná rekonstrukce Zákrejsovy ulice v Poličce začne v dubnu.

27.3.2018

Parčík pro seniory je před dokončením

Svitavy – Město právě v těchto dnech dokončuje parčík pro seniory u Domova s pečovatelskou službou v Lánech.

27.3.2018

Nájemní byty město prodá, byl o ně zájem

Polička – Na podzim letošního roku dokončí město v lokalitě Bezručova výstavbu dvou energeticky pasivních bytových domů. Celkem osmačtyřicet bytů. „Výstavba nových domů je největší investiční akcí města letošního roku, v rozpočtu je pro dokončení stavby vyčleněno 57,6 milionů korun. K prodeji bude dvacet čtyři bytových jednotek v jednom domě, byty v druhém domě budou určeny k pronájmu,“ sdělila před koncem ledna tisková mluvčí města Naděžda Šauerová.

27.3.2018

OBRAZEM: Portmoneum zahájilo sezónu

Litomyšl - Regionální muzeum zahájilo jarní sezonu. Nejednalo se však pouze o jarní dílny v hlavní budově.

27.3.2018

Sezona právě začíná. Většina památek otevře na Velikonoce

Svitavy – Zimní přestávka končí. Hrady, zámky a další památky koncem tohoto týdne opět přivítají turisty.

27.3.2018

Vzpomenou na choreografa

Svitavy – Mimořádný večer Pražského komorního baletu věnovaný profesoru. Pavlu Šmokovi při příležitosti jeho nedožitých 90. narozenin (1927 – 2017) se uskuteční dnes v 19 hodin ve Fabrice.

26.3.2018

Nemocnice Pardubického kraje hospodařily se ziskem

Pardubický kraj – Hospodaření Nemocnic Pardubického kraje se dostalo do černých čísel. Vykázaly zisk čtyři miliony korun.

25.3.2018

OBRAZEM: Morana skončila v Loučné

Svitavsko - Tradici vynášení Morany připomněli v sobotu muzejníci v Litomyšli.

24.3.2018

Kraj chce obchodní akademii sloučit s gymnáziem

Svitavy – Pardubický kraj, který je zřizovatelem středních škol, zvažuje sloučení svitavské obchodní akademie s gymnáziem. „Naším cílem je udržet strukturu oborů v kraji v nezměněné podobně, případně reagovat na aktuální požadavky trhu práce a jednotlivých zaměstnavatelů,“ vysvětluje hejtman Martin Netolický.

24.3.2018

Svitavští zastupitelé schválili rozpočet

Svitavy - Rozpočet města Svitavy počítá na letošní rok s příjmy 403 milionů korun, výdaji 630,6 milionu korun a financováním 227,6 milionu korun.

24.3.2018

Znovu se mění čas. Bude to naposledy?

Pardubický kraj – „Doufám, že letos zažijeme jeden z posledních přechodů na letní čas,“ říká před blížící se změnou času senátor Petr Šilar z Orlickoústecka, který už léta bojuje za zrušení střídání času.

24.3.2018

Dědeček v klubu hrál i vyprávěl

Polička - Do Divadelního klubu v Poličce dorazil ve čtvrtek písničkář, básník, textař, překladatel a spisovatel Jiří Dědeček. 

23.3.2018

Radko Martínek už do senátu kandidovat nebude

Svitavy – Sociálně demokratický senátor za svitavský obvod Radko Martínek v říjnových volbách už znovu do horní komory Parlamentu kandidovat nebude. Svoje rozhodnutí neobhajovat mandát oznámil v pátek dopoledne.

23.3.2018

Strany vybírají kandidáty do senátu

Svitavy – Obyvatele Svitavska čekají na podzim hned dvoje volby. Kromě obecních zastupitelstev budou vybírat i nového senátora za svitavský obvod. O kandidátech mají prozatím jasno Starostové a nezávislí, KDU-ČSL a komunisté.

23.3.2018

Florbalisté již podruhé podpořili dobrou věc

Lubná – Dva dny o jarních prázdninách patřily ve Skalce florbalovému turnaji Dona Boska. Ten se konal popatnácté a sešlo se na něm více než tři sta účastníků

23.3.2018

Pozvánka: Jazzové setkání v divadelním klubu

Polička – Kapela Duende, jejíž písně mají základ v latinsko-americké a hispánské kultuře, dnes dorazí se svým novým CD Garden Of Me do divadelního klubu v Poličce.

23.3.2018

Lékaři stále chybí, do jednání s pojišťovnou zasáhne i kraj

Pardubický kraj – Lanškroun a Tatenice hledají dětského lékaře, Březová nad Svitavou zubaře. Marně. Podobný problém mají i další obce v Pardubickém kraji. Lékaři o praxe na venkově nestojí. Starostové slibují doktorům byty, výhody, ale nic nepomáhá.

23.3.2018

Oblíbený lékař se svéráznými názory, tak vidí Vítězslava Podivínského

Svitavy – Rezignace na veškeré veřejné funkce, včetně členství v ČSSD, kterou předevčírem ohlásil svitavský a krajský zastupitel a člen okresního vedení strany Vítězslav Podivínský, rozvířila poklidnou hladinu komunální politiky, reakci vzbudila i mezi sociálními demokraty.

22.3.2018

Nejvíc zbytečných dětských obětí je při dopravních nehodách

Pardubický kraj - Nikoliv rakovina, leukémie nebo virová onemocnění. Nejvíc tragédií větších dětí se v kraji stává na silnicích. Nad smrtelnými nemocemi ale „vedou“ i další fatální úrazy.

22.3.2018

OBRAZEM: Velikonoční dílna v Baníně

Banín - Svátky jara se nezadržitelně blíží. V Baníně jsou na ně připraveni. V sobotu se zde konala velikonoční dílna, kde si každý mohl vytvořit výzdobu. 

22.3.2018

Kompostéry dostanou v létě

Polička – Město uspělo se svojí žádostí o dotaci z Operačního programu Životní prostředí, a tak bylo možné vyhlásit výběrové řízení na dodavatele osmi set kompostérů.

22.3.2018

Hledají pachatele i svědky

Vysoké Mýto – Omezování osobní svobody s trestní sazbou až na dva roky za mřížemi, tak je kvalifikovaný případ, který nyní prověřují policisté ve Vysokém Mýtě.

21.3.2018

Hitem jara jsou grenotéky, v knihovnách nabízejí semena

Pardubický kraj – Nakoupit biopotraviny na farmářském trhu? To je snadné. Jenže kdo zaručí, že je zelenina opravdu bio. Hitem poslední doby je pěstování rostlin ze semen. V Pardubickém kraji se nyní nachází asi osm semínkoven, kam si lidé mohou pro osivo chodit a taky ho tam nosí. Včera začalo jaro a je nejvyšší čas začít vysévat zeleninu i bylinky.

21.3.2018

Zastupitel Podivínský, který na webu šíří lživé zprávy a hoaxy, rezignoval

Svitavy – Komunální politik, sociální demokrat, zastupitel města Svitavy a Pardubického kraje Vítězslav Podivínský se podle vyjádření, které uveřejnil na svém blogu, rozhodl rezignovat na všechny své veřejné funkce.

21.3.2018

Stravovací pavilon dostane novou střechu

Jevíčko – Stavební ruch, který panuje v jevíčské Sanatorce, bude podle Pardubického kraje pokračovat i v následujících letech. Kraj, který je zřizovatelem Odborného léčebného ústavu, připravil projektový záměr na rekonstrukci střechy stravovacího pavilonu.

21.3.2018

OBRAZEM: Nejhezčí maskou na bále byla pěna

Čistá u Litomyšle - Tradiční babský bál v Čisté u Litomyšle je pravidelně zárukou dobré zábavy. Nejinak tomu bylo i minulou sobotu, kdy se do místního sálu sjely nejrůznější masky.

21.3.2018

Kraj plánuje opravy silnic nižších tříd

Pardubický kraj – Rekonstrukce a opravy komunikací druhých a třetích tříd stojí Pardubický kraj každoročně desítky milionů korun.

21.3.2018

Omezí rychlost kamionů v ulici

Moravská Třebová – Radnice vyslyšela stížnosti obyvatel ulice J. K. Tyla a plánuje změny v dopravním provozu na komunikaci.

21.3.2018

Lživé informace a hoaxy šíří na webu i krajský zastupitel

Svitavy – Hoaxy, fake news, dezinformace. Ve virtuálním prostoru sociálních sítí, blogů a serverů zuří hybridní válka. Je to fakt, kterého si nejspíš nepovšiml jen málokdo. V poslední době se potyčky, v nichž proti sobě na obou stranách většinou stojí stejně nesmiřitelní nepřátelé, přenesly i do komunální politiky.

21.3.2018

Zastupitelé zvedli ruce pro rozpočet

Moravská Třebová – Město má po pondělku schválený rozpočet na letošní rok. První tři měsíce hospodařila radnice v rozpočtovém provizoriu. Nejdůležitější dokument prošel hlasy koaličních zastupitelů, opozice byla proti.

20.3.2018

Města o využití dotací na revitalizaci sídlišť většinou neuvažují

Svitavsko – Možnost využít dotace na revitalizaci panelových sídlišť, které vypsal Státní fond rozvoje bydlení, města ve svitavském okrese příliš nezajímá.

20.3.2018

Chystá se expozice Litomyšl - hlavní město architektury

Litomyšl – Za necelé dva týdny budou moci návštěvníci Národního technického muzea zhlédnout reprezentativní výstavu Litomyšl – hlavní město současné české architektury.

20.3.2018

Rekonstrukce svitavského přednádraží začala

Svitavy – Stavba terminálu svitavského přednádraží začala. Rekonstrukce podle radnice přinese zvýšení komfortu pro cestující pohybujících se v okolí vlakového nádraží, využívajících veřejnou hromadnou dopravu, dále zlepšení prostředí kolem nádraží nejen pro chodce, ale také cyklisty, maminky s kočárky nebo pro řidiče.

20.3.2018

Dálnici z Moravské Třebové do Brna by mohla nahradit nová silnice

Svitavsko – Dálnice se možná nedočkají, zlepšení by ale přijít mohlo. Řidičům projíždějícím z Moravské Třebové do Brna i obyvatelům měst a obcí, kterými prochází frekventovaná silnice první třídy číslo 43, svitla naděje, že by v dohledné době mohlo dojít ke změně.

20.3.2018

Cestami víry: Otec Šebestián

Moravská Třebová – V cyklu Cesty víry odvysílala Česká televize autentický příběh moravskotřebovského františkána Šebestiána Smrčiny, který se dotkl dna a dnes mění životy těch, které jiní už odepsali.

20.3.2018

Poslední samec nosorožce severního bílého Sudán je po smrti

Dvůr Králové - Po smrti posledního samce zůstávají na světě poslední dvě samice nosorožce severního bílého.

19.3.2018

Hasiči získali novou techniku

Svitavsko – Dobrovolní hasiči z Poličky, Dolní Dobrouče, Morašic a Březin mají díky umístění na prvních místech v sedmém ročníku ankety Dobrovolní hasiči roku novou zásahovou techniky, kterou si pořídili z finančních darů, které obdrželi společně s oceněním.

19.3.2018

Dejte si kávu, zaplaťte básní!

Svitavy, Litomyšl – Dát si v kavárně dobrou kávu, ale namísto peněz za ni zaplatit básní?

19.3.2018

Výstava květin zaplní litomyšlský zámek

Litomyšl – V pátek začala na litomyšlském zámku květinová výstava, kterou si východočeská památka UNESCO připomene své čtyři sta padesáté narozeniny.

19.3.2018

Věnná města si zvolí novou královnu

Polička – Královská věnná města, ke kterým patří rovněž východočeská Polička, si opět, tak jako již několikátý rok, volí svoji královnu.

19.3.2018

Mrazy v noci opět lámaly rekordy. Blížily se minus 17 stupňům

V Česku opět padaly teplotní rekordy, v noci na dnešek je meteorologové zaznamenali na 49 ze 147 stanic, které fungují aspoň 30 let. Nejníže spadla teplota na krkonošské Luční boudě a v Jeseníkách na Šeráku, kde bylo shodně minus 16,9 stupně Celsia. Tyto stanice ale mají kratší měřicí tradici.

19.3.2018

Lidé na Facebooku přejí smrt muži, který týral psa

Moravská Třebová – Oko za oko, zub za zub. Sociálními sítěmi už téměř dva týdny cloumá otřesný případ týrání psa. Odsouzeníhodná událost se stala v severočeském Děčíně. Majitel psa údajně pochází z Moravské Třebové.

18.3.2018

V Pardubickém kraji řeší energetici pouze jednu poruchu

Pardubický kraj - Poruchy na vedení jsou podle tiskové mluvčí ČEZu Šárky Beránkové způsobeny velmi silným větrem, těžkým mokrým sněhem, pády stromů a větví do vedeních vysokého i nízkého napětí.

17.3.2018

Města rozšiřují síť kontejnerů. Vytřídit lze rostlinný olej

Svitavsko - Papír, plasty a sklo dnes třídí už každá vesnice. Domácnosti ale mají i jiný odpad, který se zrovna do popelnice nehodí.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT