VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Moje Svitavsko

12.4.2018

Ovzduší se v regionu výrazně zlepšilo

Pardubický kraj - Uplynulou zimu nebyla v Pardubicích ani jednou vyhlášena smogová situace.

12.4.2018

Na pozemku po zbourané dětské nemocnici bude nová nemocnice

Moravská Třebová - Namísto zbourané dětské nemocnice v Moravské Třebové vyroste opět nemocnice. Pardubický kraj nepřistoupil na nabídku majitelů nemovitostí, které využívá Nemocnice následné péče, a vážně uvažuje o výstavbě nové nemocniční budovy. Moderní objekt by měl vyrůst na pozemku po zbourané dětské nemocnici.

12.4.2018

Nezaměstnanost na Svitavsku klesla

Svitavsko - Celostátně klesající nezaměstnanost se pozitivně projevila i na Svitavsku.

12.4.2018

Hasiči vyjížděli ke stovce událostí

Svitavsko - Podle právě zveřejněných statistik vyjížděli hasiči v Pardubickém kraji v průběhu letošního března dohromady k 467 událostem, 101 z nich bylo na Svitavsku.

12.4.2018

Cenu Ď získala Marie Jílková

Polička - Zaskočena byla Marie Jílková v úterý při vyhlašování Ceny Ď, když zjistila, že odborné kolegium vybralo právě ji, dobrovolnici z terapeutického obchodu Fimfárum.

11.4.2018

Start do života s knihou

Svitavy - Vítání občánků ozvláštnila místní knihovna. Ta se připojila v minulém měsíci k celostátnímu projektu S knížkou do života.

11.4.2018

Sportovci získají další milion

Litomyšl - Nejen kulturou žije město, které je proslavené hudebním festivalem nebo architekturou. V Litomyšli působí řada úspěšných sportovních týmů, kam chodí stovky dětí.

11.4.2018

Domov pro seniory pořádá fotosoutěž

Litomyšl - Jaké je stáří? Co dlouhé životní příběhy vepsaly starým lidem do vrásek? Nejen to se dá vyčíst z fotografie.

10.4.2018

OBRAZEM: Výstava plná vzpomínek

Moravská Třebová - Šestadvacátá výstava výtvarnice Hany Horské nese název Retrospektivní vzpomínání. Návštěvníci se mohou ve zdejším muzeu těšit až do 6. května na olejomalby a grafiky. 

10.4.2018

Dlužníků alimentů kvapem ubývá

Pardubický kraj - I když realita je horší, loni policie v Pardubickém kraji stíhala jen 2,7 % rodičů s vyživovací povinností.

10.4.2018

Tomáš Klus nadchnul publikum

Litomyšl - Zaplněný hudební klub Kotelna přivítal po dva večery Tomáše Kluse.

10.4.2018

Film připomene těžké chvíle za 2. světové války

Litomyšl – Hořký návrat z pekla je podtitul dokumentárního cyklu Neznámí hrdinové. Film natočila Olga Sommerová.

10.4.2018

Nalezené mince prozradily vznik hradiště

Svitavsko - Průzkumy přinesly nálezy ve Vraclavi i Křenově. Našly se mince i soška ženy.

8.4.2018

Zámecká sezona v Moravské Třebové začala s kejklíři

Moravská Třebová – Kejklíři i středověká hudba a šermíři. Takové bylo sobotní zahájení nové sezony v renesančním zámku v Moravské Třebové.

8.4.2018

Staré televize už v příkopech neleží, vedou plastové lahve

Litomyšl, Česká Třebová - Desítky pytlů s odpadky nasbírali dobrovolníci v Litomyšli a okolí. V sobotu šli také podél silnice na Českou Třebovou.

8.4.2018

Do systému třídění odpadu se zapojuje čím dál více lidí

Moravská Třebová - Obyvatelé města Moravská Třebová se rychle seznámili s fungováním motivačního evidenčního systému odpadového hospodářství (zkráceně MESOH).

8.4.2018

Architekturu Litomyšle prezentují v hlavním městě

Litomyšl - Reprezentativní výstava Davida Vávry a Petra Volfa s názvem Litomyšl - hlavní město současné české architektury představuje město jako jedno z klíčových center soudobé české architektury.

7.4.2018

Staré pohlednice ožívají v publikaci

Moravská Třebová – Přes čtyři stovky historických pohlednic Moravské Třebové a okolních vesnic vybrali a zařadili do reprezentativní publikace, která vyšla na sklonku loňského roku, moravskotřebovští sběratelé Michal Burian a Miloslav Kužílek.

7.4.2018

Zateplí sportovní halu, hotovo bude na konci prázdnin

Litomyšl – Avizovaná rekonstrukce sportovní haly Jiskra  začne na konci dubna.

7.4.2018

Přednádraží se změní, rekonstrukce začala

Svitavy – Největší přestavba veřejného prostoru ve městě začala. Radnice zahájila plánovanou rekonstrukci svitavského vlakového přednádraží. Hotovo by mělo být ještě letos v listopadu, rekonstrukce přijde na 69 milionů. Devadesát procent nákladů by měla pokrýt dotace, kterou město získalo z evropských fondů.

7.4.2018

Hlavní úklidový den je sobota

Svitavsko - Do akce s názvem Ukliďme svět, ukliďme Česko se hlásí skupiny dobrovolníků s cílem uklidit nějaké místo. Rok od roku jejich počet stoupá a účastní se jí i lidé na Svitavsku.

6.4.2018

Pozvánka: Fabrika bude patřit divadlu

Svitavy – Do třech bloků po dva dny je rozdělena krajská přehlídka mladého amatérského divadla Svitavský Fanda. Na tradičním setkání se představí ve Fabrice a Divadle Trám soubory z Ústí nad Orlicí a Olomouce.

6.4.2018

Barmanka z Poličky zářila ve Francii s calvadosem

Polička, Caen - Celosvětové finále soutěže barmanů ve francouzské Normandii mělo českou účastnici. Svou školu i zemi přijela reprezentovat Kateřina Vymazalová ze Střední odborné školy a Středního odborného učiliště v Poličce.

6.4.2018

Škola má unikátní 3D tiskárnu

Svitavy - Základní škola na náměstí Míru ve čtvrtek odpoledne představila novou, unikátní 3D tiskárnu, kterou může, jako jediná u nás, využívat díky pilotnímu projektu.

6.4.2018

Kraj radši postaví novou nemocnici

Moravská Třebová - Za zanedbané nemovitosti, do kterých čtvrt století nikdo neinvestoval, požadovali 80 milionů. Pardubický kraj, který je zřizovatelem Nemocnice následné péče, ale na přemrštěné požadavky vlastníků nepřistoupil.

5.4.2018

Jaroměřická Noc s Andersenem

Jaroměřice - Na jaroměřické účastníky Noci s Andersonem čekala letos spisovatelka Zuzana Pospíšilová, která je autorkou publikací zaměřených převážně na záchranářskou tematiku.

5.4.2018

Nedávejte už žebračce peníze, vyzvali obyvatele Poličky

Polička – „Nedávejte jí peníze,“ vyzval starosta Poličky Jaroslav Martinů lidi ve městě. Žebračka známá z několika měst svitavského okresu dál „úřaduje“ na parkovištích u supermarketů. Polička ale odmítá vydat vyhlášku, která by žebrání ve městě zakázala. „Zastávám názor zakročit vlídně, ale pevně,“ podotýká starosta.

5.4.2018

Řidiče v Litomyšli čekají komplikace

Litomyšl - Na spojnici Čech s Moravou, silnici I/35, bude řidičům horko. Nejen kvůli zvyšujícím se teplotám. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) naplánovalo v úseku Řídký – Tržek – Litomyšl obnovu živičného krytu. Stavební práce si v termínu od 15. května do 19. srpna vyžádají částečnou uzavírku silnice I/35 a jednosměrnou objížďku po vedlejších komunikacích. Na konci srpna provoz ještě omezí dokončovací práce.

5.4.2018

Studentské Otvírání studánek

Polička - Studentky hudebního semináře a členové pěveckého sboru Juliettes si ve středu v aule poličského gymnázia připomněli staré jarní zvyky, čistění studánek a zazpívali část kantáty Bohuslava Martinů a Miloslava Bureše Otvírání studánek.

5.4.2018

Nemocnice mají společný dispečink zdravotnické dopravní služby

Orlickoústecko – Nemocnice Pardubického kraje uvedla do provozu nový centrální dispečink zdravotnické dopravní služby pro pacienty Orlickoústecké, Litomyšlské a Svitavské nemocnice.

5.4.2018

Hasiči zkontrolují nejen obchoďáky, ale možná i multikina a hotely

Pardubický kraj - Hasiči v Pardubickém kraji se v letošním roce zaměří nejen na kontroly obchodních centrer, ale také na kontroly takzvaných shromažďovacích prostor, v Pardubicích se nacházejí například v Grandu a Paláci.

4.4.2018

Běželi s velikonočním zajícem

Litomyšl - Volné dny a pěkné počasí vybízely ke sportovním aktivitám. V pátek přilákal více než osmdesát dětí s doprovodem na Černou horu Běh s velikonočním zajíčkem.

4.4.2018

Obchodní centra pod kontrolou: Nejčastější závadou jsou zarovnané únikové cesty

Svitavsko – Profesionální hasiči Pardubického kraje, kteří provádějí pravidelné protipožární revize velkých obchodních center a domů, budou letos při kontrolách nekompromisní.

4.4.2018

Obchvat Poličky je prozatím v nedohlednu

Polička – Silničního obchvatu se možná dočká i Polička. Od okamžiku, kdy se bagry zakousnou do země, až do chvíle, kdy doprava zmizí z centra města, je ale ještě daleko.

3.4.2018

Kolektivní smlouvě už nic nebrání

Svitavsko – Poslední třináctý odborový svaz souhlasil s dohodou. Jednání o kolektivní smlouvě v Nemocnici Pardubického kraje tak po pěti měsících dospěla ke zdárnému konci.

3.4.2018

František Matoušek dostane Cenu města

Moravská Třebová – V pořadí jedenáctým držitelem Ceny města se stane František Matoušek.

3.4.2018

Přednádraží se změní na dopravní terminál

Moravská Třebová – Prostor před vlakovým nádražím čekají v letošním roce převratné změny. Město zde plánuje vybudovat dopravní terminál. Stavět se mělo od poloviny dubna. Začátkem března však rada města zadávací řízení zrušila.

31.3.2018

Cyklopecky lákají na zajímavá místa. Vedou kolem rybníků i na Králický Sněžník

Pardubice – V neděli začíná další ročník letní cyklistické cestovatelské soutěže Cyklopecky Pardubického kraje. V letošní Vandrovní knížce zájemci najdou 15 tras vhodných pro cyklovýlety v regionu. Ti, kdo budou do knížky sbírat i razítka, mohou vyhrát třeba horské kolo.

31.3.2018

Meteorologové varují před silným větrem. V neděli může vát rychlostí až 70 km/h

Českou republiku zasáhne v neděli silný vítr. V nárazech může dosáhnout až 70 km/h. Foukat bude hlavně v severních a východních Čechách, na Českomoravské vrchovině a v západních částech Moravy. ČTK o tom dnes informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

31.3.2018

Škrabané kraslice z Jaroměřic putovaly letos i do Londýna

Jaroměřice u Jevíčka – Drží v ruce zeleně nastříkané vejce a během chvilky na něm zručně vyškrabe fialky. ŠÁRKA VÁVROVÁ se věnuje zdobení kraslic více než 30 let. Ročně jich ozdobí stovky a dělají radost lidem po celém světě.

31.3.2018

Velikonoční nadílka na hradě Svojanov

Svojanov – Pro milovníky památek a výletníky je po celé velikonoční svátky otevřen hrad Svojanov, a to od 9 do 17 hodin.

30.3.2018

OBRAZEM: Velikonoce v zámeckém sklepení

Litomyšl – Velikonoce v zámeckém sklepení jsou plné překvapení i velikonoční výzdoby. 

30.3.2018

Vzácné rukopisy přivezl do Poličky velvyslanec z USA

Polička – Městské muzeum a galerie Polička přijalo ojedinělý a unikátní dar. Ucelený soubor originálních dopisů, které psal Bohuslav Martinů svému krajanovi, příteli Franku Rybkovi.

30.3.2018

Na pár dní bude uzavřen příjezd k Langerově vile

Svitavy – Dokončení zadláždění komunikace ve vnitrobloku uzavře od 3. dubna příjezd k vile městského úřadu ve Svitavách z ulice T. G. Masaryka.

30.3.2018

Dnes je Velký pátek, křesťané si připomínají ukřižování Krista

Křesťané si dnes připomínají ukřižování Ježíše Krista, je Velký pátek. Den přísného půstu je vzpomínáním na Kristovo utrpení a jeho vykupitelskou smrt. Obřady na památku jeho umučení chystají katolické kostely i evangelické sbory. Velký pátek je letos v Česku třetím rokem státním svátkem, lidé tak mají do Velikonočního pondělí čtyři dny volna v řadě.  

29.3.2018

Velikonoce v muzeu vesnice

Dolní Újezd – Klub oživení historie Mikroregionu Litomyšlsko – Desinka pořádá o víkendu Velikonoční výstavu.

29.3.2018

Memoriál stolních tenistů ovládly ženy

Morašice – Stolní tenis jev Morašicích na Litomyšlsku oblíbenou zábavou. Svědčí o tom pořádání Memoriálu Jindřicha Dlabky, který se konal už po čtyřiatřicáté.

29.3.2018

Za kraslicemi do sklepení

Litomyšl – Velikonoce v zámeckém sklepení budou ve znamení přívlastků. Nemusíte se však bát testů z češtiny.

29.3.2018

Kraj investuje do nové kotelny i do laboratoří

Litomyšl – Na Střední škole zahradnické a technické v Litomyšli připravuje Pardubický kraj rekonstrukci kotelny a vytápění.

29.3.2018

Odbory se dohodly s vedením nemocnic. Kolektivní smlouvu prý podepíší za pár dní

Pardubice – Po pěti těžkých měsících dospěla jednání o nové kolektivní smlouvě v Nemocnici Pardubického kraje, která sdružuje pět nemocnic v kraji, ke zdárnému konci. Vedení společnosti při dalším kole kolektivního vyjednání během úterního odpoledne dospělo ke shodě i se zástupci třinácté odborové organizace ohledně dalšího navýšení mzdových tarifů o 5 procent pro nezdravotnické pracovníky od 1. července 2018, čímž se otevřela cesta k podpisu dokumentu, k němuž dojde během několika dnů.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT