VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Moje Svitavsko

25.4.2018

Spor o festival, spor o Nejedlého

Litomyšl – Hudební festival Smetanova Litomyšl vstupuje do šesté dekády své existence. Při slavnostním zveřejnění letošního programu, které proběhlo v pražském Rudolfinu, představili organizátoři festivalu novou publikaci.

25.4.2018

Lázeňská sezona se zvolna rozjíždí

Litomyšl – Na duševní bázně v Litomyšli lázně! Posedmé se koná recesistická akce, která láká rok od roku čím dál více turistů do Litomyšle.

25.4.2018

Lidi trápí problémy s Romy i doprava

Moravská Třebová – Skoro polovina ze čtyř stovek obyvatel Moravské Třebové, kteří se zapojili do nedávno zveřejněného průzkumu, je se životem ve městě spokojena. Avšak jen osm procent z nich je přesvědčeno, že se v Moravské Třebové žije lépe než v okolních městech. Více než třetina respondentů věří, že se v příštích pěti letech kvalita života ve městě zlepší. Skeptická je v tomto ohledu necelá polovina zúčastněných.

25.4.2018

Zastupitelé jednali o Ceně a dotacích

Moravská Třebová – Většinou hlasů odsouhlasili zdejší zastupitelé na třetím letošním zasedání udělení Ceny města za minulý rok Františku Matouškovi.

25.4.2018

Kandidáti do senátu přibývají

Svitavsko - Už tři politické strany nebo hnutí mají jasno o kandidátech ve svitavském volebním okrsku v podzimních senátních volbách.

25.4.2018

Kompostéry na zahrady rozdávají lidem zadarmo

Orliskoústecko, Svitavsko - Shrabané listí, posekaná tráva… Kam s tím? Města v regionu nechtějí bioodpad jen tak v běžné popelnici a vycházejí lidem vstříc. V Lanškrouně a Moravské Třebové rozdají několik stovek kompostérů.

24.4.2018

FOTO: Ve znamení vody

Litomyšl - Den Země za Smetanovým domem v Litomyšli byl ve znamení vody. Bez té by nebylo možné odhalit street art Rainworks. Jedná se o umění, které nelze vidět, když je sucho. Podobných maleb nechal ve městě organizátor akce, Dům dětí a mládeže Litomyšl, namalovat ještě pět. Kromě této netradiční atrakce byl zejména pro děti připraven pestrý program.

24.4.2018

Kraj zjišťuje počty kamionů

Svitavy - Na silnici II/366 mezi Svitavami a Mikulčí začalo včera měření průjezdnosti.

24.4.2018

Kraj vyjednává s dopravci

Svitavsko – Pardubický kraj pokračuje v jednáních o výběru dopravce, který bude příštích deset let zajišťovat regionální železniční dopravu v regionu.

24.4.2018

OBRAZEM: Zahájení nové turistické sezóny ve Svitavách

Svitavy - Ve znamení sportu, špekáčků a dobré zábavy se odehrál začátek nové turistické sezóny. Sobotní odpoledne si tak užili dospělí i děti.

24.4.2018

Pětadvacet let navštěvují studenti „vejšku“ v Litomyšli

Litomyšl – Fakulta restaurování Univerzity Pardubice sídlí v Litomyšli 25 let. V neděli si toto výročí připomenuli absolventi školy, pedagogové, zástupci univerzity i města. Ti doslova zaplnili Rajský dvůr Piaristické koleje.

24.4.2018

Bez proudu hrozily firmám problémy

Polička - Po deseti letech čekání a vyjednávání se rozbíhá výstavba venkovního vedení vysokého napětí mezi Hlinskem a Poličkou, která má pro rozvoj Poličky i místních firem mimořádný význam.

20.4.2018

Hasiči trénovali vyprošťování

Litomyšl – Nejen teoreticky, ale i prakticky se připravovali hasiči na vyprošťování posádek osobních a nákladních vozidel.

20.4.2018

Nové zábradlí ocení senioři

Svitavy – Park patriotů ve Svitavách je oblíbeným výletním místem. V minulých dnech zde bylo doplněno zábradlí, které usnadní přístup na Kopec Patriotů.

19.4.2018

Lidé z Kaštanky se nevzdávají, sepsali stížnost a petici

Svitavy - Na pozemku po zbourané tabákové továrně roste nová zástavba. Královéhradecká společnost Mocero zde plánuje postavit deset rodinných a čtyři bytové domy. Obyvatelé sousední ulice Chelčického, které místní říkají Kaštanka, se stavbou šestnáct a půl metru vysokých domů, které mají stát přes ulici, přímo naproti jejich vilkám, zásadně nesouhlasí.

19.4.2018

Počet hostů a kapacity rostou

Svitavsko – Návštěvnost i kapacita hromadných ubytovacích zařízení, jako jsou hotely, motely, penziony nebo turistické ubytovny, v Pardubickém kraji po propadu před třemi lety zvolna rostou.

18.4.2018

Zastupitelé souhlasí se sloučením škol

Svitavy – Zastupitelstvo Pardubického kraje na svém včerejším jednání schválilo návrh na sloučení Obchodní akademie a Vyšší odborné školy ekonomické se svitavským gymnáziem. Ke sloučení by mělo dojít od nového školního roku.

18.4.2018

Rekonstrukce vodovodu v Zadní ulici začala

Svitavy – Začala rekonstrukce vodovodu v Zadní ulici, při které bude dokončena zbývající část vodovodního řádu zhruba v délce 500 metrů.

18.4.2018

Na opravy památek v Jevíčku půjdou téměř dva miliony

Jevíčko – Malohanácká metropole získala i v letošním roce státní dotace na renovaci památek. Celkem město od ministerstva kultury získalo 865 tisíc korun.

18.4.2018

Jak jsme žili: Radišov

Radišov – Jen málokdo z těch, kteří projíždějí Radišovem, nevelkou obcí mezi Starým Městem a Rychnovem, si nepovšimne výrazné kaple stojící v esovité zatáčce silnice.

18.4.2018

Neočekávané výdaje jsou problém

Svitavsko – Jak se žije lidem v Pardubickém kraji? Podle dat, která zveřejnil Český statistický úřad, se životní podmínky domácností v kraji nevymykají průměru.

18.4.2018

Diváci se dočkají v kině nových sedaček

Litomyšl - Dobrá zpráva pro návštěvníky kina Sokol je tady. Město se chystá vyměnit sedačky, které byly pod palbou kritiky nejednoho diváka.

18.4.2018

Kdo maže, ten „žere"

Máslovice/ Svitavsko - Jaroslav Němec se nebojí žádné výzvy. Známý maxijedlík se předvedl o víkendu v Máslovicích.

18.4.2018

Silnici si nenechají ničit

Svitavsko - Chránit občany i silnice před negativními vlivy, které způsobují projíždějící kamiony a nákladní auta, chce vedení Pardubického kraje.

18.4.2018

Na Svitavsku je nejžádanější profesí strojírenský dělník

Svitavsko – Aktuálně jsou ve svitavském okrese bez práce pouze 3,5 procenta obyvatel. Celkem se jedná zhruba o dva a půl tisíce lidí. Mezi jednotlivými částmi okresu jsou však značné rozdíly.

18.4.2018

Lidé vybrali místa pro policejní hlídky

Svitavy - Policie pravidelně informuje o bezpečnostních a preventivních akcích. Nestává se však často, že by řidiči věděli několik dní dopředu, kde budou hlídky měřit rychlost. Středa je výjimkou.

17.4.2018

Kancelář pro všechny čeká na první návštěvníky

Svitavy, Litomyšl – První coworkingové centrum bylo včera otevřeno na náměstí ve Svitavách vedle informačního centra. Jedná se o místo, které bude fungovat jako sdílená kancelář nebo místo pro pracovní setkávání či jiné skupinové akce.

17.4.2018

Předškoláky čekají zápisy. Někde už ale mají splněno

Pardubický kraj - Šestiletá Markétka ze Svitavska se moc těší do školy. „U zápisu byla šikovná a už se s kamarádkou i dohodla, že spolu budou sedět v lavici. K svátku dostane aktovku, kterou si sama vybere,“ řekla maminka budoucí školačky.

17.4.2018

Obrázky se zjeví pouze po dešti

Litomyšl - Po Litomyšli budou chodit sprejeři, kteří v utajení vyzdobí město. Nejedná se však o černý scénář, ale o přesně naplánovanou akci.

17.4.2018

Hlavu si čistím na motorce, říká farář

Polička /FOTO/ - Naleštěné stroje, burácení motorů… Motorkáři z Pomezí a širokého okolí se sjeli v neděli odpoledne na náměstí do Poličky. Sešlo se jich tu sedm stovek. Farář Marian Sokol ze Sádku jim požehnal do nové sezony.

17.4.2018

Prodej pozemků zastupiteli budí pochybnosti

Polička - Poličtí zastupitelé schválili prodej pozemků nedaleko průmyslové zóny za Penny Marketem, mezi železniční tratí a bezejmennou vodotečí. Podle územního plánu by na nich mělo stát odstavné parkoviště.

17.4.2018

OBRAZEM: Motorkáři zaplnili poličské náměstí

Polička /FOTO/ - Motorkáři v neděli obsadili náměstí v Poličce. Bylo jich přes 700, přijeli z celé republiky a následně se vydali na vyjížďku, která končila v Pomezí. 

17.4.2018

OBRAZEM: Jaro přivítali střelbou i zpěvem

Svojanov - První slavnosti na Svojanově. Stovky milovníků turistiky a historie zavítaly o víkendu na nejnavštěvovanější památku Pardubického kraje.

17.4.2018

Na tři dny se zavírá tunel Hřebeč

Koclířov – Z důvodu pravidelné údržby bude od dnešního dne do čtvrtka pro veškerý provoz uzavřen silniční tunel Hřebeč.

17.4.2018

Borotín má svoji historii

Borotín - Nevelká obec na Malé Hané má novou knihu o své historii. Publikaci moravskotřebovkého rodáka Michala Schustera Dějiny obce Borotín od nejstarších dob do roku 1989 obec slavnostně pokřtili v neděli odpoledne.

16.4.2018

Hudební zkušebna je připravena

Litomyšl - Bicí, kytary, zpěv, klávesy. I takto může vypadat složení začínající kapely. Sehnat hudebníky není mnohdy problém, ale prostory na zkoušení už ano. Vojtěch Toman se rozhodl, že se svými kamarády, vybuduje v Litomyšli první veřejnou zkušebnu.

16.4.2018

OBRAZEM: Šťastný pátek pro Vašíka

Polička - Benefiční koncert uspořádaly v pátek v Divadelním klubu v Poličce mateřské centrum Matami, Divadelní spolek Tyl a Společnost DUHA. 

16.4.2018

Vysadí desítky tisíc stromů

Litomyšl - Následky vichřice na konci loňského roku byly v Nedošínském háji nedaleko Litomyšle obrovské. Kvůli narušení kmenů a kořenů museli lesní dělníci v minulých měsících vykácet zhruba 600 stromů.

14.4.2018

Plavecké bazény bez atrakcí návštěvníky nepřilákají

Svitavsko – Jít do bazénu jen tak si zaplavat, už dnes nikoho příliš neláká. Návštěvníci jsou náročnější než dříve, bez atrakcí a doplňkových služeb se většinou neobejdou.

14.4.2018

Kraj dostane peníze na opravy

Pardubický kraj - Bez finančních prostředků ze Státního fondu dopravní infrastruktury na opravy silnic II. a III. tříd kraj nezůstane.

14.4.2018

Kraj problémové regiony podpoří

Svitavsko - Problémové a zaostávající mikroregiony Pardubického kraje se i letos dočkají finanční podpory. Kraj více jak deseti miliony podpoří celkem jedenáct rozvojových projektů.

14.4.2018

Zeleň je na svém místě, nezapomeňte si vzít foťák

Litomyšl - Sluníčko a teplé počasí plní zahrádky a na pilno mají i na zámku v Litomyšli. Památka UNESCO je připravená na sezonu, o čemž svědčí každoroční jarní úpravy zahrad a nádvoří mobilní zelení.

14.4.2018

Dva muži se vyhýbají zatčení

Svitavy - Policisté prosí veřejnost o pomoc při pátrání po dvou mužích, na které byl vydán zatykač.

13.4.2018

Polička připravuje vizi bytové politiky

Polička - Od loňského června spolupracuje město s agenturou pro sociální začleňování na přípravě podkladů pro koncepci bydlení.

13.4.2018

Jaro přivítají šermíři i kouzelník

Svojanov - Někdejší královské sídlo oslaví příchod jara. Na víkend 14. a 15. dubna je připraven bohatý program. Jeho hlavní část bude už tradičně v rukou letohradského spolku Honorata.

13.4.2018

Studenti provoněli divadelní prostory výběrovou kávou

Polička - Střední odborná škola a Střední odborné učiliště Polička uspořádala jednodenní soutěž mladých baristů třetí kávové vlny.

13.4.2018

Pomoci dobré věci můžete v klubu

Polička - Vašík je desetiletý kluk, který od narození trpí dětskou mozkovou obrnou. V léčbě mu pomáhají pobyty v lázních na Slovensku, které nehradí pojišťovna.

13.4.2018

S knihou do života

Svitavy - Městská knihovna Svitavy se připojila k celostátní akci S knížkou do života, která je součástí mezinárodního projektu Bookstart.

12.4.2018

Jak jsme žili: Rychnov

Rychnov na Moravě – Rozlehlá obec (německy Reichenau) v severovýchodní části dnešního Svitavska se může pochlubit hned několika zajímavostmi.

12.4.2018

Zelené cesty propojí centrum města s okolní krajinou

Svitavy - Město se v příštích několika letech zřejmě výrazně zazelená. Radnice připravuje ambiciózní projekt, jehož výsledkem mají být komunikační koridory, které prostřednictvím městské zeleně propojí centrum města s periferií.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT