VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Moje Svitavsko

4.10.2018

Největší papriky či jablka ukáží v Koclířově a Třebové

Svitavsko - Pěstitelům začíná sezona podzimních výstav. Okresní výstava ovoce a zeleniny se uskuteční v kulturní domě v Koclířově v sobotu 6. října od 9 do 18 hodin a v neděli 7. října od 9 do 17 hodin.

4.10.2018

Litomyšl chce více kamer

Litomyšl - Více kamer v ulicích města, nebo nikoliv? Lidé v Litomyšli mohou sami rozhodnout, zda je potřeba rozšířit kamerový systém a na kterých místech. Ve schránkách našli speciální anketu. Na názory obyvatel čekají do 31. října.

4.10.2018

Ve Vísce budou lidé volit zastupitele až příští rok

Víska u Jevíčka - Už jen pár dní a bude jasno. Stovky měst a obcí v Pardubickém kraji budou mít po čtyřech letech nové zastupitele. S jedinou výjimkou. Ve Vísce u Jevíčka, nevelké obci na Malé Hané, lidé o nadcházejícím víkendu k volbám nepůjdou. Není totiž nikdo, komu by mohli dát hlas. Kandidátku nepodala žádná strana ani sdružení.

3.10.2018

Spor o klášter končí, zastupitelé schválili mimosoudní dohodu

Moravská Třebová - Osm let trvající spor o areál bývalého kláštera mezi městem a Kongregací sester Neposkvrněného početí Panny Marie končí. Na pondělním mimořádném zasedání kývli moravskotřebovští zastupitelé na mimosoudní dohodu. Pro smírné uzavření sporu hlasovalo šestnáct z dvaceti přítomných zastupitelů.

3.10.2018

Porodnice v Ústí nad Orlicí bude tři týdny zavřená

Svitavsko, Ústí nad Orlicí - Porodnici v Ústí nad Orlicí čeká rekonstrukce. S tím souvisí dočasné uzavření oddělení.

3.10.2018

Bazén se po rekonstrukci více otevře veřejnosti

Moravská Třebová - Během října začne rekonstrukce bazénu v základní škole Palackého.

3.10.2018

Svojanov se mění. Z koníren je galerie

Svojanov - Šedesát tisíc návštěvníků nemají za rok ani některé významné české zámky a hrady. Svojanov se k magické hranici ale blíží. Turisty na hrad u Poličky lákají zajímavé akce i upravený areál, kde se stále něco obnovuje.

3.10.2018

Plavecká soutěž v krytém bazénu

Litomyšl - V krytém bazénu se uskuteční 27. ročník Plavecké soutěže měst. Jedná se o republikové klání.

2.10.2018

Studenti vojenské školy složí slavnostní slib

Moravská Třebová - V pátek se uskuteční na náměstí v Moravské Třebové slavnostní slib žáků prvního ročníku vojenské školy.

2.10.2018

Senioři oslavili svůj den na setkání v Poličce

Polička - Mezinárodní den seniorů si připomněli v neděli na setkání v Tylově domě v Poličce.

2.10.2018

Zanedbávaná muzlovská kaple je konečně opravená

Březová nad Svitavou - Po letech v neutěšeném stavu má kaple na Muzlově novou podobu. Tohle připomínkové místo je jediným odkazem na kdysi obydlenou lokalitu, která padla za oběť výstavbě druhého březovského vodovodu.

1.10.2018

OBRAZEM: Oslava 100 let republiky na hradě Svojanov

Svojanov - O 100 let zpátky se o víkendu vrátil hrad Svojanov. Dobové modely, muzika, zábava…

1.10.2018

Lovečtí psi se utkali v lese i na poli

Litomyšl - Memoriál Karla Podhajského je vrcholná mezinárodní soutěž ohařů. Akce má dlouholetou tradici od roku 1932. Účastní se jí čeští špičkoví psi.

1.10.2018

Událost týdne: K volbám a potom na 20. kaléšek

Svitavsko - Událostí týdne jsou jednoznačně volby do zastupitelstev obcí a měst. V Biskupicích na Malé Hané ale také oslaví už 20. ročník festivalu slivovice Biskupické kaléšek.

1.10.2018

Cyklověž a nová MHD

Moravská Třebová - Od října se Třebováci svezou městskou hromadnou dopravou.

30.9.2018

Zastupitele čeká poslední jednání v tomto období

Moravská Třebová - V pondělí se koná poslední zasedání zastupitelstva. Začíná v 15 hodin v zasedací místnost úřadu v Olomoucké ulici.

30.9.2018

Král jedlíků zvládl borůvkové knedlíky i nejsmradlavější jídlo na světě

Malá Úpa - Vyhlášený jedlík Jaroslav Němec z Bystrého u Poličky naplnil zvěsti, které o něm kolují. Rekordně se nacpal i při sobotní akci Maloúpská vařečka v Krkonoších. 

29.9.2018

OBRAZEM: V Sebranicích oslavovali svatého Václava i 100 let republiky

Sebranice - Spolek archaických nadšenců ze Sebranic oslavil svatého Václava i 100 let od vzniku Česko-slovenské republiky Živým obrazem v krajině. 

29.9.2018

Špičkoví psi uloví kachny i lišku

Litomyšl - Dvě desítky nejlepší loveckých psů ve střední Evropě se o víkendu předvedou v Litomyšli na 80. ročníku Memoriálu Karla Podhajského.

28.9.2018

Přehlídka ukáže šaty Nataši Gollové i Adiny Mandlové

Svojanov - Na hradě si připomenou výročí 100 let od vzniku republiky. V sobotu zažijete dobu posledních dní Rakouska Uherska. Fotograf zhotoví secesní fotografie a zazní valčíky a písně z flašinetu.

28.9.2018

Archeologové pátrají po nejstarších zemědělcích

Staré Město - Dávná minulost dosud poněkud opomíjeného českomoravského pomezí přitahuje stále větší zájem odborníků. Kromě Jevíčka, kde běží už sedmá výzkumná sezóna na multikulturním nalezišti severně od města, se krumpáče a lopaty archeologů zakously do země nedávno také u Starého Města.

27.9.2018

Nejlepší ohaři z Čech míří do Litomyšle na memoriál

Litomyšl - Od pátku do neděle se v Litomyšli uskuteční 80. ročník Memoriálu Karla Podhajského. Soutěže se účastní dvacet ohařů, z toho deset z České republiky a deset ze zahraničí.

27.9.2018

Houbařská výstava ukázala i vzácné druhy z regionu

Svitavy - Houby konečně začaly růst i na Svitavsku. Ukázala to víkendová výstava ve svitavském muzeu. Jedním z nejlepších svitavských mykologů je jednasedmdesátiletý Josef Zedník, který houby sbírá už téměř padesát let.

26.9.2018

Hrad Svojanov se ocitne v době vzniku republiky

Svojanov - O víkendu 29. a 30. září se na hradě Svojanov uskuteční stylová oslava 100 let od vzniku první republiky.

26.9.2018

Svitavy budou mít první „chytrou“ toaletu v kraji

Svitavy - Takzvanou chytrou toalety, která je plně automatizovaná, hezky vypadá, zaručuje komfort a čistotu při jejím užívání a k tomu je ještě ekologická, bude ještě letos instalována v příměstském lese.

26.9.2018

Pět stovek stromů v Poličce čeká odborné ošetření

Polička - V Poličce se chystají na podzim na ošetření několika stovek stromů.

26.9.2018

Happening připomene postavy z české historie

Litomyšl - Netradiční happening se odehraje ve čtvrtek odpoledne v centru Litomyšle.

25.9.2018

OBRAZEM: Lubenská šťopička slavila kulatiny s Josefem Zímou

Lubná - Především pálenka se nalévala na 10. ročníku festivalu Lubenská šťopička. Kromě kulturního programu se také soutěžilo o nejlepší pálenku. Proškolená komise ze 417 vzorků vybrala 13, které byly oceněny. Vítězný vzorek byl tentokrát ze Slovenska a jeho majitel obdržel odměnu pět tisíc korun.

25.9.2018

OBRAZEM: Stavba nové školky vyšla vesnici až na třetí pokus

Dolní Újezd - Krojovaná mládež včera nechyběla na slavnostním otevření nové mateřské školy.

25.9.2018

Poříčí je historicky prvním držitelem Medaile hejtmana

Poříčí - Vesnice získala zlatou medaili na evropské soutěži Entente Florale a navíc medaili hejtmana.

24.9.2018

Město se s kongregací nejspíš dohodne. Hrozí, že jinak soud prohraje

Moravská Třebová - Soudní spor o areál bývalého kláštera, který s městem vede Kongregace sester Neposkvrněného početí Panny Marie, se zřejmě blíží ke konci. V pátek se vedení města sešlo s generální představenou kongregace Vojtěchou Zikešovou, aby společně projednali možnost uzavření mimosoudní dohody.

24.9.2018

Jevíčku hrozí, že přijde o dotaci

Jevíčko - Nepřipravený projekt, nebo komplikace, které nikdo nemohl předpokládat? Jevíčská radnice se rozhodla, že v letošním roce opraví hřbitovní zeď u kostelíčka svatého Bartoloměje. Na rekonstrukci získala dotaci 657 tisíc korun ze Státního zemědělského intervenčního fondu.

24.9.2018

Areál Miltry mění majitele, pro město byl pozemek drahý

Moravská Třebová - Opuštěný areál bývalé mlékárny Miltra v Moravské Třebové mění majitele. Firma tam chce rozjet výrobu dřevěných palet a zároveň poskytnout ubytování svým dělníkům.

22.9.2018

Zelený Oskar putuje do Poříčí, vesnice vyhrála Entente Florale

Poříčí - Poříčí přivezlo zlatou medaili ze soutěže Entente Florale Europe 2018.

22.9.2018

Do Tullamore veze Poříčí pivo, koláčky i chléb a sůl

Poříčí - Zástupci Poříčí u Litomyšle odletěli v pátek odpoledne do Irska na vyhlášení výsledků prestižní soutěže Entente Florale. A nejedou za moře rozhodně s prázdnou. Vezou zajímavý proviant.

21.9.2018

Oprava bazénu vázne

Svitavy - Jasným vítězem komunálních voleb se ve Svitavách před čtyřmi roky stalo Sdružení pro město Svitavy vedené současným starostou Davidem Šimkem. K nadpoloviční většině v šestadvacetičlenném zastupitelstvu scházely sdružení pouhé dva mandáty.

21.9.2018

Ve Vísce volby nebudou, nejsou kandidáti. Obec je jediná v Pardubickém kraji

Víska u Jevíčka - Komunální volby jsou za dveřmi. V nevelké obci na Malé Hané však zůstane volební místnost uzavřená. Není koho volit.

20.9.2018

Hradečtí hasiči jsou mistry republiky ve vyprošťování u dopravních nehod

Svitavy - Co nejrychleji se dostat ke zraněným osobám, poskytnout jim předlékařskou pomoc a dodržet přitom přísná bezpečnostní pravidla. To jsou hlavní úkoly při vyprošťování u simulovaných dopravních nehod. Kdo je zvládá nejlíp? Hasiči z Hradce Králové!

20.9.2018

Číslo dne 4

Pardubický kraj - Kraj vyhlásil 4. výzvu „kotlíkových dotací“.

19.9.2018

Číslo dne: 3064

Svitavy - Osvěžte se sklenkou kohoutkové vody a přispějte za ni od 1 do nekonečna korun. K tomu vybízela během srpna hosty vybraných kaváren a restaurací kampaň Na zdraví Haiti.

19.9.2018

Hvězdy světové pantomimy se představí na Mime Festu

Polička – Ve městě včera začal 7. ročník mezinárodního Mime Festu. Návštěvníci mohou vidět soubory z Francie, Španělska nebo Finska. Přijede také legenda pantomimy, slovenský mim Milan Sládek.

18.9.2018

Po dešti přišly houbařské žně. Sucho ale stále trvá

Pardubický kraj - Trochu zapršelo a po celoprázdninovém houbařském půstu nastaly pravé žně. Zatím pouze na Vysočině. Na celkovém hydrologickém suchu však déšť příliš nezměnil.

18.9.2018

Parkování v Litomyšli není dosud vyřešené

Litomyšl - Komunální volby se blíží a Deník pro vás opět připravil projekt Inventura radnice. Co se ve vašem městě povedlo a kde jsou naopak ty největší slabiny? Dnes je na řadě Litomyšl.

18.9.2018

OBRAZEM: Western i práce s koňmi na poli

Borová u Poličky - Desítky koní se předvedly v neděli na jubilejním 20. ročníku Formanského dne v Borové u Poličky. Silní koně tahali kládu nebo několik stovek kilo těžký náklad. Nádherná zvířata se publiku představila také ve slalomu a dostihu. Nechyběly westernové ukázky a na kolbiště přijela rovněž kavalerie.

17.9.2018

Na setkání pěstounů přijelo 600 lidí

Litomyšl - Krásné počasí přilákalo v neděli 16. září do Litomyšle na 2. ročník Dne pro pěstounství téměř šest stovek dětí a dospělých z celého Pardubického kraje.

17.9.2018

Největší a nejmenší účast voličů měly obce vzdálené pár kilometrů od sebe

Pardubický kraj - Největší a nejmenší, nejstarší a nejmladší a další extrémy minulých voleb.

17.9.2018

Jak větrat v Novém kostele u I/35? Postaví vzduchotechniku

Litomyšl – Problémy s odvětráváním mají v Novém kostele Církve bratrské v Litomyšli. „V kostele se těžce dýchá a není možné větrat jinak než otevřenými okny. Ta jsou ale přímo proti pětatřicítce a pak neslyšíme vlastního slova,“ vysvětluje kazatel Daniel Kvasnička.

16.9.2018

Pěstounství mi dalo chuť do života, Martin je u mě doma spokojen

Litomyšl - V Pardubickém kraji žije několik pěstounských rodin, ale jen jediný muž je sám pěstoun. Petr bydlí v malé vesnici a stará se o šestiletého Martina.

15.9.2018

Portmoneum čeká oprava

Litomyšl - Muzeum Josefa Váchala musí projít rekonstrukcí. Některé praskliny v omítce jsou neškodné a staré, ale jiné stále pracují.

15.9.2018

Profesionální hasiči ze Svitav brali zlato

Svitavy - Profesionální hasiči ze Svitav vybojovali ve čtvrtek zlato na Memoriálu Františka Kohouta v Praze. Jedná se o soutěž ve vyprošťování zraněných osob z havarovaných vozidel. Utkaly se týmy profesionálních hasičů z celé republiky a předvedly činnost, se kterou se setkávají u dopravních nehod.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT