VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Moje Svitavsko

16.11.2017

Nová revoluce prý nebude

Východní Čechy - Osmadvacet let po sametové revoluci se společnost opět mění. Dala to najevo u nedávných parlamentních voleb, ve kterých se KSČM po dlouhých letech nedostala nad deset procent. Volební výsledky podle odborníků ukazují, že lidé nejsou spokojeni s polistopadovým vývojem, od komunistů se však odvracejí také.

16.11.2017

Upozornili na proleženiny

Svitavy - Nemocnice Pardubického kraje se i v letošním roce připojila ke kampani Světový den STOP dekubitům.

15.11.2017

Děti uložily broučka k spánku

Polička - Podvečerní akce Broučkování je v Poličce tradicí. Procházky parkem se v sobotu zúčastnilo sto padesát dětí s lampiónkem. V doprovodu rodičů plnili malí broučci soutěžní úkoly.

15.11.2017

Margarin není máslo. Nebo je?

Moravská Třebová – Máselná krize, která zahýbala potravinářským trhem, skončila tak rychle, jak začala. Ceny po několikadenní hysterii, která zachvátila české domácnosti, z čeho budou péct vánoční cukroví, spadly na čtyřicet korun. Je však otázka, zda ceny nešly dolů na úkor chuti a kvality.

15.11.2017

Cvičný požár na psychiatrii prověřil hasiče i personál

Svitavy - Je lepší být připraven než překvapen. Pod tímto heslem se v pondělí konalo cvičení na svitavské psychiatrii, kde složky Integrovaného záchranné systému řešily simulovaný požár lůžkovin.

14.11.2017

Královský hrad hlásí rekordní návštěvnost

Svitavsko - S počtem návštěvníků jsou letos spokojeni nejen na hradě Svojanov, ale i na zámcích v Litomyšli a Moravské Třebové.

14.11.2017

Ve středu představíme prvňáky ze ZŠ Javorník u Svitav

Svitavsko - Ve středu 15. listopadu přinese Svitavský deník čtenářům další díl svého nového seriálu Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím bude představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol, a to až do pololetního vysvědčení.

13.11.2017

Úředníci mapovali romskou menšinu

Svitavsko – Kdo jsou vlastně Romové? A jak identifikovat romskou menšinu? Nedávno uveřejněná zpráva o stavu romské menšiny vyvolala bouřlivou polemiku. Předmětem rozvášněných diskuzí nebyl ani tak její obsah, jako spíše metodika, podle které byla statistická data shromažďována.

11.11.2017

Diskuze o Evropské unii

Litomyšl - Jsou Češi pro, nebo proti EU? Tak o této otázce diskutovali ve středu v zámeckém pivovaru občané s pozvanými hosty. Diskuzi vedl slovenský moderátor Štefan Hríb, šéfredaktor slovenského týdeníku Týždeň.

11.11.2017

Svatomartinská husa a pivo jdou dohromady

Litomyšl – Pro své strávníky si v litomyšlské restauraci Šnyt připravil husí pečínku šéfkuchař Pavel Němec. A protože vařil v Německu, husu upravil „po bavorsku“.

11.11.2017

Svitavy hostily piškvorkáře

Svitavy - Oblastní neboli okresní kolo turnaje v piškvorkách „pIšQworky 2017“ se uskutečnilo tento týden na svitavském gymnáziu.

11.11.2017

Martin přijel a přivezl dárky

Javorník - Svatomartinský průvod v obci Javorník uspořádala místní ZŠ a MŠ. Cestou děti plnily úkoly a na konci se setkaly se sv. Martinem na koni, který jim přivezl tradiční rohlíčky a světlo do lucerniček. 

10.11.2017

Filmaři obhlíželi lokace v Litomyšli

Litomyšl – Během turné, které pro filmové a televizní štáby připravila kancelář East Bohemia Film Office, navštívili filmaři i Litomyšl.

10.11.2017

Další cena za architekturu

Litomyšl – Architektura je ve Smetanově městě často skloňovaným pojmem. Není tak neobvyklé, že počiny významných architektů bodují u odborných porot Místostarosta Josef Janeček začátkem týdne převzal cenu Award for Excellence za dlouhodobou a významnou podporu soudobé architektury.

10.11.2017

Havárie cyklisty nemusí skončit jen vyšetřením u lékaře

Polička - Policie často žádá obyvatele o pomoc při objasňování dopravních nehod a havárií. Mnohdy i těch staršího data. Důvod je jednoduchý: Je její povinností došetřit i případy, které vypadají jako banalita. Důvodem může být i to, že dotyčný zapomene učinit, co mu ukládá zákon. Nahlásit případ na policii. Týká se to zejména cyklistů.

10.11.2017

Nezaměstnanost: Nejhorší je situace na Moravskotřebovsku

Svitavsko – Krajská pobočka Úřadu práce v Pardubicích zveřejnila aktuální měsíční statistiky nezaměstnanosti za říjen. Se třemi procenty je svitavský okres vůbec nejhorší z celého Pardubického kraje. Všude jinde je nezaměstnanost přinejmenším o procento nižší.

10.11.2017

Zastupitelé se sejdou na mimořádném zasedání

Svitavy – Svitavské zastupitele čeká za pár dní mimořádné zasedání. Setkání je svoláno na příští středu. Na programu jednání bude přístavba šaten u centrální tělocvičny.

10.11.2017

Sodomka pokřtí novou knížku

Svitavy – Máte rádi knížky svitavského spisovatele a výtvarníka Martina Sodomky? Pak se nenechte ujít křest nového přírůstku v ediční řadě, tentokrát na téma Jak postavit železnici.

10.11.2017

Žerotínova busta se rodila nadvakrát

Moravská Třebová - Na nádvoří zámku přibyla nedávno busta moravského šlechtice Ladislava Velena ze Žerotína. Slavnostní odhalení učinilo pomyslnou tečku za letošními celoročními oslavami 760 let města. Peripetie, které vznik busty provázely, jakoby vzdáleně připomínaly spletité osudy toho, jehož podobu dílo zachycuje.

10.11.2017

V Budislavi se sejdou děti z dětských domovů

Budislav - V Domě bratří Čapků se o víkendu sejdou mladí lidé z dětských domovů po celé České republice. Setkání, které pořádá občanské sdružení yourchance, je založeno bude na kombinaci zážitkové pedagogiky, her a zábavy.

9.11.2017

Díra roku? Vážný kandidát je v Holandské

Moravská Třebová - Žhavým kandidátem na prvenství v soutěži o nejhorší díru roku na českých silnicích je výmol, který už řadu týdnů „zdobí“ vozovku v Holandské ulici.

9.11.2017

Havajská masáž na pódiu

Polička – Během kadeřnické a kosmetické soutěže na se včera v Tylově domě představili i maséři Střední školy obchodu a služeb v Poličce. Každý příchozí si mohl vyzkoušet indickou masáž hlavy a sportovní masáž šíje. 

9.11.2017

Svatba v punkovém stylu? Výzva pro studenty

Polička – Den otevřených dveří na Střední škole obchodu a služeb v Poličce pravidelně doprovází soutěž kadeřníků a kosmetiček v Tylově domě. Té se včera zúčastnilo osmnáct studentů z poličské školy a ze Znojma.

9.11.2017

U kulatého stolu sdělí, co je trápí

Svitavy – Radnice se chystá na tradiční setkání s občany města. Kulatý stůl na téma, co Svitavany trápí, je naplánovaný na úterý 28. listopadu od 17 hodin.

9.11.2017

MESOH má mouchy, lidé se přesto zapojili a odpad třídí

Moravská Třebová – Město zavedlo od srpna nový systém třídění komunálního odpadu s motivačními prvky (MESOH). Systém má však, i přes několikaměsíční zkušební provoz, těžkopádný rozjezd. Problémy jsou hlavně se společnými kontejnery na sídlištích.

9.11.2017

Děti si vyzkoušely šachy s robotem nebo strojní pexeso

Svitavy – Posouvání šachových figurek pomocí robotické páky, skládání strojírenského puzzle nebo pexesa, to všechno nabídly jubilejní šedesáté Technohrátky ve svitavské Středním odborném učilišti.

9.11.2017

Lákají stážisty na městský úřad

Moravská Třebová – Na stáž na městském úřadu láká moravskotřebovská radnice studenty druhých až pátých ročníků vysokých a posledních dvou ročníků vyšších odborných škol. Zájemci se mohou hlásit prostřednictvím Fondu dalšího vzdělávání, který funguje pod ministerstvem práce a sociálních věcí.

9.11.2017

Alzheimer, fenomén doby

Svitavy – Trápí vás poruchy paměti? Může se jednat o rozvíjející se Alzheimerovu nemoc, která způsobuje postupný pokles schopnosti myšlení, paměti, úsudku a bývá jednou z nejčastějších příčin demence, jež přináší závislost nemocného na každodenní pomoci další osoby.

8.11.2017

Dopisy Bohuslava Martinů se vrací domů, v USA je převzal český velvyslanec

Polička – U příležitosti oslav vzniku republiky převzal velvyslanec ČR v USA Hynek Kmoníček soubor více než stovky dopisů Bohuslava Martinů, které psal svému příteli Františku Rybkovi do USA. Jeho syn Francis James Rybka a jeho sourozenci se rozhodli darovat je Centru a muzeu Bohuslava Martinů v Poličce.

8.11.2017

Zastupitelé se vyjádří k petici

Moravská Třebová – Mimořádné zasedání čeká v nejbližších dnech moravskotřebovské zastupitele. Termín včera oznámil na svých webových stránkách městský úřad.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT