VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Moje Svitavsko

19.10.2018

Bude Havíř ředitelem?

Pardubice/Svitavy - Trafika pro neúspěšného kandidáta? Po prohraných senátních volbách se vyrojily spekulace, že šéf moravskotřebovské nemocnice Pavel Havíř má už přichystané místo coby ředitel nemocnic v Ústí nad Orlicí, Svitavách a Litomyšli, odkud odešel Tomáš Julínek. Vedení Pardubického kraje spekulace odmítá, právě vyhlášené výběrové řízení je prý otevřené.

18.10.2018

Stážisté z pěti cizích zemí vyučovali děti v Poličce

Polička – Masarykova základní škola se zapojila do projektu Edison. Do města tak přijelo pět stážistů z vysokých škol z Ruska, Pákistánu, Thajska, Gruzie a Ukrajiny.

18.10.2018

V Litomyšli zachraňují vzácné druhy z ostrovů

Litomyšl – Střešní zahrady, laboratoře a několik stovek terárií pro ohrožené druhy živočichů. Litomyšlská zahradnická a technická škola staví novou budovu. Škola bude množit ohrožené druhy zvířat, a to zejména z oblastí Madagaskaru a ostrovů zasažených tsunami nebo kácením pralesů kvůli palmovému oleji.

17.10.2018

Spot Bílé pastelky vznikl v Litomyšli

Litomyšl – Ve středu 17. října se koná dobročinná sbírka pro nevidomé Bílá pastelka. Video k letošní celorepublikové akci Bílá pastelka se točilo v Litomyšli.

17.10.2018

Kraj šetří miliony korun za vytápění a osvětlení

Jevíčko – Více než čtyři desítky objektů v majetku Pardubického kraje prošly v letech 2007 až 2009 rekonstrukcí vytápění a osvětlení za 83,5 milionů korun. Nyní díky tomu kraj šetří plyn, elektrickou energii a vodu za nejméně 20 milionů korun ročně.

17.10.2018

Svitavská rehabilitace je zastaralá. Modernizuje se

Svitavy Budovu H Svitavské nemocnice, kde sídlí oddělení rehabilitace a která vznikala svépomocí v rámci proslulých „akcí Z“ na přelomu 70. a 80. let, čeká rozsáhlá rekonstrukce. Potrvá do května příštího roku.

16.10.2018

Na ANO nám nesahejte, vzkázala ODS

Polička - V Poličce bude po dlouhých letech opozice. Dosavadní koaliční partneři odmítli místostarostu z ANO.

16.10.2018

Na křižovatce skončila oprava

Svitavy - Rekonstrukce vodovodu a kanalizace na ulicích T. G. Masaryka a Poličská ve Svitavách jsou u konce.

16.10.2018

ČSSD ztratilo své senátory na Chrudimsku i Svitavsku

Chrudimsko/Svitavsko - Senátní volby dopadly fiaskem pro ČSSD. Ani na Chrudimsku, ani na Svitavsku, za které v posledním období zasedali senátoři právě za tuto stranu, neuspěli. 

16.10.2018

Boj o Senát skončil vítězně pro ODS

Chrudimsko/Svitavsko - Naprostým fiaskem skončilo druhé kolo senátních voleb nejen pro vládní ANO a ČSSD, zpytovat svědomí musí i KDU-ČSL. Naopak ODS je na koni.

16.10.2018

Workshop naučí triky na počítači

Polička - Gymnázium Polička ve spolupráci s knihovnou pořádá v úterý od 16.30 hodin ojedinělý workshop. Pojďte si „zaprogramovat“. Akce se koná jako součást evropské kampaně CodeWeek.

16.10.2018

Pozor, tunel bude tři dny zavřený!

Moravská Třebová - Komplikace čekají od úterý na řidiče na trase mezi Svitavami a Moravskou Třebovou. Od sedmi hodin ráno až do čtvrtku do 18 hodin bude úplně uzavřený Hřebečský tunel na pětatřicítce.

15.10.2018

Zemřel František Matoušek

Moravská Třebová - Ve čtvrtek 11. října zemřel František Matoušek, moravskotřebovský rodák, pedagog, člen komise památkové péče a někdejší kronikář města, který se jako spolupracovník Svitavského deníku řadu let aktivně věnoval dokumentování sportu ve městě. Letos v prosinci by oslavil sedmdesátileté jubileum.

15.10.2018

Hasiči ze Svitav přivezli z Nitry z mezinárodní soutěže zlato

Svitavy - Tým profesionálních hasičů ze Svitav zabodoval na mezinárodní soutěži ve vyprošťování na Slovensku.

14.10.2018

Ceny kaprů půjdou o pět korun nahoru

Pardubický kraj - Nebývalé sucho letošního roku zavinilo růst cen kaprů na vánoční stůl. Rybáři měli zvýšené náklady s okysličováním vody, přikrmováním a nevyhnuli se ani úhynům ryb.

13.10.2018

Volby 2018: Do senátu míří Michal Kortyš z Litomyšle

Svitavsko - Sečteno. Do senátu za obvod Svitavy zamíří na šest let Michal Kortyš (ODS), současný krajský radní a bývalý starosta Litomyšle. Vyhrál s 62,76 procenty hlasů před svým sokem Pavlem Havířem ze Svitav, kterému dali voliči 37,23 procent hlasů.

13.10.2018

Speciální škola dostala peníze na obnovu tříd

Litomyšl - Žáci ve speciální škole mají čerstvě vymalované třídy a nové osvětlení. Kraj investoval do úprav ve škole 700 tisíc korun. „Připravujeme další investice, máme rozpracovaný projekt na rekonstrukci sociálních zařízení s bezbariérovým přístupem,“ sdělil radní pro školství Bohumil Bernášek.

13.10.2018

V Jevíčku bude koalice pokračovat

Jevíčko - V malohanácké metropoli se po volbách žádné překvapení nekoná. Vítězné sdružení Naše Jevíčko, které vládlo na radnici uplynulé čtyři roky, získalo sedm zastupitelských mandátů.

13.10.2018

Povolební pat v Moravské Třebové rozštípnou Piráti

Moravská Třebová - Povolební vyjednávání o nové radniční koalici se komplikují. Po volbách, ve kterých zvítězilo sdružení Srdcem Třebováci, proti sobě stojí dva bloky.

12.10.2018

Řidiči se v Brněnci zdrží na silnici desítky minut

Brněnec - S omezením dopravy musí počítat řidiči na hlavním tahu ze Svitav do Brna. Kvůli opravě silnice první třídy je až do konce října v úseku mezi Brněncem a Březovou nad Svitavou brzdí semafory.

12.10.2018

Školáci chovali krajtu a pracovali i s jeřábem

Litomyšl - Sáhnout si na krajtu královskou nebo manipulovat s jeřábem. Na účastníky Technohrátek Pardubického kraje ve Střední škole zahradnické a technické Litomyšl ve středu čekala celá řada aktivit.

12.10.2018

Kůrovec útočí na lesy i ceny dřeva

Litomyšl - Kůrovec ničí lesy v celé republice a nevyhýbá se ani Litomyšlsku. Napadá smrky i jiné dřeviny a teplé klima urychluje jeho množení. V republice jsou napadené miliony metrů krychlových dříví.

11.10.2018

Obnovené nábřeží usiluje o cenu za architekturu

Litomyšl - Nábřeží Loučné je v nominaci na Českou cenu za architekturu. V soutěži Česká cena za architekturu hodnotí mezinárodní odborná porota nejzajímavější české architektonické počiny za uplynulý rok.

11.10.2018

V Poličce se večer lámal chleba

Polička - Po víkendových volbách je jasné, že bude v Poličce už čtvrté volební období pokračovat populární starosta Jaroslav Martinů (ODS). Spor se však vede o jménu místostarosty a ostatních radních.

10.10.2018

Dobrovolníci vyrazí čistit zanedbané studánky

Svitavsko - Studánek v Čechách za poslední století rapidně ubylo. Jsou prvním ukazatelem nelichotivého stavu podzemních vod a důležitou součástí vodních ekosystémů. Jsou také malebným a romantickým doplňkem přírody, který má na českém území dlouhou tradici.

10.10.2018

Svitavský Schaeffler má cenu Stavba roku

Svitavy - Nový závod firmy Schaeffler Production CZ ve Svitavách získal zvláštní ocenění v prestižní soutěži Stavba roku 2018, konkrétně Cenu Ministerstva průmyslu a obchodu ČR.

10.10.2018

V kapličce v Říkovicích visí nový zvon František

Říkovice - Při posvícenské mši v neděli v kapličce v Říkovicích byl vysvěcen nový zvon František.

10.10.2018

Levicová koalice v Moravské Třebové končí. Voliči chtějí změnu

Moravská Třebová - Radniční koalice, složená ze sociálních demokratů, KSČM a SNK, která křehkou většinou jednoho hlasu vládla ve městě uplynulé čtyři roky, končí.

10.10.2018

Nemocnice získaly pro děti desítky monitorů dechu

Svitavy - Děti narozené v Orlickoústecké a Svitavské nemocnici bude hlídat 31 nových monitorů dechu.

10.10.2018

Město nabídne lidem pozemky pro stavbu domů

Moravská Třebová - V Moravské Třebové chystají inženýrské sítě pro stavbu rodinných domů. V ulici Strážnického bude zasíťováno a pro stavbu připraveno šest pozemků.

10.10.2018

Zdrží stavbu dálnice D35 okolo Litomyšle soud?

Litomyšl - Kdy se začne stavět silnice D35, je jedna z nejtěžších otázek současnosti. O trase je sice rozhodnuto a Ředitelství silnic a dálnic za ní stojí, ale ne tak obyvatelé Strakova. Ti sice dálnici chtějí, ale dál od obcí a blíž k lesům. Obávají se totiž velkého hluku.

9.10.2018

Hájovna legendární lišky Bystroušky získá nové využití

Mohelnice, Svitavsko – Několikaletou rekonstrukci má za sebou statek v lokalitě Střítež na Mohelnicku. Nachází se v lesích, odkud pocházela legendární liška Bystrouška. V budoucnu by budova měla sloužit ekologickému vzdělávání.

9.10.2018

Polygonální stodola stará stovky let je opravená

Trstěnice - Spolek archaických nadšenců po letech práce v sobotu otevřel obnovenou polygonální stodolu s doškovou střechou.

9.10.2018

Divadelníci s policií varují seniory před chytrými podvodníky

Svitavsko - Divadlo VeTři učí seniory, jak zatočit s podvodníkya nenechat se okrást.

9.10.2018

Vítěz Daniel Brýdl: Nechceme dělat v Litomyšli žádnou revoluci

Litomyšl – Překvapení. Komunální volby v Litomyšli vyhrálo sdružení Generace 89. Výsledek překvapil současného starostu Radomila Kašpara z KDU-ČSL i lídra generační kandidátky Daniela Brýdla.

8.10.2018

Překvapení se nekonalo, postoupil Kortyš s Havířem

Svitavsko - Ve zdejším senátním obvodě, který zahrnuje i část Chrudimska a Orlickoústecka, postupují do souboje o Senát podle očekávání bývalý starosta Litomyšle a dnešní krajský radní pro dopravu Michal Kortyš (ODS) a bývalý poslanec a exředitel Svitavské nemocnice Pavel Havíř (ČSSD), který dnes řídí nemocnici následné péče v Moravské Třebové.

8.10.2018

Litomyšl i Třebovou zřejmě čeká změna

Litomyšl, Moravská Třebová - Někde se obsazení křesel měnit nebude, na jiných místech to voliči vidí jinak.

8.10.2018

Jasno od první chvíle. Na radnici pokračuje Šimek s Čížkem

Svitavy - Starosta města David Šimek chtěl znovu vyhrát, očekával zhruba třetinu hlasů. O konečných více než 42 procentech a rovné polovině mandátů v 26členném zastupitelstvu se mu ale ani nesnilo.

8.10.2018

Dosavadní koalice ve Svitavách posílila

Svitavsko - Opět slabá, sotva poloviční volební účast provázela víkendové komunální volby. K urnám přišlo na Svitavsku jen 53 procent voličů. A to přesto, že jsme nerozhodovali o vzdáleném parlamentu, ale o fungování přímo našich měst a vesnic, ve kterých žijeme, v nadcházejících čtyřech letech.

8.10.2018

Voliči poslali Martínka do zastupitelstva znovu. Z posledního místa kandidátky

Moravská Třebová - Skokanem komunálních voleb v Moravské Třebové je sociálně demokratický radní, zastupitel a končící senátor Radko Martínek.

7.10.2018

Volby 2018: V Kukli někdo očernil místostarostu, řeší to policie

Kukle - Komunální volby ve vesnici narušil incident, kdy někdo na obecní vývěsce zveřejnil nepravdivý údaj o výši mimořádné odměny pro místostarostu. Starosta Vlastislav Cach vše oznámil na policii, která záležitost prověřuje jako přestupek proti občanskému soužití.

7.10.2018

Volby 2018: Nejvíce volili lidé v Želivsku, nejméně ve Vísce a Květné

Svitavsko - Účast v komunálních volbách převyšuje republikový průměr. Ve svitavském okrese přišlo k volbám 53,34 procent voličů. Největší volební morálku prokázali lidé v Želivsku, kde přišlo volit 97,06 procent lidí. Ze 34 voličů nepřišel pouze jeden jediný. A všichni také volili do senátu.

7.10.2018

Policejní technik uspěl s fotkou

Svitavy - V Praze v Muzeu Policie ČR na výstavě Kriminalistika ve fotografii má okres své zastoupení.

7.10.2018

Volby 2018: Schody nezvládli, ale i tak volili

Svitavsko – Dostat se v některých obcích do volebních místností není zejména pro seniory zrovna snadné. Ne všichni lidé jsou schopni se k volební urně dostat a plně bezbariérový přístup je spíše výjimkou. Právě proto volební zákon umožňuje volit z domova.

6.10.2018

Oslavy republiky v Borové připomenou oběti války

Borová - Ve vesnici se chystají na oslavy výročí 100 let Československé republiky.

6.10.2018

Litomyšlský zámek získal k výročí platinovou minci

Litomyšl - Česká mincovna rozšiřuje řadu platinových pamětních mincí o zámek a zámecký areál Litomyšl. Mince byla pokřtěna při příležitosti oslav 450. výročí založení zámku v Litomyšli za účasti autorky Lenky Nebeské dne 29. září.

5.10.2018

U polygonální stodoly v Trstěnici se vrátí do minulosti

Trstěnice - Spolek archaických nadšenců po několika letech dokončil rekonstrukci polygonální stodoly, kterou do Trstěnice přenesli z Čisté u Litomyšle.

5.10.2018

Obří jeřáb složí ve školce moduly moderní učebny

Svitavy - V sobotu ráno dorazí do mateřské školy v Pražské ulici nadměrný náklad. Řidiči musí v ulici počítat se zdržením.

5.10.2018

Litomyšlské íčko zabodovalo

Litomyšl - Anketa Informační centrum roku 2018 zná vítěze. Infocentrum v Litomyšli s počtem 917 hlasů vyhrálo v Pardubickém kraji.

5.10.2018

Více srdce pro Havla, potřebují 1500 zrcátek

Litomyšl /FOTO/ - Darujte své malé zrcátko do nové instalace Více srdce pro Václava Havla, která vznikne v Litomyšli. Obří voskové srdce doplní stovky zrcátek.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT