VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Moje Svitavsko

9.5.2018

Nová nemocnice bude stát 150 milionů

Moravská Třebová - Vedení města pokračuje v jednání se zástupci Pardubického kraje o bezplatném převodu pozemku po bývalé dětské nemocnici a budově polikliniky.

9.5.2018

Kraj začíná trápit pořádné sucho

Pardubický kraj - Sucho už pociťují zemědělci. S dostatkem pitné vody zatím problémy nejsou, můžou však přijít.

9.5.2018

Fotografové opět zamíří do Třebové

Moravská Třebová – Příznivci fotografie si přijdou o víkendu na své, ve městě se totiž uskuteční tradiční Fotofestival Rudolfa Zukala.

9.5.2018

Školáci si chtějí vydělat na výlet

Litomyšl – Páťáci ze základní školy Zámecká v Litomyšli se zapojili do projektu Abeceda peněz. Založili si malé firmy a nyní pořádají jarmarky, kde prodávají výrobky, které sami vyrobili.

9.5.2018

Oskar Hochwald se stal obětí holokaustu. Pozemky připadly státu

Jevíčko – Dlouhých 75 let trvalo, než se státu podařilo dohledat původního majitele devatenácti pozemků v katastrálním území Jaroměřic. Nevyjasněné vlastnické vztahy komplikovaly plánovanou modernizaci silnice druhé třídy mezi Jevíčkem a Jaroměřicemi, kterou zamýšlí realizovat Pardubický kraj.

8.5.2018

Květen patří Martinů festu

Polička - V Poličce odstartoval již 21. ročník Martinů festu. Tradičně začal na hřbitově pietním aktem u hrobu hudebního skladatele Bohuslava Martinů.

6.5.2018

Kromě Rumcajse jsou krásné i jiné postavy, které lidé neznají

Polička /FOTO, ROZHOVOR/ - Rumcajs, Večerníček… Ty zná každý od dětství. Jejich autorem je výtvarník Radek Pilař. Výstava jeho děl je od sobotyk vidění v poličském muzeu.

6.5.2018

Otázka na víkend: hymna

Svitavsko - Policie odložila trestní oznámení na předsedu Českého olympijského výboru, který inicioval novou verzi hymny a některým lidem to přišlo jako hanobení státního symbolu. Potřebuje podle vás Česká republika novou hymnu?

5.5.2018

Litomyšl chystá dva parkovací domy a nadchod s výtahem

Litomyšl - Parkovací domy, modernizace nadchodu nad silnicí I/35 i nový domov pro seniory. Radnice má v šuplíku několik projektů.

5.5.2018

Kraj ocenil osobnosti: Veteránku, youtubera i zachránce životů

Pardubice - Kraj vybíral z padesáti nominovaných, udělil ceny za záchranu, za zásluhy i jednu medaili hejtmana.

5.5.2018

Na vernisáž přijede i rodina výtvarníka Radka Pilaře

Polička – Právě dnes zahájí v Poličce výstavu z díla českého výtvarníka, ilustrátora a především autora podoby dobráckého pohádkového loupežníka Rumcajse – Radka Pilaře. Vernisáž je určená také pro děti. Radek Pilař ve své tvorbě obsáhl širokou škálu nejrozmanitějších výtvarných forem i použitých médií.

5.5.2018

„Smetanka“ uvolní stovky vstupenek

Litomyšl – Zájem o vstupenky na festival Smetanova Litomyšl je veliký a některé pořady jsou vyprodané. Dnes ale mají zájemci šanci sehnat lístky.

4.5.2018

Socha Zdeňka Nejedlého má nově připomínat i totalitu

Litomyšl – Diskuze, co s nadživotní sochou litomyšlského rodáka Zdeňka Nejedlého, které od 90. let s různou intenzitou opakovaně rozviřují veřejné mínění, neberou konce.

4.5.2018

Nový provoz v Zemědělském družstvu Sloupnice

Němčice – Minulý týden se u příležitosti otevření nového provozu ZD Sloupnice Reprodukčního centra v Němčicích uskutečnily dny otevřených dveří.

4.5.2018

Přehlídka vrcholí pátečním koncertem

Polička – Město slaví 10. ročník soutěže pro mladé umělce, kteří vzdávají hold hudebnímu skladateli Bohuslavu Martinů.

4.5.2018

Rande naslepo? S knížkou

Moravská Třebová – Květen, měsíc lásky. V knihovně v Moravské Třebové pojali máj jinak a nabízí čtenářům tzv. rande naslepo.

4.5.2018

Oblastní kolo Porty vyhrál Jinotaj z Hradce Králové

Svitavy - Hudební formace Kamila Škvrnová a Jinotaj z Hradce Králové postoupila o víkendu ze svitavského oblastního kola Porty do celorepublikového finále. 

4.5.2018

Cena města dostala novou podobu. Z ryzího stříbra

Moravská Třebová – Už za několik dní dojde ke slavnostnímu předání Ceny města za loňský rok. Oceněným je František Matoušek - pedagog, dlouholetý člen komise památkové péče, někdejší kronikář města a vystudovaný historik, který se rovněž aktivně věnuje dokumentování sportu ve městě. Přestože město oceňuje významné osobnosti už jedenáctý rok, letošní předání bude přece jen něčím nové.

4.5.2018

Po nové kombinované stezce se už brzy projedou cyklisté

Moravská Třebová – Město v těchto dnech finišuje se dvěma významnými investičními akcemi. Už příští týden bude dokončena první etapa stezky pro chodce a cyklisty v Olomoucké ulici vedoucí od odbočky silnice třetí třídy 3117 na Linhartice, směrem k areálu společnosti Rehau v průmyslové zóně na východním okraji města. 

3.5.2018

Vzkřísí bohéma české literatury

Litomyšl – Kuděj, voni nás nenuděj aneb vzkříšení spisovatele a bohéma Zdeňka Matěje Kuděje se v Litomyšli uskuteční o prvním květnovém víkendu.

3.5.2018

Pobočka vojenské školy se letos neotevře

Moravská Třebová – Pobočka moravskotřebovské Vojenské střední školy a Vyšší odborné školy ministerstva obrany v Sokolově zřejmě výuku v září nezahájí.

3.5.2018

Radní se ptají, co lidem nejvíc vadí

Litomyšl - Jak se žije na zdejším náměstí? Místní odpoví v dotazníku.

3.5.2018

Na gymnáziu začaly maturity

Svitavy - Včera bylo na svitavském gymnáziu zahájeno období maturitních písemek a testů.

3.5.2018

Svitavská Fabrika existuje už deset let. Chystají se oslavy

Svitavy - Multifunkční vzdělávací, komunitní a kulturní centrum Fabrika ve Svitavách má za sebou desetiletí úspěšného fungování. Unikátní prostor vznikl přestavbou staré industriální budovy.

3.5.2018

Školáci si vydělali na výlet

Litomyšl – Žáci 5.C ze ZŠ Zámecká se zapojili do projektu Abeceda peněz. Minulý týden uspořádali v Litomyšli jarmark.

2.5.2018

Lístky do muzea pro školy zdarma

Litomyšl – Školní výlet do Prahy zdarma? I to je možné. Školáci z Litomyšle mají až do podzimu vstup do Národního technického muzea v Praze zadarmo.

2.5.2018

OBRAZEM: Recesisté oslavili 1. máj

Říkovice /FOTO/ - Vesnice se vrátila první májový den do doby minulého režimu. Říkovicemi prošel průvod s Leninem, Zdeňkem Nejedlým, alegorickými vozy, cvičenkami i historickou hasičskou stříkačkou.

2.5.2018

Jak si správně mýt ruce? Zdravotníci předvedou zítra v nemocnici

Chrudim – Nemocnice Pardubického kraje připomene zásadní význam hygieny rukou při osvětové akci. Ve čtvrtek nabídne instruktáž správného mytí a dezinfekce rukou.

2.5.2018

Řidiče ve Svitavách čekají dopravní omezení

Svitavy – Řidiče na průtahu městem, tedy komunikaci I/34, čekají letos zásadní dopravní omezení. V Masarykově ulici se bude rekonstruovat kanalizace a vodovod, před gymnáziem vznikne nový kruhový objezd a opravovat se bude rovněž velký kruhový objezd před budovou svitavského územního odboru policie. Stavební práce začnou už v květnu.

2.5.2018

Také ve 100 letech luští křížovky

Svitavy – Město má v současné době tři občany, kterým je sto let a více. Emma Balážová oslavila 100. narozeniny. 

1.5.2018

Ve středu dorazí bouřky, někdy i s přívalovým deštěm

Ve středu odpoledne a večer přijdou do Česka s výjimkou západních Čech bouřky. Ojediněle mohou být silné, doprovázené přívalovými srážkami, nárazovým větrem nebo kroupami, vyplývá z aktuální výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). V Praze a Jihomoravském kraji až do odvolání platí výstraha meteorologů na nebezpečí požárů.

1.5.2018

Historické vlaky se vrátí na celou úzkokolejku

Mladějov na Moravě – Úzkokolejka v Mladějově slaví 100. narozeniny a při té příležitosti bude obnoven provoz na celé trati.

1.5.2018

Komunisté a sociální demokraté slavili Svátek práce

Svitavsko – První máj jako mezinárodní Svátek práce si na několika místech Svitavska připomínali komunisté a sociální demokraté. Tradiční setkání, které uspořádala moravskotřebovská organizace KSČM, proběhlo v Sušicích.

30.4.2018

Postavili veřejná griloviště

Svitavy – Nemáte zahradu a chtěli byste grilovat? Ve Svitavách to není problém. Od začátku měsíce fungují u Rosničky a v Parku patriotů veřejná griloviště.

29.4.2018

Šviháci a dámy z celé republiky přijeli léčit duši do Litomyšle

Litomyšl – Tisíce lidí z celé republiky si nenechaly ujít den, kdy se Litomyšl mění v lázeňské město.

29.4.2018

Ve Třebové vyroste druhá cyklověž v kraji

Pardubický kraj – Už letos na podzim by měla v desetitisícové Moravské Třebové vyrůst druhá cyklověž v Pardubickém kraji. Asi nepřekvapí, že první stojí přímo v krajském městě.

29.4.2018

Oblek rád mění za vojenskou uniformu aktivního záložáka

Březová nad Svitavou – Několikrát do roka přijde povolávací rozkaz a Karel Adámek vymění oblek za vojenskou uniformu. Před šesti lety vstoupil do aktivních záloh Armády České republiky. Jaké to je, být takzvaný záložák? Náročné, ale zvládají to i ženy.

29.4.2018

Česko v pondělí zasáhne silný vítr. Meteorologové varují i před požáry

Východní polovinu Česka zasáhne v pondělí silný vítr, který v nárazech může dosáhnout rychlosti až 70 kilometrů v hodině. V Čechách zesílí vítr jen dočasně dopoledne při přechodu studené fronty. Vzhledem k přetrvávajícímu teplu a suchu hrozí ale v celé republice nebezpečí požárů, největší riziko je v Praze a na jihu Moravy.

29.4.2018

OBRAZEM: Ochotníci z Poličky při premiéře zaujali

Polička - Místní Divadelní spolek Tyl nastudoval hru Alejandra Casony Stromy umírají vstoje. 

28.4.2018

Den zdraví návštěvníky zaujal, účast byla vysoká

Svitavy – V úterý po osmé hodině ranní byl vestibul Svitavské nemocnice plný. Návštěvníky sem přilákal Den zdraví, který připravili svitavští zdravotníci.

28.4.2018

Parkem už brzy povede nová lávka

Polička – Stavba nové dřevěné cesty procházející parkem pod hradbami v Poličce se blíží k závěru. Nová stezka pro pěší by měla být otevřena v průběhu května.

28.4.2018

Teplé počasí v Česku vydrží i nadále. Přinese však i déšť a bouřky

Teplo v Česku zůstane i v dalších týdnech, bude ale něco menší než v předchozím období, kdy i několik dnů po sobě padaly teplotní rekordy. Na průměrné hodnoty se teploty dostanou až v druhé polovině května.

28.4.2018

Černobílý příběh Oskara Schindlera?

Svitavy – Městské muzeum a galerie připravilo na čtvrtek přednášku věnovanou rozporuplné osobnosti Oskara Schindlera. Pohovořil o něm místní historik Radoslav Fikejz, který je autorem Schindlerovy biografie.

28.4.2018

Ředitel kulturních služeb končí

Moravská Třebová – Radnice aktuálně vypsala výběrová řízení na dvě klíčové pozice.

28.4.2018

Kraj obnovuje dopravní značení

Svitavsko – Pardubický kraj obnovuje vodorovné dopravní značení na silnicích II a III. tříd. V letošním roce bude renovováno téměř 370 kilometrů.

28.4.2018

Šapitó má nové zázemí

Svitavy – Unikátní sportovní hala fungující od loňského roku, která si pro svůj tvar a vzhled získala pojmenování Šapitó, se rozšířila o nové zázemí. Součástí jsou dvě šatny, sprchy a toalety. Zázemí je s vnitřní halou propojené spojovací chodbou.

28.4.2018

Hořela škola, šlo naštěstí o cvičení

Litomyšl – Kouř vycházející ze základní školy polekal ve čtvrtek část místních obyvatel. Naštěstí nehořelo doopravdy, šlo o cvičení profesionálních hasičských jednotek ze Svitav a Litomyšle.

27.4.2018

Morový sloup prochází opravou

Moravská Třebová – Morový sloup na náměstí projde opravou. Práce už začaly.

27.4.2018

Nová hala v průmyslové zóně přinese desítky nových míst

Polička – Dobrá zpráva pro nezaměstnané, kteří si mohou vybírat z další nabídky pracovních míst. Společnost Ponas významně rozšíří stávající výrobu v oblasti poličské průmyslové zóny.

27.4.2018

Ostatky rektora Stříteského se vrací na litomyšlský hřbitov

Litomyšl – V letech 2005 až 2009 došlo při opravách kostela sv. Anny na litomyšlském hřbitově kvůli stavebním úpravám k otevření některých hrobů a exhumaci ostatků.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT