VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Moje Svitavsko

17.2.2018

Veterináři varují před ptačí chřipkou

Svitavsko – Státní veterinární správa upozorňuje chovatele na možné riziko nákazy ptačí chřipkou.

17.2.2018

Chřipka neustupuje, nemocnost stoupá

Pardubický kraj – Chřipková epidemie stále není na ústupu, oproti minulému týdnu přibylo 11,5 % nemocných.

17.2.2018

Dluží děti i senioři, drtí je exekuce

Svitavsko – Potíže s exekucemi má na Svitavsku 6340 lidí, celkem na ně připadá 35 164 exekucí. Dlužníci dohromady splácejí 1,587 miliardy korun. Na osobu připadá zhruba čtvrt milionu korun.

16.2.2018

Autobus uvízl ve sněhové závěji

Radiměř – Sníh, který dnes ráno pokryl část komunikací na Svitavsku, zásadnější potíže nezpůsobil.

16.2.2018

Nejmenší hasiči uspěli na své první letošní soutěži

Pustá Kamenice – Téměř třetina lidí se hlásí v obci na hranici okresu k místnímu hasičskému sboru. Není tedy divu, že zde hasiči mají zastoupení ve všech věkových kategoriích. Zatímco spousta sportovců má přes zimu závodní pauzu, tak pro nejmenší hasiče toto neplatí. V minulém týdnu se členové přípravky zúčastnili soutěže Kostěnické hrátky s hasičátky, kde je čekala obhajoba prvního místa.

16.2.2018

V ceně vody na Svitavsku jsou výrazné rozdíly

Svitavsko – Zhruba 120 kubíků vody proteče průměrně za rok běžnou domácností na Svitavsku. Finanční zatížení, které vodné a stočné představuje pro rodinné rozpočty, se v jednotlivých městech a obcích může lišit až o tisíce korun.

16.2.2018

Šok pro muslima v Litomyšli: ženy v bazénu a v bikinách

Litomyšl – Na zimním stadionu krouží děti, pár mladíků stojí na bruslích poněkud nejistě a drží se mantinelu. Brusle obul Usama Farooq podruhé v životě, navíc je mu zima. Z rodného Pákistánu totiž sníh a led nezná. „Když zimní sporty, tak raději lyže, kde se můžu opřít o hůlky,“ tvrdí Usama.

15.2.2018

Skoro čtvrt milionu na obnovu památek

Svitavy – Bezmála čtvrt milionu korun získalo město pro letošní rok od ministerstva kultury na obnovu kulturních památek. Ministerstvo pro Svitavy, jako obec s rozšířenou působností, stanovilo kvótu ve výši 233 tisíc korun.

15.2.2018

Žákům přednáší po roce studenti z celého světa

Litomyšl – Z Brazílie, Číny, Gruzie, Indonésie, Pákistánu, Ruska, Turecka a Ukrajiny přijeli mladí lidé za žáky III. základní školy v Litomyšli. V rámci projektu Edison, který se koná ve škole potřetí, přijeli s dětmi procvičovat angličtinu. Děti se také dozvědí nové věci o zemích, kam se málokdo podíval.

15.2.2018

Ředitele škol zřizovaných krajem letos čekají konkurzy

Svitavsko – Ředitelé devětatřiceti středních škol a školských zařízení v Pardubickém kraji budou muset v letošním roce obhajovat svoje funkce.

15.2.2018

Jak se žilo: Městečko Trnávka

Městečko Trnávka – Dominantou obce, která je po staletí přirozeným centrem oblasti mezi severně ležícím, do roku 1945 německým Moravskotřebovskem a jižně položenou Malou Hanou, je romantická zřícenina hradu Cimburku. Ke hradu se váže i několik pověstí, z nichž jedna vypráví o tajemném pokladu templářů.

15.2.2018

Chodníku se už letos nejspíš nedočkají

Udánky – Naděje, která obyvatelům místní části Moravské Třebové svitla na konci loňského roku, že se konečně dočkají vytouženého chodníku, po únorovém zasedání zastupitelstva poněkud pohasla. Ukázalo se totiž, že poté, co vedení města v prosinci zařadilo do rozpočtového provizoria na první čtvrtletí roku 2018 částku 200 tisíc korun na přípravné práce související s vybudováním chodníku, se realizace za dva uplynulé měsíce nikam nepohnula.

14.2.2018

Zákaz návštěv platí už i pro moravskotřebovskou nemocnici

Moravská Třebová - Z důvodu nepolevující chřipkové epidemie platí ode dneška až do odvolání zákaz návštěv rovněž v Nemocnici následné péče v Moravské Třebové.

14.2.2018

Památkáři souhlasili, lidem se novostavba nelíbí

Moravská Třebová - Nově zprovozněné zázemí s kavárnou pro návštěvníky areálu na Knížecí louce vyvolalo bezprostředně po otevření bouřlivou diskuzi. Kromě šesti a půl milionových nákladů, které stavba kavárny spolykala, se povětšinou kritická slova snáší na vizuální podobu budovy a její zasazení do panoramatu Moravské Třebové.

14.2.2018

FOTO: Město ocenilo sportovce

Polička – Pošesté nominovaly sportovní kluby a oddíly své svěřence do ankety Sportovec města Poličky. Z nich pak sportovní komise města vybírá vítěze.

14.2.2018

Kamera v Dolním Újezdu snímá registrační značky aut

Dolní Újezd - Na křižovatce silnic ve směru na Poličku a Proseč se objevila kamera. Rychlost ale neměří. Dolní Újezd jako první vesnice v regionu instalovala kameru, která zachytí SPZ aut. Záznam bude mít k dispozici výhradně policie.

13.2.2018

OBRAZEM: Od košilky k rubáši

Svitavy - Do poloviny března je v prostorách Městského muzea a galerie ve Svitavách přístupná výstava, na které se návštěvníci dozvědí vše podstatné o lidových zvycích a obyčejích při zlomových okamžicích lidské existence.

13.2.2018

Novým ředitelem moravskotřebovské nemocnice se stal Pavel Havíř

Moravská Třebová – Novým ředitelem Nemocnice následné péče se stal Pavel Havíř.

13.2.2018

OBRAZEM: Masopust s vůní vepřového

Bystré - Tradiční masopustní průvod čítající více jak padesát masek prošel v sobotu městem. A tichý rozhodně nebyl.

13.2.2018

Demolice dětské nemocnice byla podle kraje v pořádku

Moravská Třebová - Demoliční výměr, na základě kterého byla na podzim loňského roku zborána budova někdejší dětské nemocnice, byl vydaný v souladu se zákonem. Potvrdil to krajský úřad, který řešil tři stížnosti na průběh řízení.

13.2.2018

Mosty, které jsou v havarijním stavu, chce kraj letos opravit

Bezděčí/Dlouhá Loučka – Omezení pro kamiony, zúžení, průjezd jedním pruhem. To jsou opatření, kterými Pardubický kraj jako vlastník komunikací druhých a třetích tříd už řadu měsíců řeší havarijní stav některých mostů. 

13.2.2018

Sehnat kandidáty může být v menších vesnicích problém

Svitavsko - Představitelé obcí jsou proti povinnému zveřejňování majetku.

12.2.2018

Studená sprcha pro zámek. Na opravu památky UNESCO se peníze nenašly

Litomyšl – „V tomto roce slavíme sto let od založení Československa. Myslím, že není lepšího dárku pro naše významné památky než pořádná finanční injekce, která jim umožní získat opět příjemnou tvář,“ okomentovala ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová výsledky právě vyhodnoceného dotačního řízení na revitalizaci vybraných památek.

12.2.2018

Na sto dvanáctku volá v kraji stále více lidí

Svitavsko – Právě zveřejněné statistiky za loňský rok ukazují, že lidé pro tísňová volání rok od roku více využívají jednotnou evropskou linku 112. V Pardubickém kraji bylo vloni uskutečněno přes 108 tisíc hovorů.

12.2.2018

„Rajské“ Hry bez katastru se nesly v olympijském duchu

Letohrad – Tradiční zimní hry plné recese se v sobotu odehrály v dětském táboře v Ráji. Hostitelé z Letohradu-Kunčic si připravili pro dvacet družstev netradiční sportovní disciplíny. „Začala olympiáda a jsme rádi, že v ten samý čas jsme mohli uspořádat dvaapadesátý ročník našich her. Olympiáda se do nich samozřejmě promítla,“ uvedl Tomáš Stejskal, který je moderátorem a generálním ředitelem her.

12.2.2018

Sakury nevykvetou, pokácí je

Litomyšl – V ulici 9. května nenajdete žádnou architektonickou zajímavost, přesto na toto místo v Litomyšli mířili každé jaro lidé s fotoaparáty. Důvod byl prostý. Celá ulice rozkvetla do růžova. Díky sakurám, které tu desítky let rostly. Ty budou v následujících týdnech vykáceny a následně je nahradí nová výsadba.

11.2.2018

OBRAZEM: Z nadšení se stala tradice aneb Masopust v Morašicích

Morašice - Zhruba před sedmi lety se učitelky ze základní školy v Morašicích rozhodly obnovit tradici Masopustu. 

9.2.2018

Bouda, stavební buňka nebo totalitní sámoška? Nová stavba sklízí kritiku

Moravská Třebová – V pátek před polednem bylo, po několika měsíčních odkladech, uvedeno do provozu zázemí s kavárnou pro návštěvníky sportovního areálu na Knížecí louce. Stavba, která měla být původně dokončena už loni v srpnu, však budí rozpaky. Oproti původnímu projektu, který počítal s lehkou dřevěnou konstrukcí, nakonec město zvolilo modulární systém.

9.2.2018

Místo dovolené na olympiádu do Koreje

Svitavy - Cestovní kanceláře nabízejí zájezdy na olympiádu do Koreje. Kvůli velké vzdálenosti a vysokým cenám o ně však lidé velký zájem neprojevili.

9.2.2018

Sanatorka zakázala návštěvy

Jevíčko – Zákaz návštěv až do odvolání v důsledku šířící se chřipkové epidemie platí od čtvrtka také v Odborném léčebném ústavu v Jevíčku.

9.2.2018

Zázemí na Knížecí louce je zprovozněno

Moravská Třebová – Dnes v pravé poledne se pro veřejnost otevírá dokončené zázemí s kavárnou na Knížecí louce.

9.2.2018

OBRAZEM: Od masopustu do Velikonoc

Litomyšl - Výstava v Regionálním muzeu představuje období od masopustů po Velikonoce. 

9.2.2018

Strážníci se zaměří na nesprávné parkování

Svitavy – Podle svitavské městské policie se množí stížnosti na nesprávné parkování v lokalitě u hlavní pošty v Lánech, ale i v ulicích Zahradní, Větrná a Na Vějíři. Strážníci zde už řešili několik desítek přestupků spojených s nesprávným parkováním.

9.2.2018

Kvůli chřipce omezí návštěvy v domově pro seniory

Moravská Třebová – Sociální služby omezí od příštího týdne z důvodu chřipkové epidemie návštěvy v domově pro seniory. Včera to oznámil ředitel Milan Janoušek.

9.2.2018

OBRAZEM: Extravagantní účesy tvořili v Lanškrouně

Lanškroun - Kalibr cup 2018: Sportovní hala střední odborné školy Lanškrouně se ve čtvrtek proměnila v jeden velký salon krásy.

9.2.2018

Do krytého bazénu zvou otužilce

Litomyšl – Otužování patří mezi způsoby, jak zvýšit obranyschopnost organismu, což ocení v zimních měsících asi každý.

9.2.2018

Zlatý úspěch z Německa

Polička - Studenti SOŠ a SOU Polička jsou svým uměním vyřezat všemožné vzory z ovoce a zeleniny známí.

9.2.2018

Provoz na hřbitově bude omezen

Svitavy – Návštěvníci svitavského hřbitova by měli dnes a zítra dbát zvýšené opatrnosti. Důvodem jsou úpravy zeleně v urnovém háji.

8.2.2018

Jak jsme žili v Československu: Křenov

Křenov – Každý, kdo přijíždí do Křenova, ať už od Letovic nebo od Moravské Třebové, si nemůže nevšimnout nepřehlédnutelné dominanty obce, kterou je monumentální barokní kostel sv. Jana Křtitele. Obec se však pyšní i dalšími pamětihodnostmi.

8.2.2018

Poválečný odsun vylidnil venkov

Svitavsko – Statistické údaje o počtu obyvatel měst a obcí na Svitavsku, které můžeme díky co deset let se opakujícímu sčítání lidu porovnávat v horizontu půl druhého století, hovoří za vše. Venkov se vylidňuje.

8.2.2018

Z městeček vznikla města, venkov se vylidnil

Svitavy - Zatímco Pardubice se za 170 let rozrostly dvacetkrát, většina vesnic naopak téměř zmizela z map.

8.2.2018

Opoziční zastupitelé si stěžují na cenzuru

Moravská Třebová – Mezi starostou města Milošem Izákem a opozičními zastupiteli za sdružení Srdcem Třebováci se rozhořel spor kvůli cenzuře radničního zpravodaje. Příčinou je článek, který zastupitelé Daniela Maixnerová a Tomáš Kolkop zaslali do redakce s žádostí o uveřejnění v únorovém čísle Moravskotřebovského zpravodaje.

7.2.2018

Bundy jak spacáky, výstava se štrúdlem a internetem

Litomyšl - Olympiáda dětí a mládeže je minulostí. Nejúspěšnějšími sportovci zimních her se stali zástupci Libereckého kraje. Ti zaujali nejen svými výkony, ale také oblečením. 

7.2.2018

Zbyšek Sion představuje svá díla ze studentských let

Polička – Významné jubileum si letos připomíná poličský rodák a představitel české strukturální abstrakce Zbyšek Sion. U příležitosti osmdesátých narozenin vystavuje Centrum Bohuslava Martinů v Poličce 99 děl tohoto umělce. Některá z nich jsou vystavena poprvé.

7.2.2018

Napjaté čekání na kolektivní smlouvu. Chybí jeden podpis

Pardubický kraj – Krizovou situaci, která v polovině ledna hrozila přerůst v omezení provozu v pěti krajských nemocnicích, se vedení Nemocnice Pardubického kraje podařilo zažehnat. Podpisu nové kolektivní smlouvy stojí v cestě jediné. Souhlas základní organizace Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče (OSZSP) ve svitavské nemocnici.

7.2.2018

Rozhodnutí o bazénu opět odloženo

Moravská Třebová – Zastupitelé Moravské Třebové se při únorovém jednání vrátili k rekonstrukci krytého plaveckého bazénu. Vedení města předložilo návrh, který počítá s opravou stávajícího školního sedmnáctimetrového bazénu.

6.2.2018

Škola se kvůli chřipce uzavřela

Svitavy – Základní škola Riegrova je od včerejška kvůli chřipkové epidemii uzavřená. O možném opatření škola informovala už minulý týden.

6.2.2018

Výměna oken vadí památkářům

Moravská Třebová – Přestože památková obnova nemovitostí v historickém centru Moravské Třebové, která je jednou ze tří městských památkových rezervací v Pardubickém kraji, podléhá odbornému dohledu Národního památkového ústavu, ne všechny rekonstrukce a opravy proběhly v minulosti zcela korektně.

6.2.2018

Městská policie v Jevíčku posílí

Jevíčko – Městská policie připravuje personální rozšíření stávajícího počtu ze dvou strážníků na tři. „Bylo vyhlášeno výběrové řízení na strážníka městské policie s nástupem od 1. července letošního roku,“ přiblížil starosta Dušan Pávek.

6.2.2018

D35 získala první důležité razítko. První výkop ale bude nejdříve v roce 2024

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) získalo první zásadní povolení pro další část dálnice D35, která by měla být do budoucna plnohodnotnou alternativou k D1 pro spojení Čech a Moravy. Ministerstvo životního prostředí ČR (MŽP) vydalo souhlasné stanovisko pro úsek mezi Starým Městem na Svitavsku a Mohelnicí v Olomouckém kraji.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT