VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Moje Svitavsko

5.4.2018

Jaroměřická Noc s Andersenem

Jaroměřice - Na jaroměřické účastníky Noci s Andersonem čekala letos spisovatelka Zuzana Pospíšilová, která je autorkou publikací zaměřených převážně na záchranářskou tematiku.

5.4.2018

Nedávejte už žebračce peníze, vyzvali obyvatele Poličky

Polička – „Nedávejte jí peníze,“ vyzval starosta Poličky Jaroslav Martinů lidi ve městě. Žebračka známá z několika měst svitavského okresu dál „úřaduje“ na parkovištích u supermarketů. Polička ale odmítá vydat vyhlášku, která by žebrání ve městě zakázala. „Zastávám názor zakročit vlídně, ale pevně,“ podotýká starosta.

5.4.2018

Řidiče v Litomyšli čekají komplikace

Litomyšl - Na spojnici Čech s Moravou, silnici I/35, bude řidičům horko. Nejen kvůli zvyšujícím se teplotám. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) naplánovalo v úseku Řídký – Tržek – Litomyšl obnovu živičného krytu. Stavební práce si v termínu od 15. května do 19. srpna vyžádají částečnou uzavírku silnice I/35 a jednosměrnou objížďku po vedlejších komunikacích. Na konci srpna provoz ještě omezí dokončovací práce.

5.4.2018

Studentské Otvírání studánek

Polička - Studentky hudebního semináře a členové pěveckého sboru Juliettes si ve středu v aule poličského gymnázia připomněli staré jarní zvyky, čistění studánek a zazpívali část kantáty Bohuslava Martinů a Miloslava Bureše Otvírání studánek.

5.4.2018

Nemocnice mají společný dispečink zdravotnické dopravní služby

Orlickoústecko – Nemocnice Pardubického kraje uvedla do provozu nový centrální dispečink zdravotnické dopravní služby pro pacienty Orlickoústecké, Litomyšlské a Svitavské nemocnice.

5.4.2018

Hasiči zkontrolují nejen obchoďáky, ale možná i multikina a hotely

Pardubický kraj - Hasiči v Pardubickém kraji se v letošním roce zaměří nejen na kontroly obchodních centrer, ale také na kontroly takzvaných shromažďovacích prostor, v Pardubicích se nacházejí například v Grandu a Paláci.

4.4.2018

Běželi s velikonočním zajícem

Litomyšl - Volné dny a pěkné počasí vybízely ke sportovním aktivitám. V pátek přilákal více než osmdesát dětí s doprovodem na Černou horu Běh s velikonočním zajíčkem.

4.4.2018

Obchodní centra pod kontrolou: Nejčastější závadou jsou zarovnané únikové cesty

Svitavsko – Profesionální hasiči Pardubického kraje, kteří provádějí pravidelné protipožární revize velkých obchodních center a domů, budou letos při kontrolách nekompromisní.

4.4.2018

Obchvat Poličky je prozatím v nedohlednu

Polička – Silničního obchvatu se možná dočká i Polička. Od okamžiku, kdy se bagry zakousnou do země, až do chvíle, kdy doprava zmizí z centra města, je ale ještě daleko.

3.4.2018

Kolektivní smlouvě už nic nebrání

Svitavsko – Poslední třináctý odborový svaz souhlasil s dohodou. Jednání o kolektivní smlouvě v Nemocnici Pardubického kraje tak po pěti měsících dospěla ke zdárnému konci.

3.4.2018

František Matoušek dostane Cenu města

Moravská Třebová – V pořadí jedenáctým držitelem Ceny města se stane František Matoušek.

3.4.2018

Přednádraží se změní na dopravní terminál

Moravská Třebová – Prostor před vlakovým nádražím čekají v letošním roce převratné změny. Město zde plánuje vybudovat dopravní terminál. Stavět se mělo od poloviny dubna. Začátkem března však rada města zadávací řízení zrušila.

31.3.2018

Cyklopecky lákají na zajímavá místa. Vedou kolem rybníků i na Králický Sněžník

Pardubice – V neděli začíná další ročník letní cyklistické cestovatelské soutěže Cyklopecky Pardubického kraje. V letošní Vandrovní knížce zájemci najdou 15 tras vhodných pro cyklovýlety v regionu. Ti, kdo budou do knížky sbírat i razítka, mohou vyhrát třeba horské kolo.

31.3.2018

Meteorologové varují před silným větrem. V neděli může vát rychlostí až 70 km/h

Českou republiku zasáhne v neděli silný vítr. V nárazech může dosáhnout až 70 km/h. Foukat bude hlavně v severních a východních Čechách, na Českomoravské vrchovině a v západních částech Moravy. ČTK o tom dnes informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

31.3.2018

Škrabané kraslice z Jaroměřic putovaly letos i do Londýna

Jaroměřice u Jevíčka – Drží v ruce zeleně nastříkané vejce a během chvilky na něm zručně vyškrabe fialky. ŠÁRKA VÁVROVÁ se věnuje zdobení kraslic více než 30 let. Ročně jich ozdobí stovky a dělají radost lidem po celém světě.

31.3.2018

Velikonoční nadílka na hradě Svojanov

Svojanov – Pro milovníky památek a výletníky je po celé velikonoční svátky otevřen hrad Svojanov, a to od 9 do 17 hodin.

30.3.2018

OBRAZEM: Velikonoce v zámeckém sklepení

Litomyšl – Velikonoce v zámeckém sklepení jsou plné překvapení i velikonoční výzdoby. 

30.3.2018

Vzácné rukopisy přivezl do Poličky velvyslanec z USA

Polička – Městské muzeum a galerie Polička přijalo ojedinělý a unikátní dar. Ucelený soubor originálních dopisů, které psal Bohuslav Martinů svému krajanovi, příteli Franku Rybkovi.

30.3.2018

Na pár dní bude uzavřen příjezd k Langerově vile

Svitavy – Dokončení zadláždění komunikace ve vnitrobloku uzavře od 3. dubna příjezd k vile městského úřadu ve Svitavách z ulice T. G. Masaryka.

30.3.2018

Dnes je Velký pátek, křesťané si připomínají ukřižování Krista

Křesťané si dnes připomínají ukřižování Ježíše Krista, je Velký pátek. Den přísného půstu je vzpomínáním na Kristovo utrpení a jeho vykupitelskou smrt. Obřady na památku jeho umučení chystají katolické kostely i evangelické sbory. Velký pátek je letos v Česku třetím rokem státním svátkem, lidé tak mají do Velikonočního pondělí čtyři dny volna v řadě.  

29.3.2018

Velikonoce v muzeu vesnice

Dolní Újezd – Klub oživení historie Mikroregionu Litomyšlsko – Desinka pořádá o víkendu Velikonoční výstavu.

29.3.2018

Memoriál stolních tenistů ovládly ženy

Morašice – Stolní tenis jev Morašicích na Litomyšlsku oblíbenou zábavou. Svědčí o tom pořádání Memoriálu Jindřicha Dlabky, který se konal už po čtyřiatřicáté.

29.3.2018

Za kraslicemi do sklepení

Litomyšl – Velikonoce v zámeckém sklepení budou ve znamení přívlastků. Nemusíte se však bát testů z češtiny.

29.3.2018

Kraj investuje do nové kotelny i do laboratoří

Litomyšl – Na Střední škole zahradnické a technické v Litomyšli připravuje Pardubický kraj rekonstrukci kotelny a vytápění.

29.3.2018

Odbory se dohodly s vedením nemocnic. Kolektivní smlouvu prý podepíší za pár dní

Pardubice – Po pěti těžkých měsících dospěla jednání o nové kolektivní smlouvě v Nemocnici Pardubického kraje, která sdružuje pět nemocnic v kraji, ke zdárnému konci. Vedení společnosti při dalším kole kolektivního vyjednání během úterního odpoledne dospělo ke shodě i se zástupci třinácté odborové organizace ohledně dalšího navýšení mzdových tarifů o 5 procent pro nezdravotnické pracovníky od 1. července 2018, čímž se otevřela cesta k podpisu dokumentu, k němuž dojde během několika dnů.

28.3.2018

Svitavy plánují rekordní investice

Svitavy – Zastupitelé po tříměsíčním hospodaření v provizoriu schválili rozpočet. Celkem bude radnice v letošním roce hospodařit s příjmy 403 milionů. Výdajová stránka rozpočtu počítá s 630 miliony. Přes 52 milionů přiteče do kasy z dotací. Na bankovních účtech má město 291 milionů. Skoro 196 milionů půjde na dofinancování akcí z loňska, které pokračují v letošním roce.

28.3.2018

Ve Chvaleticích je samý požár. A tak od aktivistů dostaly hasičák

Chvaletice – Recisistické předání ručního hasicího přístroje vedení chvaletické elektrárny bylo programem včerejšího happeningu občanských aktivistů, kteří bojují za odstavení zastaralé a problémové elektrárny. Proč právě hasičák? Elektrárnu postihly od počátku března již dva požáry.

28.3.2018

Poznáte muže z drogerie?

Svitavy – Informace od všímavých lidí jsou mnohdy velmi cenným zdrojem pro policejní pátrání. Pomoci by mohly i v následujícím případě.

28.3.2018

Operace uší v přímém přenosu

Svitavy – Podvanácté se sešli operatéři a ambulantní ORL lékaři na jedinečném semináři s názvem Sanační a rekonstrukční chirurgie středního ucha.

28.3.2018

OBRAZEM: Ponorka Victoria vplula do muzea

Svitavy – V sobotu proběhla v městském muzeu vernisáž výstavy nekonvenčního a inspirujícího kreslíře, malíře a autora plastik z už nepotřebných věcí, brněnského výtvarníka Rudi Lorenze.

28.3.2018

Velikonoce na farmě: pštrosí vejce vyfukují kompresorem

Kamenec u Poličky – Osmdesát kilo, dva a půl metru. Pštros je v Čechách stále ještě exotické zvíře. Pštrosích farem jsou v zemi desítky a jednu z nich mají manželé Pražanovi v Kamenci. Ve výbězích se prochází na šest desítek vysokých ptáků.

27.3.2018

Polička připravuje kompletní opravu Zákrejsovy ulice

Polička – Plánovaná rekonstrukce Zákrejsovy ulice v Poličce začne v dubnu.

27.3.2018

Parčík pro seniory je před dokončením

Svitavy – Město právě v těchto dnech dokončuje parčík pro seniory u Domova s pečovatelskou službou v Lánech.

27.3.2018

Nájemní byty město prodá, byl o ně zájem

Polička – Na podzim letošního roku dokončí město v lokalitě Bezručova výstavbu dvou energeticky pasivních bytových domů. Celkem osmačtyřicet bytů. „Výstavba nových domů je největší investiční akcí města letošního roku, v rozpočtu je pro dokončení stavby vyčleněno 57,6 milionů korun. K prodeji bude dvacet čtyři bytových jednotek v jednom domě, byty v druhém domě budou určeny k pronájmu,“ sdělila před koncem ledna tisková mluvčí města Naděžda Šauerová.

27.3.2018

OBRAZEM: Portmoneum zahájilo sezónu

Litomyšl - Regionální muzeum zahájilo jarní sezonu. Nejednalo se však pouze o jarní dílny v hlavní budově.

27.3.2018

Sezona právě začíná. Většina památek otevře na Velikonoce

Svitavy – Zimní přestávka končí. Hrady, zámky a další památky koncem tohoto týdne opět přivítají turisty.

27.3.2018

Vzpomenou na choreografa

Svitavy – Mimořádný večer Pražského komorního baletu věnovaný profesoru. Pavlu Šmokovi při příležitosti jeho nedožitých 90. narozenin (1927 – 2017) se uskuteční dnes v 19 hodin ve Fabrice.

26.3.2018

Nemocnice Pardubického kraje hospodařily se ziskem

Pardubický kraj – Hospodaření Nemocnic Pardubického kraje se dostalo do černých čísel. Vykázaly zisk čtyři miliony korun.

25.3.2018

OBRAZEM: Morana skončila v Loučné

Svitavsko - Tradici vynášení Morany připomněli v sobotu muzejníci v Litomyšli.

24.3.2018

Kraj chce obchodní akademii sloučit s gymnáziem

Svitavy – Pardubický kraj, který je zřizovatelem středních škol, zvažuje sloučení svitavské obchodní akademie s gymnáziem. „Naším cílem je udržet strukturu oborů v kraji v nezměněné podobně, případně reagovat na aktuální požadavky trhu práce a jednotlivých zaměstnavatelů,“ vysvětluje hejtman Martin Netolický.

24.3.2018

Svitavští zastupitelé schválili rozpočet

Svitavy - Rozpočet města Svitavy počítá na letošní rok s příjmy 403 milionů korun, výdaji 630,6 milionu korun a financováním 227,6 milionu korun.

24.3.2018

Znovu se mění čas. Bude to naposledy?

Pardubický kraj – „Doufám, že letos zažijeme jeden z posledních přechodů na letní čas,“ říká před blížící se změnou času senátor Petr Šilar z Orlickoústecka, který už léta bojuje za zrušení střídání času.

24.3.2018

Dědeček v klubu hrál i vyprávěl

Polička - Do Divadelního klubu v Poličce dorazil ve čtvrtek písničkář, básník, textař, překladatel a spisovatel Jiří Dědeček. 

23.3.2018

Radko Martínek už do senátu kandidovat nebude

Svitavy – Sociálně demokratický senátor za svitavský obvod Radko Martínek v říjnových volbách už znovu do horní komory Parlamentu kandidovat nebude. Svoje rozhodnutí neobhajovat mandát oznámil v pátek dopoledne.

23.3.2018

Strany vybírají kandidáty do senátu

Svitavy – Obyvatele Svitavska čekají na podzim hned dvoje volby. Kromě obecních zastupitelstev budou vybírat i nového senátora za svitavský obvod. O kandidátech mají prozatím jasno Starostové a nezávislí, KDU-ČSL a komunisté.

23.3.2018

Florbalisté již podruhé podpořili dobrou věc

Lubná – Dva dny o jarních prázdninách patřily ve Skalce florbalovému turnaji Dona Boska. Ten se konal popatnácté a sešlo se na něm více než tři sta účastníků

23.3.2018

Pozvánka: Jazzové setkání v divadelním klubu

Polička – Kapela Duende, jejíž písně mají základ v latinsko-americké a hispánské kultuře, dnes dorazí se svým novým CD Garden Of Me do divadelního klubu v Poličce.

23.3.2018

Lékaři stále chybí, do jednání s pojišťovnou zasáhne i kraj

Pardubický kraj – Lanškroun a Tatenice hledají dětského lékaře, Březová nad Svitavou zubaře. Marně. Podobný problém mají i další obce v Pardubickém kraji. Lékaři o praxe na venkově nestojí. Starostové slibují doktorům byty, výhody, ale nic nepomáhá.

23.3.2018

Oblíbený lékař se svéráznými názory, tak vidí Vítězslava Podivínského

Svitavy – Rezignace na veškeré veřejné funkce, včetně členství v ČSSD, kterou předevčírem ohlásil svitavský a krajský zastupitel a člen okresního vedení strany Vítězslav Podivínský, rozvířila poklidnou hladinu komunální politiky, reakci vzbudila i mezi sociálními demokraty.

22.3.2018

Nejvíc zbytečných dětských obětí je při dopravních nehodách

Pardubický kraj - Nikoliv rakovina, leukémie nebo virová onemocnění. Nejvíc tragédií větších dětí se v kraji stává na silnicích. Nad smrtelnými nemocemi ale „vedou“ i další fatální úrazy.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT