Stejně jako Pavlína Svobodová z Dolního Újezdu. S nemocnicí, kde pracovala před narozením malého Ondry jako zdravotní sestra, uzavřela smlouvu na tříletou mateřskou dovolenou. „Ve čtvrtek 3. dubna oslaví syn třetí narozeniny a hned druhý den se vracím do práce na chirurgii. Jinak bych o své původní místo přišla. Zaměstnavatel by mě pak mohl přeřadit na jakoukoliv jinou pozici,“ říká Pavlína Svobodová. Během mateřské do nemocnice vypomáhat nechodila.

Zákon je k matkám přísný. Pokud pobírají rodičovský příspěvek a nechtějí o něj přijít, dítě mladší tří let smí dát do jestlí nebo mateřské školy stejně jenom na pět dní v měsíci. Navíc jesle jsou už dnes vzácností. Ty poslední ve svitavském okrese byly v Litomyšli, ale před několika lety je radní zrušili. Maminky mohou využít soukromých jeslí Dany Hornové ve Svitavách. Zde rodiče zaplatí dvacet pět korun za hodinu pobytu dítěte včetně stravy.

Než rodiče zvolí rychlejší čerpání rodičovského příspěvku, který činí 11 400 korun měsíčně, avšak jen do dvou let věku dítěte, musí dobře přemýšlet, komu svého potomka po uplynutí této doby svěří. Najít hlídání pro tak malé dítě není jednoduché a v případě chův ani levné – hodina hlídání přijde na sto korun.

Úřad práce?

Maminka Tereza z Litomyšle se vrátila do zaměstnání po roce mateřské dovolené. „Rodinná finanční situace byla tíživá. Péče o rodinu a malé dítě je náročná. Naštěstí manželova maminka už byla v penzi, proto jsem jí dceru každý den na čtyři hodiny mohla svěřit,“ tvrdí Tereza.

Najít práci, která se dá skloubit s péčí o malé děti a domácnost, není snadné. Možná i proto některé matky skončí na úřadu práce.