Jaké jsou vaše zkušenosti a zážitky se stávkou? Překvapil vás dnes nějaký stávkující úřad? Zkomplikovala vám nějak život zavřená škola nebo školní jídelna vašich dětí?
Nebo patříte mezi stávkující a chcete přiblížit své pohnutky?

Podělte se o své názory, dojmy i zážitky s našimi čtenáři! Pište do diskuze k tomuto článku, nebo na e-mailovou adresu svitavsky@denik.cz

Můžete posílat i snímky.

Kolem půl desáté dorazil na nádraží ve Svitavách modrý autobus, v němž seděli učitelé ze Základních škol v Březové nad Svitavou, Brněnce a dalších obcí. "V Litomyšli k nám přistoupí odborářka Jana Šauerová a následně se budeme domlouvat na využití transparentů na shromáždění a dalších věcech," uvedla učitelka Šárka Dirrová z Brněnce.

Do Pardubic jedou učitelé a další zaměstnanci škol s tím, že věří, že vláda ustoupí a z některých restrikcí ustoupí. "Slibujeme si to, že si vláda konečně všimne, že jsme nespokojeni. Ty škrty se netýkají jen nás učitelů. Stávkujeme ohledně všech reforem a nyní jde o to, že našim provozním zaměstnancům vzali deset procent platu a pokud je veřejnost informovaná, tak jejich platy jsou už velmi nízké. A nikdo nehledí na to, jak velké prostory musí uklízet, škola se nikdy nezmenší, i když dětí ubývá. Berou málo peněz a vzali jim deset procent a to už hraničí s minimem," řekla učitelka Oldřiška Štoudková ze Základní školy v Březové nad Svitavou.

Ze Základní školy v Brněnci jede na stávku i učitelka Šárka Dirrová. Je podle jejích slov nutné upozornit na to, že vláda by měla všem měřit stejně a nešetřit na těch, na kterých se už ani ušetřit nedá. "Mají platy tak nízké, že nižší by pro ně byly likvidační. Do šetření se musí zapojit vrstvy obyvatel, které ještě šetřit mohou," dodala Dirrová.

Učitelé se shodují, že škrty nejsou spravedlivé. Zavřené zůstaly školy ve Vítějevsi, Březové, Brněnci. Na stávku jedou i provozní zaměstnanci z mateřské školy V Brněnci a stávku podporují i další mateřinky ze Svitavska.

"Od rodičů jsem zatím nezaznamenala žádné negativní reakce. Myslím, že to pochopili. Uvidíme až ve čtvrtek," míní Štoudková.

Někteří lidé ale se stávkou státních zaměstnanců nesouhlasí a protest berou tak, že si děti a lidi berou jako rukojmí. "Pracuji v soukromé firmě a u nás byly škrty velké. Snížili u nás počet zaměstnanců, máme víc práce, ale na peníze nám nikdo moc nesáhl. Státních zaměstnanců, mám na mysli úředníky, je dost. Šetřit se prostě musí a myslím, že na některých místech je úředníků ještě moc a je kde škrtat," řekl Jiří Málek.

Na zavřené dveře tak dnes lidé narazí ve svitavském okrese především ve školách. Pracovní dobu omezila Okresní správa sociálního zabezpečení ve Svitavách, kde je zavřená pokladna, stejně tak na Finančním úřadě v Litomyšli.