Připravenost školáků na jízdu na bicyklu v provozu prověřila ve čtvrtek speciální akce s policií v Brněnci. Děti soutěžily nejen v jízdě zručnosti, ale také poznávaly dopravní značky a řešily situace, které mohou na silnici nastat. Odborníci se shodují, že rodiče málo dbají na správné vybavení a na to, jak se dítě chová v provozu.

Brněnec se nachází přímo na hlavním tahu směrem do Brna. Denně tudy projedou stovky osobních aut i kamionů. „Naši žáci se už pohybují na silnici sami. Je potřeba, aby vnímali značky a respektovali je. Musí také umět na kole dobře jezdit. Navíc bezpečnost probíráme i v matematice nebo prvouce,“ uvedla ředitelka základní školy Lenka Kašparová. Děti vědí, jak mají mít vybavené kolo. Většina z nich se vyzná také ve značkách. Je jasné, že žáci jsou na velký provoz odmalička zvyklí. Ale všude to tak není. Policie ví, že nekázeň malých cyklistů na silnicích roste.

Je to hlavně ve znalosti dopravních značek, ve způsobu jízdy. Děti si kolikrát ani neuvědomují, že už nejsou na hřišti, ale na silnici plné aut,“ sdělil Radomír Valenta ze svitavské dopravní policie. Rodičům vzkazuje, aby si zmapovali cestu svého dítěte do školy. Ze zkušeností Radomír Valenta ví, že malí školáci se na přechodech pořádně nerozhlédnou a pobíhají blízko silnice. „Nehody s malými cyklisty jsme ještě neřešili, ale v mnoha případech tomu chybělo jen velmi málo,“ dodal Valenta. V Brněnci policie sleduje každé ráno přechody pro chodce.

Mnoho dětí dojíždí do školy na kole. Rodiče by si proto měli uvědomit, že přilba je do osmnácti let na všech silnicích povinná. A nejde rozhodně o pokutu. Přilba může dítěti při nehodě zachránit život.