VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Moje Svitavsko

dnes 06:53

Hasiči ze Svitav přivezli z Nitry z mezinárodní soutěže zlato

Svitavy - Tým profesionálních hasičů ze Svitav zabodoval na mezinárodní soutěži ve vyprošťování na Slovensku.

včera 05:57

Ceny kaprů půjdou o pět korun nahoru

Pardubický kraj - Nebývalé sucho letošního roku zavinilo růst cen kaprů na vánoční stůl. Rybáři měli zvýšené náklady s okysličováním vody, přikrmováním a nevyhnuli se ani úhynům ryb.

13.10.2018

Volby 2018: Do senátu míří Michal Kortyš z Litomyšle

Svitavsko - Sečteno. Do senátu za obvod Svitavy zamíří na šest let Michal Kortyš (ODS), současný krajský radní a bývalý starosta Litomyšle. Vyhrál s 62,76 procenty hlasů před svým sokem Pavlem Havířem ze Svitav, kterému dali voliči 37,23 procent hlasů.

13.10.2018

Speciální škola dostala peníze na obnovu tříd

Litomyšl - Žáci ve speciální škole mají čerstvě vymalované třídy a nové osvětlení. Kraj investoval do úprav ve škole 700 tisíc korun. „Připravujeme další investice, máme rozpracovaný projekt na rekonstrukci sociálních zařízení s bezbariérovým přístupem,“ sdělil radní pro školství Bohumil Bernášek.

13.10.2018

V Jevíčku bude koalice pokračovat

Jevíčko - V malohanácké metropoli se po volbách žádné překvapení nekoná. Vítězné sdružení Naše Jevíčko, které vládlo na radnici uplynulé čtyři roky, získalo sedm zastupitelských mandátů.

13.10.2018

Povolební pat v Moravské Třebové rozštípnou Piráti

Moravská Třebová - Povolební vyjednávání o nové radniční koalici se komplikují. Po volbách, ve kterých zvítězilo sdružení Srdcem Třebováci, proti sobě stojí dva bloky.

12.10.2018

Řidiči se v Brněnci zdrží na silnici desítky minut

Brněnec - S omezením dopravy musí počítat řidiči na hlavním tahu ze Svitav do Brna. Kvůli opravě silnice první třídy je až do konce října v úseku mezi Brněncem a Březovou nad Svitavou brzdí semafory.

12.10.2018

Školáci chovali krajtu a pracovali i s jeřábem

Litomyšl - Sáhnout si na krajtu královskou nebo manipulovat s jeřábem. Na účastníky Technohrátek Pardubického kraje ve Střední škole zahradnické a technické Litomyšl ve středu čekala celá řada aktivit.

12.10.2018

Kůrovec útočí na lesy i ceny dřeva

Litomyšl - Kůrovec ničí lesy v celé republice a nevyhýbá se ani Litomyšlsku. Napadá smrky i jiné dřeviny a teplé klima urychluje jeho množení. V republice jsou napadené miliony metrů krychlových dříví.

11.10.2018

Obnovené nábřeží usiluje o cenu za architekturu

Litomyšl - Nábřeží Loučné je v nominaci na Českou cenu za architekturu. V soutěži Česká cena za architekturu hodnotí mezinárodní odborná porota nejzajímavější české architektonické počiny za uplynulý rok.

11.10.2018

V Poličce se večer lámal chleba

Polička - Po víkendových volbách je jasné, že bude v Poličce už čtvrté volební období pokračovat populární starosta Jaroslav Martinů (ODS). Spor se však vede o jménu místostarosty a ostatních radních.

10.10.2018

Dobrovolníci vyrazí čistit zanedbané studánky

Svitavsko - Studánek v Čechách za poslední století rapidně ubylo. Jsou prvním ukazatelem nelichotivého stavu podzemních vod a důležitou součástí vodních ekosystémů. Jsou také malebným a romantickým doplňkem přírody, který má na českém území dlouhou tradici.

10.10.2018

Svitavský Schaeffler má cenu Stavba roku

Svitavy - Nový závod firmy Schaeffler Production CZ ve Svitavách získal zvláštní ocenění v prestižní soutěži Stavba roku 2018, konkrétně Cenu Ministerstva průmyslu a obchodu ČR.

10.10.2018

V kapličce v Říkovicích visí nový zvon František

Říkovice - Při posvícenské mši v neděli v kapličce v Říkovicích byl vysvěcen nový zvon František.

10.10.2018

Levicová koalice v Moravské Třebové končí. Voliči chtějí změnu

Moravská Třebová - Radniční koalice, složená ze sociálních demokratů, KSČM a SNK, která křehkou většinou jednoho hlasu vládla ve městě uplynulé čtyři roky, končí.

10.10.2018

Nemocnice získaly pro děti desítky monitorů dechu

Svitavy - Děti narozené v Orlickoústecké a Svitavské nemocnici bude hlídat 31 nových monitorů dechu.

10.10.2018

Město nabídne lidem pozemky pro stavbu domů

Moravská Třebová - V Moravské Třebové chystají inženýrské sítě pro stavbu rodinných domů. V ulici Strážnického bude zasíťováno a pro stavbu připraveno šest pozemků.

10.10.2018

Zdrží stavbu dálnice D35 okolo Litomyšle soud?

Litomyšl - Kdy se začne stavět silnice D35, je jedna z nejtěžších otázek současnosti. O trase je sice rozhodnuto a Ředitelství silnic a dálnic za ní stojí, ale ne tak obyvatelé Strakova. Ti sice dálnici chtějí, ale dál od obcí a blíž k lesům. Obávají se totiž velkého hluku.

9.10.2018

Hájovna legendární lišky Bystroušky získá nové využití

Mohelnice, Svitavsko – Několikaletou rekonstrukci má za sebou statek v lokalitě Střítež na Mohelnicku. Nachází se v lesích, odkud pocházela legendární liška Bystrouška. V budoucnu by budova měla sloužit ekologickému vzdělávání.

9.10.2018

Polygonální stodola stará stovky let je opravená

Trstěnice - Spolek archaických nadšenců po letech práce v sobotu otevřel obnovenou polygonální stodolu s doškovou střechou.

9.10.2018

Divadelníci s policií varují seniory před chytrými podvodníky

Svitavsko - Divadlo VeTři učí seniory, jak zatočit s podvodníkya nenechat se okrást.

9.10.2018

Vítěz Daniel Brýdl: Nechceme dělat v Litomyšli žádnou revoluci

Litomyšl – Překvapení. Komunální volby v Litomyšli vyhrálo sdružení Generace 89. Výsledek překvapil současného starostu Radomila Kašpara z KDU-ČSL i lídra generační kandidátky Daniela Brýdla.

8.10.2018

Překvapení se nekonalo, postoupil Kortyš s Havířem

Svitavsko - Ve zdejším senátním obvodě, který zahrnuje i část Chrudimska a Orlickoústecka, postupují do souboje o Senát podle očekávání bývalý starosta Litomyšle a dnešní krajský radní pro dopravu Michal Kortyš (ODS) a bývalý poslanec a exředitel Svitavské nemocnice Pavel Havíř (ČSSD), který dnes řídí nemocnici následné péče v Moravské Třebové.

8.10.2018

Litomyšl i Třebovou zřejmě čeká změna

Litomyšl, Moravská Třebová - Někde se obsazení křesel měnit nebude, na jiných místech to voliči vidí jinak.

8.10.2018

Jasno od první chvíle. Na radnici pokračuje Šimek s Čížkem

Svitavy - Starosta města David Šimek chtěl znovu vyhrát, očekával zhruba třetinu hlasů. O konečných více než 42 procentech a rovné polovině mandátů v 26členném zastupitelstvu se mu ale ani nesnilo.

8.10.2018

Dosavadní koalice ve Svitavách posílila

Svitavsko - Opět slabá, sotva poloviční volební účast provázela víkendové komunální volby. K urnám přišlo na Svitavsku jen 53 procent voličů. A to přesto, že jsme nerozhodovali o vzdáleném parlamentu, ale o fungování přímo našich měst a vesnic, ve kterých žijeme, v nadcházejících čtyřech letech.

8.10.2018

Voliči poslali Martínka do zastupitelstva znovu. Z posledního místa kandidátky

Moravská Třebová - Skokanem komunálních voleb v Moravské Třebové je sociálně demokratický radní, zastupitel a končící senátor Radko Martínek.

7.10.2018

Volby 2018: V Kukli někdo očernil místostarostu, řeší to policie

Kukle - Komunální volby ve vesnici narušil incident, kdy někdo na obecní vývěsce zveřejnil nepravdivý údaj o výši mimořádné odměny pro místostarostu. Starosta Vlastislav Cach vše oznámil na policii, která záležitost prověřuje jako přestupek proti občanskému soužití.

7.10.2018

Volby 2018: Nejvíce volili lidé v Želivsku, nejméně ve Vísce a Květné

Svitavsko - Účast v komunálních volbách převyšuje republikový průměr. Ve svitavském okrese přišlo k volbám 53,34 procent voličů. Největší volební morálku prokázali lidé v Želivsku, kde přišlo volit 97,06 procent lidí. Ze 34 voličů nepřišel pouze jeden jediný. A všichni také volili do senátu.

7.10.2018

Policejní technik uspěl s fotkou

Svitavy - V Praze v Muzeu Policie ČR na výstavě Kriminalistika ve fotografii má okres své zastoupení.

7.10.2018

Volby 2018: Schody nezvládli, ale i tak volili

Svitavsko – Dostat se v některých obcích do volebních místností není zejména pro seniory zrovna snadné. Ne všichni lidé jsou schopni se k volební urně dostat a plně bezbariérový přístup je spíše výjimkou. Právě proto volební zákon umožňuje volit z domova.

6.10.2018

Oslavy republiky v Borové připomenou oběti války

Borová - Ve vesnici se chystají na oslavy výročí 100 let Československé republiky.

6.10.2018

Litomyšlský zámek získal k výročí platinovou minci

Litomyšl - Česká mincovna rozšiřuje řadu platinových pamětních mincí o zámek a zámecký areál Litomyšl. Mince byla pokřtěna při příležitosti oslav 450. výročí založení zámku v Litomyšli za účasti autorky Lenky Nebeské dne 29. září.

5.10.2018

U polygonální stodoly v Trstěnici se vrátí do minulosti

Trstěnice - Spolek archaických nadšenců po několika letech dokončil rekonstrukci polygonální stodoly, kterou do Trstěnice přenesli z Čisté u Litomyšle.

5.10.2018

Obří jeřáb složí ve školce moduly moderní učebny

Svitavy - V sobotu ráno dorazí do mateřské školy v Pražské ulici nadměrný náklad. Řidiči musí v ulici počítat se zdržením.

5.10.2018

Litomyšlské íčko zabodovalo

Litomyšl - Anketa Informační centrum roku 2018 zná vítěze. Infocentrum v Litomyšli s počtem 917 hlasů vyhrálo v Pardubickém kraji.

5.10.2018

Více srdce pro Havla, potřebují 1500 zrcátek

Litomyšl /FOTO/ - Darujte své malé zrcátko do nové instalace Více srdce pro Václava Havla, která vznikne v Litomyšli. Obří voskové srdce doplní stovky zrcátek.

4.10.2018

Největší papriky či jablka ukáží v Koclířově a Třebové

Svitavsko - Pěstitelům začíná sezona podzimních výstav. Okresní výstava ovoce a zeleniny se uskuteční v kulturní domě v Koclířově v sobotu 6. října od 9 do 18 hodin a v neděli 7. října od 9 do 17 hodin.

4.10.2018

Litomyšl chce více kamer

Litomyšl - Více kamer v ulicích města, nebo nikoliv? Lidé v Litomyšli mohou sami rozhodnout, zda je potřeba rozšířit kamerový systém a na kterých místech. Ve schránkách našli speciální anketu. Na názory obyvatel čekají do 31. října.

4.10.2018

Ve Vísce budou lidé volit zastupitele až příští rok

Víska u Jevíčka - Už jen pár dní a bude jasno. Stovky měst a obcí v Pardubickém kraji budou mít po čtyřech letech nové zastupitele. S jedinou výjimkou. Ve Vísce u Jevíčka, nevelké obci na Malé Hané, lidé o nadcházejícím víkendu k volbám nepůjdou. Není totiž nikdo, komu by mohli dát hlas. Kandidátku nepodala žádná strana ani sdružení.

3.10.2018

Spor o klášter končí, zastupitelé schválili mimosoudní dohodu

Moravská Třebová - Osm let trvající spor o areál bývalého kláštera mezi městem a Kongregací sester Neposkvrněného početí Panny Marie končí. Na pondělním mimořádném zasedání kývli moravskotřebovští zastupitelé na mimosoudní dohodu. Pro smírné uzavření sporu hlasovalo šestnáct z dvaceti přítomných zastupitelů.

3.10.2018

Porodnice v Ústí nad Orlicí bude tři týdny zavřená

Svitavsko, Ústí nad Orlicí - Porodnici v Ústí nad Orlicí čeká rekonstrukce. S tím souvisí dočasné uzavření oddělení.

3.10.2018

Bazén se po rekonstrukci více otevře veřejnosti

Moravská Třebová - Během října začne rekonstrukce bazénu v základní škole Palackého.

3.10.2018

Svojanov se mění. Z koníren je galerie

Svojanov - Šedesát tisíc návštěvníků nemají za rok ani některé významné české zámky a hrady. Svojanov se k magické hranici ale blíží. Turisty na hrad u Poličky lákají zajímavé akce i upravený areál, kde se stále něco obnovuje.

3.10.2018

Plavecká soutěž v krytém bazénu

Litomyšl - V krytém bazénu se uskuteční 27. ročník Plavecké soutěže měst. Jedná se o republikové klání.

2.10.2018

Studenti vojenské školy složí slavnostní slib

Moravská Třebová - V pátek se uskuteční na náměstí v Moravské Třebové slavnostní slib žáků prvního ročníku vojenské školy.

2.10.2018

Senioři oslavili svůj den na setkání v Poličce

Polička - Mezinárodní den seniorů si připomněli v neděli na setkání v Tylově domě v Poličce.

2.10.2018

Zanedbávaná muzlovská kaple je konečně opravená

Březová nad Svitavou - Po letech v neutěšeném stavu má kaple na Muzlově novou podobu. Tohle připomínkové místo je jediným odkazem na kdysi obydlenou lokalitu, která padla za oběť výstavbě druhého březovského vodovodu.

1.10.2018

OBRAZEM: Oslava 100 let republiky na hradě Svojanov

Svojanov - O 100 let zpátky se o víkendu vrátil hrad Svojanov. Dobové modely, muzika, zábava…

1.10.2018

Lovečtí psi se utkali v lese i na poli

Litomyšl - Memoriál Karla Podhajského je vrcholná mezinárodní soutěž ohařů. Akce má dlouholetou tradici od roku 1932. Účastní se jí čeští špičkoví psi.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT