Budoucí britský král, princ William, i jeho manželka, vévodkyně Catherine, letos oslavili čtyřicáté narozeniny. K životnímu jubileu dostali nyní významný dárek. Vůbec poprvé totiž byli spolu zvěčněni na malířském plátně. Autorem jejich nového a prvního společného portrétu je renomovaný britský malíř Jamie Coreth.

Vévodkyně Kate má na sobě smaragdově zelené šaty a střevíčky stejné barvy, William má tmavý oblek a modrou kravatu, jednu ruku drží ležérně v kapse. Coreth řekl, že namalovat tento portrét pro něj bylo největším privilegiem v životě, uvádí britská BBC na svých internetových stránkách. Umělec také uvedl, že se snažil, aby obraz vyvolával pocit rovnováhy mezi jejich soukromým a veřejným životem.

Moderní vévodkyně

„Coreth chtěl královský pár vykreslit jako uvolněný a přístupný, a zároveň elegantní a důstojný", píše BBC. Podle dosavadních reakcí se mu to povedlo.

Komentáře britských médií zatím doplňují, že zejména vyobrazení vévodkyně Kate v sobě propojuje tradice a modernitu, a to díky outfitu, ve kterém byla příští britská králova manželka zachycena. „Dílo svou kompozicí navazuje na zavedenou tradici královského portrétování, které se historicky využívalo k tomu, aby zobrazeným osobám přiřklo auru královské moci a dlouhověkosti. Z hlediska symboliky je ovšem pozornost pevně zaměřena na Kate, která je vyobrazena ve věcech nesoucích velký kulturní a historický význam,“ konstatuje komentář serveru Newsweek.

V posledních letech je královna Alžběta II. známa svými barevnými kostýmy a ladícími klobouky.
Široké sukně, tvíd i kostýmy. Styl Alžběty II. prošel za vlády razantní proměnou

Kate je možná na obraze zachycena jako její předchůdkyně v královské rodině, její oblečení ale jasně mluví o době, ve které obraz vznikl. „Portrét je sice svou kompozicí a tématem tradiční, ale šaty vévodkyně jsou vysloveně moderní. Tyto midi šaty s metalickými odlesky od značky The Vampire´s Wife na sobě měla poprvé v roce 2020 při návštěvě Irska. Tehdy si je oblékla u příležitosti recepce v Dublinu a kritici Kate chválili za vyjádření patriotismu zelenou barvou, která je pro Irsko typická,“ píše server Newsweek.

Například renomovaný módní magazín Harper´s Bazaar pak mluví o tom, že zelené šaty patří k nejpamátnějším outfitům Kate. A róba se velmi pravidelně objevuje na předních místech žebříčků nejkrásnějších šatů, které kdy na sobě vévodkyně měla.

Střevíčky od Carrie

Poselství ale vysílají také doplňky, které Kate pro portrétování zvolila. „Když pomineme ultramoderní šaty, Kate má na sobě lodičky, které jsou pevnou součástí pop kultury. Konkrétně lodičky Hangisi od designéra Manola Blahnika. Tato obuv se stala slavnou poté, co si je v prvním filmu navazujícím na televizní hit Sex ve městě obula postava Carrie Bradshawové, kterou ztvárníla Sarah Jessica Parker,“ připomíná list Newsweek.

Ve filmu Sex ve městě stejné lodičky, jen v modré barvě, posloužily postavě Carrie místo zásnubního prstenu. Od té chvíle se obuv stala jedním z nejikoničtějších filmových kostýmů.

Britský princ William a jeho manželka Kate při návštěvě Karibiku
Karibské turné Williama a Kate přineslo kontroverze. Došlo i k rušení programu

Přes moderní šaty a popkulturní lodičky však vévodkyně Kate na obraze zůstala věrna také tradicím. „Ačkoliv tyto módní kousky pasují Kate do role moderní princezny, její šperky na portrétu naopak vysílají silné poselství o královské dynastii, neboť jde o kousky, které předtím nosily některé z nejvýznamnějších žen v tisícileté historii monarchie,“ konstatuje server Newsweek.

Vévodkyně na sobě má konkrétně perlové náušnice, perlový náramek a brož. „Náušnice a náramek dříve patřily matce prince Williama, princezně Dianě. Náušnice Diana dostala od své rodiny jako svatební dar,“ zmiňuje server Newsweek. Kate přitom kousky, které patřily její zesnulé tchýni, nosí velmi často, připadně se jimi často inspiruje, a vždy za tyto drobné pocty skládané velmi populární princezně sklízí chválu.

Ovšem největší význam ze šperků má na obraze brož. „Tento klenot, tvořený perlami a diamanty, je znám jako Brož vévodkyně z Cambridge. Původně patřila Augustě Hesensko-Kaselské, manželce syna krále Jiřího III. Ta svoji sbírku šperků odkázala své dceři, Marii Adelaidě, která byla praprababičkou současné královny Alžběty II. Ta brož zdědila v roce 1953 a za dobu vlády jí na sobě měla několikrát,“ píše Newsweek.

Oblečení, které má na sobě královna Alžběta II., má vždy jasný význam. Výrazné barvy jsou voleny záměrně, aby byla královna vždy středem pozornosti. Královna má pak na sobě téměř vždy brož, která je volena symbolicky vzhledem k dané akci.
Tajná řeč královské rodiny: Alžběta komunikuje kabelkou, Trumpa „sundala“ broží

To, že ji má na sobě Kate na portrétu, je významným gestem. „Kate se v tomto šperku ukázala vůbec poprvé,“ zdůrazňuje list The Independent.

Šperky z osobní sbírky Alžběty II. nosí vévodkyně stále častěji. „To, že jí je královna dává k dispozici, je znakem respektu, který u panovnice vévodkyně má,“ připomíná server Newsweek.

Síla objetí

Výmluvné na obrazu ovšem je i to, v jaké pozici manželé William a Kate stojí. Princ totiž vévodkyni lehce objímá. „Společně ukazují obraz silného a sjednoceného páru,“ píše Newsweek. Jde o odklon od dřívějších portrétů královských párů, na kterých by se tak důvěrný dotyk hledal jen těžce.

První společný malovaný portrét je pro pár velmi významným milníkem. Oficiální portréty, jak obrazy, tak fotografie, totiž dosud měli každý zvlášť.

BBC uvádí, že první oficiální portrét prince Williama vytvořil v roce 2014 tehdy šestatřicetiletý Dan Llywelyn Hall, který je nejmladším umělcem, jenž maloval britskou královnu Alžbětu II. Oficiální portrét Kate vznikl o rok dříve a vyvolal smíšené ohlasy. Zatímco vévodkyni z Cambridge se obraz prý líbil, někteří kritici jeho autorovi Paulu Emsleymu vyčítali, že zatímco ve skutečnosti z Kate vyzařuje radost ze života, obraz působí mrtvě.