Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pravidelném nočním projevu uvedl, že ruské jednotky se stahují z oblastí severně od Kyjeva, Černihivu a z východoukrajinského města Sumy. Z Kyjevské oblasti Rusové údajně míří ke státní hranici s Běloruskem. Zelenskyj Ukrajince upozornil, že se jedná o taktický krok, který povede k novým útokům na jihu Ukrajiny. Prezident také dodal, že Rusko posiluje své pozice u obléhaného města Mariupol.

Zástupce náčelníka štábu ukrajinských pozemních sil Oleksandr Gruzevič sdělil, že za uplynulou noc ukrajinská strana zaznamenala stažení 700 kusů ruské vojenské techniky od Kyjeva směrem k běloruské hranici. Existuje podle něj možnost, že se některé ze stahovaných jednotek objeví v Donbasu. U Kyjeva rovněž zůstává nezanedbatelné množství ruských sil, které pokračují v raketových úderech na hlavní město, upozornil.

Ruské jednotky na Ukrajině se zřejmě pouze přeskupují a dají se čekat jejich další útoky, potvrdil také generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. „Rusko se pokouší přeskupit, dozásobit a posílit svou ofenzivu v oblasti Donbasu. Zároveň udržuje pod tlakem Kyjev a další města. Takže můžeme očekávat další útoky, které přinesou ještě více utrpení," řekl Stoltenberg při prezentaci výroční zprávy aliance za rok 2021.

Moskva už v úterý oznámila, že výrazně omezí své vojenské aktivity v okolí Kyjeva a také Černihivu na severu země. Ruské ministerstvo obrany zároveň určilo za nový cíl "osvobození" Donbasu na východě země.

Ukrajinci, kteří zůstali kvůli ruským útokům uvězněni ve městech, si vaří jídlo na ulicích, vodu získávají ze sněhu.
Útěkem před bombami peklo nekončí. Uprchlíky z Mariupolu drtí hrůzné vzpomínky

Ředitel britské zpravodajské služby GCHQ Jeremy Fleming dnes prohlásil, že někteří ruští vojáci na Ukrajině odmítají uposlechnout rozkazy a záměrně ničí vlastní vybavení. Rusové podle něj dokonce omylem sestřelili vlastní letadlo, jsou celkově velmi špatně vybavení a mají nízkou morálku. Ruský prezident Vladimir Putin podle něj "velmi špatně odhadl" průběh a důsledky invaze na Ukrajinu, podcenil prý odpor Ukrajinců, sílu koalice, kterou jeho činy stmelily, nebo ekonomické důsledky sankcí i schopnosti své armády.

Posily z Gruzie

Rusko údajně přesouvá své vojenské jednotky z Gruzie, aby posílilo svou pozici na Ukrajině, oznámilo britské ministerstvo obrany, které situaci v zemi sleduje. Se stejnou informací přišla dříve i ukrajinská armáda. „Putinův cíl ​​získat celou Ukrajinu selhal. A v mnoha ohledech už prohrál," uvedl podle BBC náčelník britského obranného štábu Tony Radakin.

Britové s odkazem na informace vojenské rozvědky uvedli, že Rusko chce z vojáků působících dosud v Gruzii vytvořit tři taktické prapory. Skládat se mají z dvanácti set až dvou tisíc vojáků, kteří byli v poslední době umístěni v okupované Jižní Osetii a Abcházii. 

Ruské jednotky se zcela stáhly z Černobylské jaderné elektrárny, uvedla média s odvoláním na společnost Enerhoatom, která v zemi provozuje atomové elektrárny. Enerhoatom rovněž tvrdí, že ruské síly se stáhly z města Slavutyč, kde žijí zaměstnanci elektrárny.

Rekordní osvobozování

Ukrajinské jednotky v pátek osvobodily skoro tři desítky obcí na severu a východu země, oznámil generální štáb. Je to rekordní výsledek ukrajinských sil, uvedla místní média. Některé vsi byly okupovány hned v první den ruské invaze, která dnes pokračuje 37. dnem, poznamenala agentura Unian.

Ukrajinské síly osvobodily ve směru na Polesí, tedy na sever k běloruským hranicím, a na Siversk, tedy k východu země obce Demydiv, Dymer, Lytvynivka, Havrylivka, Kozarovyči, Žovtneve, Hlybivka, Jasnohorodka, Talakuň, Sucholuččja, Lypivka, Havronščyna, Makovyšče, Mykolajivka, Chmilna, Rudňa, Ševčenkove, Bobryk, Stara Basaň, Nova Basaň, Makijivka, Pohreby, Bažanivka, Volodymyrivka, Šňakivka, Salne, Sofijivka, Havrylivka.

Osvobozuje se také u Černihivu, kde podle televize Nexta obyvatelé nadšeně vítají místní vojáky. Ruské jednotky se stahují z Černihivské oblasti, zcela ji ale ještě neopustily, oznámil guvernér Vjačeslav Čaus.

Ruská vojska naopak ovládla město Izjum v Charkovské oblasti na východě Ukrajiny, uvedla na svém ruskojazyčném webu stanice BBC s odvoláním na ukrajinský generální štáb.

Situace na jihu Ukrajiny

Ukrajinské síly hlásí dílčí úspěchy také na jihu země. „Odrazili jsme sedm nepřátelských útoků v okolí Doněcku a Luhansku. Naši vojáci zničili tři tanky, dva obrněné transportéry či dva dělostřelecké systémy. Sestřelen byl i bezpilotní letoun Orlan-10," hlásí ukrajinský štáb.

Zdroj: DeníkV Chersonské oblasti údajně osvobodily ozbrojené síly Ukrajiny jedenáct měst. Nyní jsou pod úplnou kontrolou ozbrojených sil, píší úkrajinské úřady. Ukrajinské jednotky také údajně osvobodily od ruské okupace pět vsí v Záporožské oblasti, napsala agentura Ukrinform. 

Ruské rakety v noci na dnešek zcela zničily sklad ropy ve městě Dnipro, při útoku zemřely dvě osoby, uvedla místní správa. Počet obětí úterního ruského raketového útoku na budovu oblastní správy v Mykolajivu se podle místních úřadů zvýšil na 24. Záchranáři vyprostili ze sutin 23 těl a jednu osobu, která později zemřela v nemocnici. Zraněno bylo více než třicet lidí, informuje The Kyiv Independent.

Plynovod v Rusku. Ilustrační foto.
Od pátku budete platit za plyn v rublech, řekl Putin. Vydírání, reaguje Západ

Ruské rakety podle ukrajinských představitelů zasáhly rovněž opuštěné skladiště Červeného kříže v obléhaném Mariupolu na jihu země. Do města míří konvoj s humanitární pomocí, autobusy mají poté evakuovat civilisty. Páteční pokus o evakuaci však znovu selhal, další bude následovat v sobotu. 

Podle slov ukrajinského generálního štábu Rusové na dočasně okupovaných územích pokračují v nelegálních aktivitách - omezují pohyb civilistů, drží obyvatele jako rukojmí, v některých oblastech se údajně snaží donutit podnikatele, aby přešli na placení zboží a služeb v ruských rublech. Informace nicméně není možné ověřit z nezávislých zdrojů.

Požár v ruském skladu paliva

V západoruském městě Bělgorod, ležícím asi 30 až 40 kilometrů od ukrajinských hranic, dnes vypukl požár ve skladu pohonných hmot. Podle gubernátora Bělgorodské oblasti Vjačeslava Gladkova na sklad zaútočily dva vrtulníky ukrajinské armády, které v nízké výšce přeletěly hranice. Toto tvrzení nelze ověřit z nezávislých zdrojů. Ukrajinská strana útok nepotvrdila, uvedl server BBC News.

Osm zásobníků s ropou, které se skoro podle ruského ministerstva pro mimořádné situace snaží uhasit pěnou asi dvě stovky hasičů i se speciálním požárním vlakem, vzplálo jen dva dny poté, co městem otřásla exploze v muničním skladu.

Obyvatelé města z okolí požáru byli podle starosty Antona Ivanova evakuováni na stadion. Tam podle BBC přijel autobus s 19 lidmi. Společnost Rosněfť, které sklad patří, oznámila, že její zaměstnanci byli evakuováni a že se požár obešel bez obětí a zraněných.

Ukrajinský generální štáb dnes prohlásil, že Rusko od začátku invaze přišlo už o 17 500 vojáků a stovky tanků, obrněných vozidel, děl a množství raketometů či letadel. Ani tyto informace nelze nezávisle ověřit, ruské ministerstvo obrany naposledy 25. března oznámilo, že bylo dosud zabito 1351 ruských vojáků a 3825 utrpělo zranění.

Ve válce na Ukrajině už byly zcela zničeny, nebo poškozeny desítky kostelů a dalších historických památek. S odvoláním na organizaci OSN pro vzdělání, vědu a kulturu (UNESCO) o tom v pátek informovala agentura Reuters.