Nově zveřejněný záznam ukazuje celou honičku, při níž policita Eric Stillman běží za třináctiletým Toledem až po osudný okamžik, kdy ho policista zastřelí. Chlapec podle policie držel v ruce zbraň. Policisté začali mladíky pronásledovat poté, co se v oblasti ozvala střelba, kterou měla mít na svědomí právě tato dvojice.

Těsně před zveřejněním videa svolala tiskovou konferenci chicagská starostka Lori Lightfoodová. „Selhali jsme, Adame. Žijeme ve městě traumatizovaném dlouhou zkušeností s policejním násilím," uvedla starostka při emotivním proslovu. Zároveň vyzvala obyvatele města ke klidu, po zastřelení Adama Toleda se došlo k několika protestům.

Na videu ve zpomalených záběrech, které chicagská policie zveřejnila, lze vidět, jak Toledo něco odhazuje. Policisté později blízko u místa, kde byl zastřelen, objevili zbraň. „Ve chvíli, kdy byl Adam zastřelen, neměl zbraň," upozornila podle CNN právní zástupkyně rodiny Adeena Weiss-Ortiz. Podle ní, ať už měl chlapec v ruce cokoliv, byť by to byla i zbraň, danou věc odhodil.

Zdroj: Youtube

Právní zástupce policisty Stillmana Timothy Grace podle CNN uvedl, že celý případ je tragický, ale policista se dostal do situace, kdy mu nezbývalo nic jiného. „Mladistvý měl v pravé ruce zbraň, policista jej vyzval aby ji pustil a zastavil se. Mladistvý se začal otáčet, a v daném momentu policista neměl žádné krytí, nezůstala mu jiná možnost. Cítí se hrozně, žádný policista nechce ve službě nikoho zabít," řekl o Stillmanovi Grace.

Sporný moment

Jak uvedla BBC, policista Stillman, který vystřelil, zatím nebyl oficiálně obviněn. Po dobu vyšetřování, zda byl jeho zásah přiměřený, byl přeřazen k administrativní práci. Podle listu Chicago Sun-Times jde o čtyřiatřicetiletého válečného veterána, který k policejnímu sboru nastoupil v roce 2015 a po šest let služby na něj nikdo nepodal stížnost. Chicagská policie podle listu rovněž zvýšila pozornost vzhledem k možným útokům na policisty, protože v oblasti, kde byl Adam Toledo zastřelen, působí místní pouliční gang.

Zdroj: Youtube

Na začátku celého případu, který už přes dva týdny patří ve Spojených státech mezi hlavní události, byla informace o osmi výstřelech. Policistům je ohlásil speciální systém ShotSpotter, který je schopen zachytit zvuk výstřelů a téměř okamžitě ohlásit policistům jejich pozici.

Policejní hlídka následně vyběhla za dvojicí mladíků. Staršího z nich, jednadvacetiletého Rubena Romana jeden z policistů okamžitě zpacifikoval. Mladší, třináctiletý Adam Toledo se dal z místa na útěk. Za ním vyběhl právě policista Eric Stillman.

Záznam pochází z kamery, kterou měl Stillman na uniformě. Na videu je slyšet, jak policista po Toledovi křičí, aby zastavil a ukázal mu ruce. Toledo utíká dál, a ve zpomalených záběrech lze vidět, jak něco odhazuje u plotu a následně se otáčí. V daném momentu policista vystřelí. Stillman následně přistupuje k chlapci ležícímu na zemi a ptá se ho, zda je v pořádku. Chlapec neodpovídá a policista přivolává lékařskou pomoc.