„Potřebujeme se vyrovnat s výzvami, jako jsou ruská agrese na Ukrajině, terorismus či složitá situace na Blízkém východě,“ uvedl Fiala. V takové situaci je podle něj hluboká bezpečnostní spolupráce demokratických zemí nutností.

Premiér ocenil Bidenovu vůdčí roli v podpoře Ukrajiny a zmínil rovněž loňský podpis dohody o obranné spolupráci (DCA) se Spojenými státy či schválený nákup amerických letounů páté generace F-35. Připomněl také úlohu Spojených států při vzniku samostatného Československa a při zmínce o výborných vzájemných vztazích poukázal na osobnost někdejší ministryně zahraničí USA a pražské rodačky Madeleine Albrightové.

Biden ocenil českou podporu Ukrajiny, konkrétně snahu zajistit pro Ukrajince dělostřeleckou munici. „Jste skvělým spojencem, jsme si stále bližší, jsme silnější, prohloubili jsme obrannou spolupráci, společně pracujeme i na čisté energii. Vážím si toho, jak pomáháte Ukrajině,“ prohlásil Biden.

Vynikající vztahy

Prezident přivítal českého hosta krátce po 15:30 místního času (21:30 SELČ). Fiala dorazil do Bílého domu se zhruba půlhodinovým zpožděním, jehož důvod není jasný. Ve Washingtonu bylo v pondělí od rána slunečno, ale krátce před příjezdem české delegace začalo pršet a nakonec i padaly kroupy. Novináři nemohli čekat venku kvůli hrozbě blesku.

Fiala ještě před setkáním prohlásil, že česko-americké vztahy jsou vynikající a jeho návštěva je toho důkazem. Řekl, že s Bidenem chce hovořit o mezinárodní situaci, která není jednoduchá, i o ekonomických vztazích mezi Českem a Spojenými státy, které se v poslední době rozvíjejí a je třeba jim dát impuls.

Fiala považuje za symbolické, že jeho návštěva se koná v roce, kdy si Česko v březnu za přítomnosti bývalého amerického prezidenta Billa Clintona v Praze připomnělo čtvrtstoletí od vstupu do Severoatlantické aliance (NATO).

Fiala svou dvoudenní návštěvu v USA odstartoval v sídle Ústřední zpravodajské služby (CIA). S ředitelem CIA Williamem Burnsem mluvil o bezpečnostní spolupráci. Dnes má v plánu ještě setkání s krajany, mezi kterými budou například dcera Milady Horákové Jana Kánská. V úterý má v plánu vystoupení v Hudsonově institutu a sérii jednání v Kongresu.

Mimořádná návštěva

Návštěva u prezidenta Spojených států je velkou výsadou. Česká republika je ze střední a východní Evropy, i díky v USA slavné postavě prvního prezidenta Václava Havla, výjimkou, protože se tato setkání konají téměř pravidelně. Nejméně jednou za čtyřleté volební období amerického prezidenta.

Podle národního bezpečnostního poradce Tomáše Pojara je také současná cesta předsedy české vlády do Washingtonu mimořádná. „Ve střední Evropě je jen málo zemí, které mají tak dobré vztahy s USA. Jsou to jen Polsko a my,“ uvedl už dříve Pojar.