Při bouřkách může napršet 20 až 40 milimetrů srážek, výjimečně mohou být úhrny i vyšší. Výstraha na silné bouřky platí od pondělních 12:00 do 21:00, v Královéhradeckém, Pardubickém kraji a v částech Libereckého a Olomouckém kraje až do půlnoci.

Při lokálních přívalových deštích se mohou ojediněle rozvodnit malé toky, voda může zatopit podchody, podjezdy či sklepy. Nárazy větru mohou lámat větve stromů. Nebezpečí mohou představovat také kroupy a blesky, upozornili meteorologové. Motoristé by v bouřce měli jezdit pomaleji a velmi opatrně.

Vedra, koupaliště - ilustrační foto.
Od úterý do čtvrtka čekají Česko opět tropické teploty. Na víkend se ochladí

I přes očekávané srážky budou ale pondělní bouřky podle ČHMÚ jen lokální. „Na většině míst bohužel vůbec nezaprší. Sucho bude tedy pokračovat i dál," uvedli meteorologové na twitteru.

Zatím do odvolání proto platí varování před zvýšeným rizikem vzniku a šíření požárů v severozápadní polovině Čech včetně Prahy, v Polabí a na jižní a střední Moravě. Meteorologové očekávají, že v dalších dnech budou kvůli pokračujícímu suchému a teplému počasí varování rozšiřovat i na další části republiky.

Podle předpovědi se silnější bouřky mohou v Česku objevit dnes a také v druhé polovině týdne. Teploty mohou opět přesáhnou tropickou třicítku, ve čtvrtek mají vyšplhat až ke 35 stupňů Celsia. Na víkend se ochladí.