31. srpen 2002: Přívalový déšť
Ani závěr srpna roku 2002 nebyl v Čechách klidný. Jakoby nestačily velké záplavy v první polovině měsíce, které se staly jedněmi z nejničivějších v historii, v noci na sobotu 31. srpna 2002 v jižních a středních Čechách opět řádil přívalový déšť.
Srážky nezůstaly bez následků, byť v porovnání s uplynulou povodní šlo spíše o drobnost. Nejhůře na tom byly České Budějovice, kde voda na několika místech komplikovala dopravu a zatopila sklepy. V krajském městě byl ovšem vyhlášen druhý povodňový stupeň. A třeba ve vesnici Březí ve Středočeském kraji přívalový déšt způsobil, že zde hydrologové museli vyhlásit až třetí povodňový stupeň.
Sobota 31. srpna 2002 byla tragická i v Třeboni. Povodeň si tam totiž vzala další lidský život. V tamní Dukelské ulici muž čerpal vodu ze zatopeného sklepa pomocí benzinového čerpadla. V uzavřené místnosti se nadýchal zplodin, omdlel a upadl do zátopové vody na podlaze, ve které se utopil.
Rabování u soudu
Lidé v celé republice mezitím dále uklízeli škody, které napáchaly srpnové povodně. Našlo se ale i dost takových, kteří se neštítili katastrofu zneužít. K poslednímu srpnovému dni roku 2002 policisté v celé republice evidovali více než dvacet případů rabování. Některé události už řešil i soud - za rabování v Praze 5 byla například pachatelka odsouzena ke čtyřem měsícům za mřížemi, a soud čekal také devatenáctiletého mladíka, který v době evakuace chtěl z prázdných prostor v Praze na Starém Městě ukrást věci za 2500 korun.
V Praze se řešil problém zatopeného metra. Z katastrofální a nikým nečekané situace, která nastala při povodni, kdy byly některé stanice zcela zaplaveny, se navzájem začaly obviňovat pražský dopravní podnik a společnost Metrostav, která velkou část metra stavěla. V zaplavených stanicích na trase linky B Palmovka a Můstek se totiž při povodni navíc prolomily podlaha a stěna - a předpokládalo se, že právě díky prolomené podlaze ve stanici Můstek se voda dostala i do trasy linky A.
Povodeň 2002
• Povodeň postihla území v povodích řek Vltava a Labe, později také Ohře a Dyje, šlo tedy zejména o jižní, střední a severní Čechy. Velká voda se ale nevyhnula ani Moravě. Katastrofu způsobila ve stejnou dobu i v zahraničí, především v Německu, Polsku, Slovensku, Rakousku a Maďarsku
• Velká voda zasáhla třetinu Česka
• Záplavy způsobily intenzivní srážky
• První povodňová vlna se odehrála především ve dnech 7. až 9. srpna 2002, mnohem horší následky měla ovšem na rozdíl od povodní v roce 1997 druhá povodňová vlna, která zemi sužovala ve dnech 12. až 16. srpna 2002
• Průtoky měly na některých místech charakter až tisícileté povodně
• Zemřelo 17 lidí a 134 zvířat z pražské zoo, zničeny nebo poškozeny byly tisíce domů
• Škody se vyšplhaly na 73 miliard korun
Zdroj: Wikipedia
Povodeň 2002 den po dni:


























