27. srpen 2002: Nebezpečné potraviny
Hlavní město se nadále vzpamatovává z ničivé povodně. Voda ve Vltavě sice nadále klesá a život se vrací do běžných kolejí, problémy Pražanům ale způsobuje stále zatopené metro. K 27. srpnu 2002 je stále pod vodou sedm stanic metra a hasiči odhadují, že odčerpávání vody z nich potrvá ještě několik dní.
Ve stanici Florenc na lince B například voda sahá stále až k výstupu. Nejhůře dopadly právě stanice v Karlíně a jeho blízkém okolí. Za jak dlouho se provoz do nich vrátí, a jaké jsou celkové škody, si stále nikdo netroufá odhadovat.
Hlavu ve smutku mají také středočeští a západočeští vinaři a zemědělci. V Polabí záplavy smetly ornici a do půdy přinesly jedovaté látky. Půda také ještě není suchá a na mnoha polích a lukách stále stojí voda. Na Mělnicku zase voda zlikvidovala tehdy největší vinařskou školku v republice, která zásobovala vinice sazenicemi.
Hygienici přísně kontrolují prodej potravin. Na několika místech se totiž objevují případy prodeje potravin ze zatopených skladů. Odborníci proto opakovaně upozorňují, že zaplavené potraviny mohou být nebezpečné a lidé by je neměli ani kupovat, ani konzumovat.
Povodeň 2002
• Povodeň postihla území v povodích řek Vltava a Labe, později také Ohře a Dyje, šlo tedy zejména o jižní, střední a severní Čechy. Velká voda se ale nevyhnula ani Moravě. Katastrofu způsobila ve stejnou dobu i v zahraničí, především v Německu, Polsku, Slovensku, Rakousku a Maďarsku
• Velká voda zasáhla třetinu Česka
• Záplavy způsobily intenzivní srážky
• První povodňová vlna se odehrála především ve dnech 7. až 9. srpna 2002, mnohem horší následky měla ovšem na rozdíl od povodní v roce 1997 druhá povodňová vlna, která zemi sužovala ve dnech 12. až 16. srpna 2002
• Průtoky měly na některých místech charakter až tisícileté povodně
• Zemřelo 17 lidí a 134 zvířat z pražské zoo, zničeny nebo poškozeny byly tisíce domů
• Škody se vyšplhaly na 73 miliard korun
Zdroj: Wikipedia
Povodeň 2002 den po dni:






















