21. srpen 2002: Povodňoví turisté
Přestože vodní hladiny nadále klesají - třeba hladina v Praze je už o šest metrů níž, než byla v nejkritičtějších chvílích povodně roku 2002, v hlavním městě i čtyřech dalších krajích dál trvá stav nouze. Situace totiž stále ještě není klidná.
Lidé se vypořádávají s následky povodní. Jedním z obrazů zkázy je třeba obec Štěchovice ve Středočeském kraji. Ve vesnici je stále zhruba půlmetrová vrstva bahna a splašků. S odklízením povodňových škod pomáhá i přes dvě stě vojáků, zoufalým lidem je neustále k dispozici i tým psychologů a lékař. Naopak už tak hroznou situaci místním ještě komplikuje ve velkém se množící hmyz, zejména komáři.
Obec se uzavřená pro kohokoliv vyjma místních a těch, kteří přicházejí pomáhat s odklízením škod. Uzavření je nutné zejména kvůli povodňovým turistům, kteří se s foťáky objevují všude tam, kde povodeň řádila.
Policisté rovněž ke 21. srpnu evidují v celé zemi už patnáct případů rabování, z nich osm v Praze.
Zpátky do Karlína
Často se mluví o tom, že mnohá místa, kde povodeň řádila, nyní vypadají jako po válce. Zvláště to platí pro pražský Karlín. Tato velkou vodou mimořádně zasažená část hlavního města byla po několik dní neprodyšně uzavřena, i pro místní, jelikož voda podmáčela obytné domy a několik se jich zřítilo. Dvacet dalších statici označili za neobyvatelné. Ve středu 21. srpna se pro obyvatele Karlína poprvé opět otevírají jeho ulice a lidé mohou jít do svých bytů.
Vstup do Karlína je ovšem možný jen na zvláštní povolení, dostávají ho jen tamní obyvatelé a místní podnikatelé. V ulicích je všude nepořádek a zápach, všichni příchozí i vojáci mají na ústech roušky a na rukou gumové rukavice. Místní rovněž domů přicházejí spíše pouze uklízet, Karlín je totiž nadále neobyvatelný, v domech nejde elektřina ani pitná voda.
Povodeň 2002
• Povodeň postihla území v povodích řek Vltava a Labe, později také Ohře a Dyje, šlo tedy zejména o jižní, střední a severní Čechy. Velká voda se ale nevyhnula ani Moravě. Katastrofu způsobila ve stejnou dobu i v zahraničí, především v Německu, Polsku, Slovensku, Rakousku a Maďarsku
• Velká voda zasáhla třetinu Česka
• Záplavy způsobily intenzivní srážky
• První povodňová vlna se odehrála především ve dnech 7. až 9. srpna 2002, mnohem horší následky měla ovšem na rozdíl od povodní v roce 1997 druhá povodňová vlna, která zemi sužovala ve dnech 12. až 16. srpna 2002
• Průtoky měly na některých místech charakter až tisícileté povodně
• Zemřelo 17 lidí a 134 zvířat z pražské zoo, zničeny nebo poškozeny byly tisíce domů
• Škody se vyšplhaly na 73 miliard korun
Zdroj: Wikipedia
Povodeň 2002 den po dni:













