O čem byla řeč v debatě Deníku s Petrem Fialou:

  • o (ne)uznání Palestiny jako samostatného státu 
  • o nadcházejících volbách do Evropského parlamentu
  • o možných úpravách Green Dealu a migračního paktu
  • o posunutí věkové hranice pro volební právo na 16 let 

Svět stojí před dvěma důležitými volbami. O budoucím americkém prezidentovi se rozhodne v listopadu, o složení Evropského parlamentu začátkem června. V Unii pořád rozhodují především premiéři a prezidenti členských států, ale o to právě jde. Kam se starý kontinent ubírá?

Ve Francii za dva roky končí druhý mandát Emmanuela Macrona a může ho vystřídat Marine Le Penová nebo jiný představitel jejího Národního sdružení. V Itálii je premiérkou šéfka nacionalistické strany Bratři Itálie Georgia Meloniová. V Nizozemsku vyhrála krajně pravicová Strana svobody Geerta Wilderse, která bude součástí vlády. V Maďarsku vládne Viktor Orbán, na Slovensku Robert Fico.

A v Česku ve volbách nanečisto středoškoláci dali sice nejvíc hlasů koalici Spolu (15,17 %), ale na druhém místě se umístila formace Přísaha a Motoristé (14,20 %). Jejím lídrem je Filip Turek, který pro iDNES uvedl: „Do europarlamentu vyrazím nějakým velmi výkonným a rychlým autem s ohromnou uhlíkovou stopou.“

Co všechno už zaznělo v unikátních debatách Deníku s premiérem Petrem FialouČlánky najdete pohromadě ZDE.

Lidé jako Turek, Petr Mach nebo Zuzana Mayerová (jednička a trojka na listině SPD a Trikolora) Unii v současné podobě odmítají, chtějí zrušit Green Deal, zabránit migraci do Evropy a rychle vyjednat s Putinem mír na Ukrajině. Mohou tyto tendence po volbách do europarlamentu převážit, nebo převezmou taktovku umírnění skeptici typu české ODS? Klíčový bude vývoj v Německu, jímž otřásl skandál vrcholných představitelů Alternativy pro Německo (AfD), od níž se distancovala už i Le Penová a AfD byla vyloučena z frakce Identita a demokracie, v níž sedí SPD.

V pravidelných debatách Deníku s Petrem Fialou se budeme ptát za vás, naše čtenáře a posluchače. Otázky na dané téma pro tento týden můžete posílat na mail: otazkypremierovi@denik.cz. Deník je poté položí panu premiérovi.