Resort dnes aktualizoval také data o počtu hospitalizovaných s koronavirem. Je jich 130, nejvíc od 13. května. V těžkém stavu je 31 pacientů, rovněž nejvyšší počet za víc než čtvrt roku.

Denní přírůstky nyní ve všedních dnech výrazně přesahují 200 nakažených. Pod touto hranicí byl nárůst jen v neděli, o víkendu se ale testuje méně. Naopak v pátek laboratoře odhalily rekordních 505 případů koronaviru. Za poslední tři všední dny přibylo více než 1100 nakažených, což je vyšší tempo než v březnu nebo dubnu.

On-line reportáž ke koronaviru najdete ZDE 

U většiny nakažených má ale nemoc mírný průběh, v nemocnicích je s nákazou méně pacientů než na jaře. Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek v úterý uvedl, že denně je hospitalizováno asi deset lidí s covidem, ale většina ne kvůli covidu. "Většina těch hospitalizovaných jsou velmi seniorní pacienti a nemocnice nám hlásí, že ani nemají příznaky," sdělil Dušek.

Známá ohniska 

Nejhorší situace zůstává na Kolínsku, kde je za posledních sedm dní 42 nakažených na 100 tisíc obyvatel. Následuje Praha s 37 nakaženými na 100 tisíc obyvatel.

"Pouze v několika okresech jdou ty nárůsty k vyšším číslům. Jsou to známá ohniska, řada z nich už je uhašených. A dlouhá řada okresů, kde se po dobu léta nic dramaticky významného nestalo," řekl Dušek. Reprodukční číslo, tedy průměrný počet dalších nakažených od jednoho pozitivně testovaného, odhaduje na 1,1. Na podzim očekává minimálně stejný záchyt nových případů, spíš ale vyšší.

Zářijový návrat dětí a studentů do škol a lidí z dovolených by mohl podle epidemiologů situaci s koronavirem zhoršit. Od září proto bude povinné zakrývání nosu a úst v hromadné dopravě, na úřadech, ve zdravotnických a sociálních zařízeních, na vnitřních akcích od stovky účastníků a u říjnových krajských a senátních voleb.