„Když vám záleží na svobodě myšlení a slova, říkáte i věci, které jsou mocným lidem nepříjemné. Odsudek, že jsem konspirátor a pomáhám ruské propagandě, mi přijde neuvěřitelně hloupý. Pokud se jim něco nelíbí, ať útočí nebo vyvracejí argumenty, které předkládám. Je absurdní, že mi někdo může vyčítat účast na akci, aniž by rozebral, co jsem tam říkal. Byl jsem na konferenci, kterou organizovalo hnutí D.O.S.T. a je pravda, že několik jejích účastníků mluvilo o nutnosti vystoupit z EU. Já jsem jim oponoval s tím, že to nedává smysl a naopak Česká republika by se měla snažit v EU maximálně využít možnosti, které se jí nabízejí. Nechápu, jak se někdo může odvážit říct, že ve svém volném čase nesmím jít na akci spolku D.O.S.T.,“ uvedl v rozhovoru pro Deník.

Nepřijatelné názory?

„Demokracie přestává ve chvíli, kdy vám řeknou, že nemáte právo na vlastní stanovisko,“ tvrdí bývalý náměstek ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka.

Jaké názory mohou jeho současným nadřízeným vadit? „Za velmi důležité považuji vyjádření polského premiéra Morawieckého v Bratislavě, který řekl, že vyzbrojování Ukrajiny není hlavní problém. Ten tkví ve finanční udržitelnosti Ukrajiny, která potřebuje měsíčně čtyři až pět miliard euro, což je opravdu velká částka. Zejména na pozadí toho, v jaké finanční situaci se nacházejí evropské země. Polsko, které se na straně Ukrajiny angažuje nejvíce a nejradikálněji, má najednou obavy o to, aby ekonomicky nezkolabovala,“ míní.

Demonstrace na Václavském náměstí, 28. 9. 2022.
Proti vládě, proti cenám, proti EU. V Česku opět demonstrovaly desetitisíce lidí

Dráždí i tento jeho pohled na situaci v Evropě: „Viktor Orbán podle mě patří k nejzkušenějším a nejinteligentnějším politikům našeho kontinentu a ve střední Evropě nemá konkurenci. Je to člověk, který přemýšlí a dělá si svůj vlastní strategický úsudek. Takových politiků je dost, ale on má navíc legitimitu na domácí scéně a je schopen přesvědčit své občany, že má pravdu a jejich důvěru si zaslouží.“

Klíčová role USA

Je přesvědčen, že Rusko je jednoznačným agresorem, ale podle něj to nevylučuje snahu o diplomatické jednání. „Německo určitě stojí o co nejrychlejší ukončení války, což je jeho dlouhodobá pozice. Bohužel hlavním hráčem v té věci není Německo, ale Spojené státy americké, které mají klíče k řešení války. Aby se mohlo vést seriózní mírové jednání, musejí být hlavní hráči, tedy Moskva, Kyjev a Washington, přesvědčeni, že na bojišti se nedá zas až tolik získat, a proto přichází čas na jednání. Když ale posloucháte hlasy z některých západoevropských metropolí a hlavně z Kyjeva o osvobození Donbasu a Krymu, tak to jde proti této dohodě.“

Co si Petr Drulák myslí o budoucím světovém uspořádání? Proč podle něj evropské hodnoty neexistují? Stojí za to soudit se s institucí, která ho zaměstnává a kritizuje? Dozvíte se v rozhovoru, který vyjde v zítřejším tištěném Deníku.