Policisté ve svitavském okrese vyšetřují několik krádeží uměleckých předmětů. Zloději ukradli část památníku Oskara Schindlera ve Svitavách, historické hraniční kameny a naposledy také sošky z brány na hřbitově v Třebařově u Moravské Třebové.

Na sloupech vysokých dva a půl metru stáli dva andělé. „Ještě ve čtvrtek tam byli, ale v sobotu ráno jsme si všimli, že zmizeli. Sošky pocházely z roku 1834. Letopočet byl na nich vytesaný,“ uvedl třebařovský starosta Martin Driml. Domnívá se, že sochy vypálené z cihlářské hlíny někdo ukradl na objednávku. „Vandal by je jen rozbil. I tak ale na sloupu zůstalo od jedné sošky půl nohy. Kontaktoval jsem památkáře i policii,“ dodal Driml. Starosta se snaží, aby se sochy vrátily na své místo. „Zkoumáme portály na internetu, kde se takové věci prodávají. Kontaktoval jsem rovněž známé v Německu. I tam by se mohly totiž prodat,“ řekl Martin Driml.

Starosta by byl rád, kdyby se sochy vrátily na své místo. Krádež oznámil policii, která už případ vyšetřuje, a sám prohledává specializované portály na internetu. Uvítá i jakoukoliv pomoc od lidí. Pokud jste si všimli od čtvrtku do soboty něčeho podezřelého nebo cizích lidí na hřbitově v Třebařově, kontaktujte policii na lince 158. Zavolat můžete také do Třebařova na telefonní číslo 731 904 903.

Odborníci se shodují, že umělecké předměty většinou končí na černém trhu. Občas se ale stane, že je najdou i na zahradě, jako tomu bylo u hraničních kamenů z Javornického hřebene.