Jedná se o to, že vás mohou na ulici třeba jen oslovit a dotázat se například na cestu. Vy, abyste pak vyhověli, soustředíte se a současně ztrácíte přehled nejen o svých věcech, ale i pohybu dalších osob ve vaší blízkosti.

Ti se pak již mohou snadno zmocnit vašeho majetku, aniž byste cokoli postřehli.

Právě podobný případ se stal v pondělí odpoledne na parkovišti před jedním svitavským supermarketem.

„Ženu středního věku, stojící u nákupního vozíku s kabelkou, měla oslovit mladá žena ve věku mezi 25 až 35 lety, vysoká asi 160 centimetrů, tmavší pleti. Tato osoba měla černé vlasy sepnuté do delšího copu. Na sobě měla tmavé přiléhavé sako a přiléhavé kalhoty, pravděpodobně se jednalo o rifle, a kozačky na podpatku. Mluvila česky 
a měla hlubší hlas,” uvedla tisková mluvčí svitavských policistů Anna Štegnerová s tím, že tato žena se dotazovala na cestu k vlakovému nádraží. Oslovená paní jí ráda vyhověla a cestu na vlak jí vysvětlila. Až pozdě pak zjistila, že udělala chybu.

Z účtu zmizelo několik tisíc

Po odchodu tazatelky se chtěla znovu přesvědčit, že je její kabelka v pořádku, nicméně zjistila, že v nákupním vozíku již žádná není. Okradená žena tak přišla nejen o tašku, ale i doklady a platební kartu.

„Při téměř okamžité blokaci však zjistila, že jen pár minut po krádeži bylo prostřednictvím této kradené karty vybráno z účtu několik tisíc korun,” sdělila mluvčí Štegnerová.

Zda má krádež na svědomí právě mladá žena dotazující se na cestu, či měla komplice, policie nyní prověřuje. „Nicméně před těmito a podobnými praktikami veřejnost varujeme,” dodala Štegnerová.