Jen v loňském roce policisté vyčíslili motoristům škodu na odcizeném majetku, která celorepublikově převýšila 700 milionů korun. Řešili téměř 29 tisíc vloupání do aut. Jejich objasněnost přitom zůstává dlouhodobě na nízké úrovni.

Zloději si příliš nevybírají, vloupání se týká všech značek automobilů, levných i drahých. Nejčastějším terčem jsou ty nejpoužívanější značky Škoda, Volkswagen, Ford a Renault. A spoléhat na to, že zamčený vůz představuje pro zloděje překážku, se nemusí vždy vyplatit.

Vedou rozbitá okna

„Zloději totiž často vnikají do automobilu prostým rozbitím okénka. Lákadlem jsou pro ně nejrůznější cennosti, které lidé nechávají ležet na sedadlech a dalších viditelných místech. Nejčastěji jde o doklady, peněženky, kabelky, aktovky, mobily, autorádia, navigace nebo jinou elektroniku. Důležité je, aby si lidé přestali dělat ze zaparkovaného vozidla výkladní skříň pro zloděje, což považuji za elementární preventivní opatření. Třeba zkušenosti královéhradeckých policistů ukazují, že lehkomyslnost je vlastní každému desátému řidiči," říká bezpečnostní expert Ivan Pavlíček ze společnosti Next.

Jak odradit lupiče

Pravděpodobnost vloupání do zaparkovaného vozu je možné snížit. Vedle uzamykacího systému a elektronické ochrany jsou vhodné také certifikované bezpečnostní auto-fólie na sklo. Překonat toto opatření není snadné.

„Útočník v každém případě způsobí hluk. Automobil se navíc při použití úderů do skla otřásá tak, že aktivuje alarm, což zloděje v drtivé řadě případů odradí nebo mu alespoň sníží přístup do interiéru vozu. Bezpečnostní auto-fólie na sklo jsou čiré a po instalaci na vozidlo neviditelné, čímž nepoutají zvýšenou pozornost," popisuje odborník na zabezpečení Ivan Pavlíček. 

Dbejte hlavně na…

• parkování v garáži, na hlídaném parkovišti, poblíž domu či na osvětleném místě
• uzamčení auta, zavření oken, kufru, odmontování antény
• nenechávejte klíčky od vozidla či důležité doklady ve vozidle
• nenechávejte ve vozidle viditelně cenné věci

Zdroj: PČR