Téměř neuvěřitelně se jeví informace, které vyplynuly z policejního vyšetřování vraždy v Moravanech. Pachatelem byl recidivista, který se neštítil ničeho.

Kriminalisté potvrdili, že pachatelem vraždy 74leté důchodkyně z Moravan je 44letý muž s bohatou trestní minulostí. Nyní mu hrozí trest v trvání 15 až 20 let, nebo trest výjimečný.

Muž byl již v minulosti opakovaně stíhán a trestán pro majetkovou trestnou činnost. Kromě té má ale na svědomí i dvě znásilnění. V jednom případě se jeho obětí v roce 2002 stala nezletilá dívka, kterou se po činu pokusil zabít.

Trest mu byl o tři roky zkrácen

„Za tento čin byl v roce 2002 odsouzen k trestu odnětí svobody v trvání dvanácti let. Ten mu byl v srpnu loňského roku po devíti letech podmínečně zkrácen a muž nastoupil nařízenou sexuologickou léčbu,“ uvedl šéf pardubické mordparty Milan Šimek.

Právě v léčebně začal řetězec událostí, na jehož konci byla mrtvá žena.
„Pachatel požádal o takzvané jednodenní sociální volno, na které má nárok pro vyřízení osobních záležitostí. To mu bylo uděleno a on se zcela náhodně vydal do obce Moravany,“ uvedl Milan Šimek.

V Moravanech navštívil několik domácností se smyšlenou legendou o tom, že kontroluje vodoměry a kvalitu vody. 74letá žena, která mu v dobré víře otevřela a pustila jej do bytu. A tím zpečetila svůj osud.

Chtěl peníze. 
Za každou cenu…

„Domníváme se, že jeho motivem byl zisk finanční prostředků, a to za každou cenu. Uvnitř bytu došlo k napadení důchodkyně, kdy ji pachatel rdousil a škrtil. A to tak, že žena žena nakonec na následky udušení zemřela. Pachatel byl ale ve chvíli, kdy se pokoušel byt prohledat, vyrušen a tak se spěšně pokusil zamaskovat stopy a z domu zmizel a týž den se vrátil zpět do léčebny,“ popsal Milan Šimek.

Zavražděnou ženu poté našla v bytě její dcera. Policie celou věc zpočátku šetřila jako náhlé úmrtí.
Jenže, jak pozdější ohledání místa činu a zejména pitva ukázala, šlo o vraždu.

„Na místě bylo proto provedeno dodatečné ohledání místa činu, při němž  byly zajištěny další stopy, které v tuto chvíli zkoumáme. V ten moment přijali policisté oznámení od Českých drah, že ve vlaku na trase mezi Moravany a Pardubicemi byla nalezena peněženka zavražděné ženy. Získaný popis pachatele pak odpovídal obrazu na záznamu, který zachytil kamerový systém pardubického nádraží, kudy podezřelý ten den několikrát prošel. Proto jsme prostřednictvím médií podobiznu zveřejnili a na základě těchto zpráv se podařilo získat desítku tipů, které vedly ke zjištění totožnosti hledaného muže,“ pravil kriminalista Ladislav Tomášek.

Z léčebny uprchl. Věděl, že ho hledají

V té chvíli již byl pachatel na útěku. Požádal o další vycházku, ze které se už ale ve snaze uprchnout nevrátil. Po šesti hodinách na útěku byl však zadržen. Při jeho stopování pardubičtí policisté spolupracovali postupně s ústeckými, libereckými a pražskými kriminalisty.

Lítost projevil jen nad svým dopadením

Po svém zatčení tento recidivista projevil pouze jedinou lítost – že byl dopaden. „S kriminalisty nadále odmítá spolupracovat a využil svého práva nevypovídat.  V tuto chvíli stále probíhá vyšetřování a u pachatele byl podán návrh ke vzetí do vazby. Z dosavadních informací se domníváme, že v případě, že by mu tato vražda prošla, zřejmě by v podobné trestné činnosti pokračoval i nadále,“ sdělil šéf pardubické krajské kriminálky Jiří Karásek.

Pardubické kriminalisty teď čeká práce ne nepodobná úkolům, které v televizním seriálu Kriminálka Anděl zastává expert na vyhledávání informací – Ruda Uhlíř. Nalézt mezi nevyřešenými případy v policejních databázích od srpna roku 2011 všechny podobné zločiny. Je totiž možné, že pachatel těchto brutálních skutků se na podobnou výpravu nevydal poprvé…