Tragický případ z loňského září se dočkal výrazného posunu. Na řezbářském symposiu ve Svitavách se tehdy zřítila dřevěná socha na malého chlapce a usmrtila ho. Po desetiměsíčním vyšetřování policie obvinila 62letou osobu a jednu firmu. Jako první na posun v kauze upozornily Novinky.cz.

„Kriminalisté zahájili trestní stíhání 62leté odpovědné osoby a právnické osoby, které měly porušit důležitou povinnost vyplývající ze zákona a z výkonu povolání. Obě byly obviněny z trestného činu usmrcení z nedbalosti,“ řekla policejní mluvčí Lenka Vilímková. Vzhledem k věku zemřelého dítěte policisté neuvedli žádné bližší informace.

Obviněnou osobou je podle informací Deníku ředitelka Městského muzea a galerie Blanka Čuhelová, která je také zastupitelkou Svitav. Hrozí jí až šestileté vězení.

Zda bude na tomto postu pokračovat jako obviněná, je nejisté. Starosta města David Šimek k této věci odmítl vyjádřit.

Sama Čuhelová informaci nepotvrdila. „Probíhají výslechy a máme nařízenou mlčenlivost,“ uvedla včera.

Inkriminovanou právnickou osobou pak má nejspíš být městská společnost Sportes, která má ve Svitavách na starosti veřejné a technické služby. Firmě hrozí, že jí propadne majetek, úplný zákaz činnosti a možná i zrušení. 

I radnice k případu a k roli její firmy Sportes mlčí.

„Myslím, že naše prohlášení by se příliš nelišilo od toho, které pan starosta řekl po tragédii, kdy vyjádřil obrovskou lítost nad tragédií. Policie případ nadále vyšetřuje. Plyne z něj ale jedno základní ponaučení: Příště klást ještě větší důraz na zabezpečení expozice,“ uvedl mluvčí svitavské radnice Jiří Johanides.

TRAGÉDIE na loňském Memoriálu Aloise Petruse
Na akci se každoročně sjíždějí řezbáři z celého Česka, Polska a ze Slovenska. Na stadionu vloni tvořili umělecká díla z kmenů stromů na téma včelí kláty a pohyb. Tentokrát přehlídka skončila neštěstím. 


K neštěstí došlo na začátku loňského září. Tehdy na chlapce na svitavském stadionu, kde se konalo sochařské sympozium, spadla jedna z dřevěných soch vážící několik desítek kilogramů. Podle pozdějších indicií zpráv nebyla řádně ukotvena.


Na místo přiletěl i vrtulník, přivolaní záchranáři ale již přes veškerou snahu nedokázali chlapce zachránit.


Socha byla vytvořena jen pár dní před osudovou nehodou u příležitosti devátého ročníku Memoriálu Aloise Patruse. Celou akci tenkrát organizovalo právě Městské muzeum a galerie ve Svitavách.
K neštěstí došlo na stadionu, letos by se už akce měla konat na jiném místě. Konkrétně by se mělo jednat o muzejní zahradu.