Podle policejní mluvčí Hany Klečalové pro dvacetiletého mladíka z Trutnova, studenta hořické střední školy, to byl poslední den před náhradním termínem maturitní zkoušky. Od rána se doma pilně učil, aby mohl večer v klidu odjet autobusem do Hořic. Hned jak vystoupil na hořickém nádraží, odešel do místní restaurace, kde si dal pár piv. Pak odjel autobusem za svým známým do Miletína. Chvíli bloudil po náměstí, a když kamarád nepřišel, dostal hrozný vztek. Byla mu zima, neměl peníze a k tomu všemu ho druhý den čekala zkouška z dospělosti. Nakonec mu nezbylo nic jiného, než se vydat na cestu zpět pěšky. Daleko však nedošel. Za Miletínem spadl do příkopu, a jak tak ležel ve sněhu, přemýšlel, co udělá. Najednou ho napadla spásná myšlenka.


„Na mobilním telefonu vyťukal číslo 112 a operátorce sdělil, že se stal obětí loupežného přepadení. Na místo okamžitě vyjeli policisté. Vymyslel si, že cestou do Hořic stopl osobní vozidlo, do kterého nastoupil. Řidič však po chvíli zastavil a požadoval po něm peníze. Na důraz svých slov ho udeřil pěstí do obličeje, břicha a vzal mu tři stovky. Policistům se však jeho výpověď od samého počátku nezdála. A jejich pochybnosti se také potvrdily. Stačilo 11 dní a z údajné oběti se rázem vyklubal sedmihlář. Možná si ani neuvědomil, co svým jednáním způsobí. Policisté nejenže prověřovali jeho smyšlenou výpověď, ale úplně zbytečně vyslýchali desítky osob,“ uvedla Klečalová.

Na svoji obhajobu mladý muž pouze uvedl, že měl strach z maturity a doufal, že komise při hodnocení jeho znalostí přihlédne k tomuto nepříjemnému zážitku a zkouškou složí. Přestože k žádnému loupežnému přepadení nedošlo, mladíkovi za smyšlené oznámení trest nehrozí. Případ byl v těchto dne podle trestního řádu odložen.