„Obchod nabízel nejnižší cenu a měl dobré recenze. Navíc v rejstříku je zapsaný osmnáct let, což jsem považoval za velké plus. Přesto šlo o podvodníky, kteří mě obrali o čtyři tisíce korun a další zákazníky o mnohem více," říká Jiří ze Svitavska, který naletěl provozovateli internetového obchodu s elektronikou.

Podvody nepřibývají

Chtěl ušetřit několik stokorun, ale přišel o mnohem víc. A před vánočními svátky není rozhodně jediný, kdo se stal obětí podvodníka. Ze statistik policie ale vyplývá, že si lidé v posledních letech dávají větší pozor při nákupu přes internet. Počet okradených není alespoň tedy ve svitavském okrese vysoký.

Ve stejném obchodě jako Jiří „nakupoval" na internetu i Pavel. Objednal mamince k Vánocům televizi a stejně jako Jiří poslal peníze předem. Chyba! Peníze jsou pryč a televizi bude muset koupit v jiném obchodě.
„Prozatím jsme nezaznamenali větší počet podvodů při nákupech na internetu v souvislosti s Vánocemi. Doporučujeme lidem nakupovat zboží na ověřených portálech a zásadně nikdy neplatit předem," sdělila Anna Štegnerová, tisková mluvčí svitavské policie.

Policisté v regionu od začátku letošního roku do konce listopadu evidují zhruba čtyři desítky podvodů. Objasněnost činí asi třicet procent. Mnoho lidí ovšem problém ani policii nenahlásí. Podvodníci na internetu vymýšlejí stále nové finty, aby obrali co nejvíce lidí. Své o tom ví i muž ze Svitavska, který kupoval ojetý malotraktor z Maďarska.

Podvodníky se daří lapit

„Firma neměla na internetu žádné negativní ohlasy. Komunikace s prodejcem vypadala slibně, traktor mohl být do dvou dnů v Čechách, stačilo jenom zaslat částku osmdesát pět tisíc korun na zahraniční účet," přiblížila podrobnosti podvodu Anna Štegnerová.

Jakmile ale muž peníze odeslal, stránky přepravce zanikly a komunikace skončila.Případ již vyšetřují kriminalisté. „Dohledání majitele účtu v České republice je možné, ale najít ho v cizině je mnohem náročnější a dost zdlouhavé," podotkla mluvčí policie.

V síti policistů naopak již uvízla dvojice podvodníků z okresu, kteří na internetovém portálu prodávali elektroniku, nářadí nebo hračky. Peníze si nechávali posílat na účet, ale zboží nikdy neodeslali. Muž se svou přítelkyní okradli sedm desítek lidí z celé republiky. Objasnění případu zabralo policistům několik měsíců.

(ik)