Zatímco v roce 2009 policisté sáhli k tomuto opatření u 58 domácností, minulý rok jich bylo 126, tedy více než dvojnásobek.
Řekl to Josef Sentivan z pardubické krajské policie. Vliv na častější vykázání z bytu podle něj má hlavně dobrá práce policie a zvýšený důraz na odhalování těchto případů.
„Pokud týraní lidé získají k policii důvěru, spíše násilné jednání oznámí. Zlepšuje se i spolupráce s dalšími institucemi, například s Intervenčním centrem na pomoc obětem domácího násilí nebo radnicemi,“ řekl Sentivan.
Například v listopadu policisté vykázali z bytu 46letého muže, který podle policie nejméně pět let psychicky a fyzicky týral svoji manželku a násilí stupňoval. Nejenže ji slovně urážel, ale nutil ji také vykonávat domácí práce pozdě v noci nebo naopak brzo ráno. Teror doplňoval fyzickým násilím, kdy svoji oběť tloukl po celém těle. Po posledním útoku žena utekla z domova a vyhledala pomoc.
Ne vždy ale za domácím násilím stojí alkohol a nevyhýbá se ani starším párům. „V Chlumci nad Cidlinou 76letý muž opakovaně napadal jak svoji 70letou družku, tak i její dva syny. Útoky začaly asi před osmi lety. Agresivita útočníka gradovala a ke slovním útokům přibyly také fyzické, podle paní byly v poslední době už téměř na denním pořádku. Vyhrožoval jí i zabitím,“ uvedla mluvčí královéhradecké policie Ivana Ježková. Agresivní stařík byl na deset dní vykázán z bytu poté, co v listopadu při další potyčce družku několikrát strčil, až upadla na zem, a přitom jí ještě měl kroutit rukou.
Podle zákona o domácím násilí mohou od roku 2007 policisté vykázat agresora na deset dní z bytu. Ve většině případů trpí násilím manželky a partnerky, někdy však i muži nebo rodiče či naopak děti agresorů.
(kim, čtk)