„To se stane, byla to chyba. Zazmatkoval jsem," komentoval obžalovaný muž u soudu své nepovedené manévry, kterými chtěl zřejmě problém zakrýt.

Principem činu, kvůli němuž byla na muže sepsána  obžaloba, je neoprávněné nakládání s finančními prostředky z konkurzní podstaty pardubické obchodní společnosti Direktum. Kvůli tomu, že svěřené peníze poslal bez odsouhlasení zástupce věřitelů či soudce na účet své manželky a následně zapůjčil slovenské firmě FKH Elektronic, údajně ve snaze je výhodněji zhodnotit, přišla společnost Direktum o třicet milionů.

Správce nezvládal počty z první třídy

Zajímavé ovšem je, proč se ke kroku, jenž je v rozporu se zdravým selským rozumem, rozhodl.

„„Připadalo mi rozumné peníze zhodnotit lépe, než tehdy nabízely banky," vysvětloval u soudu Petráš. Peníze chtěl totiž údajně zmnožit výhodněji než 1,9 procentním úrokem, který nabízela banka, a tak je půjčil slovenské firmě.

Podle předsedy senátu Petra Mráky je ovšem smlouva o půjčce, kterou navíc obžalovaný sepsal zřejmě až o několik let později, „zmetek". „Není zde uvedeno, kolik půjčujete peněz, kdy je mají splatit. Navíc jste sumu půjčil s nulovým úrokem," uvedl soudce.

Petráš, který je generálním ředitelem jedné pražské společnosti, ve dvou dalších působí jako jednatel a jeho měsíční příjem prý činí třicet tisíc korun čistého, na to odvětil: „Stane se, byla to chyba, na kterou jsme po několika dnech přišli a opravili ji v dodatku smlouvy," odvětil Petráš.

Možné vysvětlení celé transakce z něj následně státní zástupkyně Eva Jirásková „tahala jako z chlupaté deky". Nejprve přiznal, že peníze půjčil právě slovenské firmě proto, že ji osobně znal. „Byl jsem zákazníkem, koupil jsem si tam televizi," pokračovalo jeho vysvětlení. Po dlouhých minutách však vyšlo najevo, že se Slováky dlouhodobě obchodoval, nakupoval od nich dlouhodobě bílou elektroniku do výše dvaceti milionů korun.

Zazmatkoval, sepsal falešnou smlouvu

Nevydařenou smlouvu o půjčce sepsal sám až poté, co zjistil, že je v úpadku. Následně ji předal soudu. „Zazmatkoval jsem. Chtěl jsem pro sebe získat čas, abych peníze sehnal jinde a mohl je vrátit," vysvětlil, proč vytvořil fiktivní smlouvu. Převod peněz navíc nezadokumentoval v účetnictví firmy Direktrum

Zajímavé je i to, že lidé, kteří měli smlouvu podepsat a desítky milionů převzít, o půjčce nevědí. „Zřejmě si to už nepamatují," tvrdil včera v soudní síni Petráš.

V současné době potřetí ženatý muž, který uvedl, že nemá žádný majetek, shání chybějící peníze. Na splacení částky zatím údajně získal šest milionů korun, které má uschované v trezoru. Předseda senátu Petr Mráka mu proto nařídil, aby do týdne sumu poškozené pardubické společnosti vrátil.

Obžalovanému hrozí podle státní zástupkyně v případě prokázání viny až desetiletý pobyt za mřížemi.