Vlastimil Pechanec odsouzený za vraždu Roma Otty Absolona může na svobodu. Ve středu dopoledne o tom rozhodl okresní soud v Pardubicích. Pechanec může pardubickou věznici opustit již dnes. Podle rozsudku bude zkušební doba podmínečného propuštění v trvání šesti let. Pechanec se v té době nesmí podle soudu dopustit závažnějšího a úmyslného porušení zákona, jinak znovu nastoupí do výkonu trestu. Státní zástupkyně i propuštěný se na místě vzdali možnosti podat stížnost proti rozhodnutí soudu.

"Promiňte, vydám tiskové prohlášení," odpověděl na dotazy Vlastimil Pechanec. Bránu pardubického vězení opustil ve 14:47 hodin. Do Pardubic pro něj přijel jeho bratr. Pechanec se ještě před nastoupením do vozidla nechal slyšet, že co nejdříve požádá o obnovu svého procestu. "Na své nevině trvám," řekl.

Vlastimil Pechanec byl odsouzen k 17 letům odnětí svobody za vraždu s rasovým motivem. Žádost o podmínečné propuštění podal po odpykání dvou třetin trestu.

O případu dnes v deset hodin rozhodoval senát okresního soudu v Pardubicích přímo v pardubické věznici, kde Pechanec vykonával svůj trest. "Soud seznal, že Vlastimil Pechanec naplnil všechny podmínky pro udělení podmínečného propuštění," konstatoval po krátkém jednání soudce okresního soudu Karel Gobernac. Pechancově žádosti o propuštění navrhovala vyhovět také státní zástupkyně.

Podle soudu a záznamů vězeňské služby se Pechanec za mřížemi choval vzorně. Za dobu výkonu trestu obdržl 35 kázeňských odměn, zasílal rodině zavražděného finanční kompenzace a zavázal se po propuštění žít řádným životem. "Chtěl bych učinit slib, že v případě podmínečného propuštění budu dodržovat podmínky stanovené soudem," prohlásil před vynesením rozsudku Vlastimil Pechanec.

Vlastimil Pechanec Vlastimil Pechanec v roce 2001 ve Svitavách bodl Roma Otu Absolona dvakrát do břicha. Třicetiletý muž zraněním v nemocnici podlehl. Soud Pechance o dva roky později odsoudil na sedmnáct let. Družka Oty Absolona v roce 2002 podlehla rakovině. Pár měl dvě malé děti. Vlastimil Pechanec se u soudu hájil tím, že proces je vykonstruovaný a důkazy označil za smyšlené. Pechanec byl v životě odsouzen dvakrát. V roce 1999 na dva roky nepodmíněně za těžké ublížení na zdraví a v roce 2001 za spáchanou vraždu.

Pechanec z vězení: "Já říkám, že je to lžidokracie!" Za propuštění Vlastimila Pechance pořádali příznivci krajní pravice každý rok pochod Svitavami, kde také každoročně zazněl projev, který jim z vězení odsouzený napsal a ve kterých se pravidelně označoval jako oběť systému, či politický vězeň. Z jeho znění ale lze vyrozumět oblíbenou extremistickou rétoriku i smýšlení. Část projevu, který vloni ve Svitavách zaslal svým příznivcům.

Já říkám, že je to lžidokracie!
…Na loňském 7. veřejném protestu ve Svitavách byl nesen transparent s textem „Svobodu!!! Proti totalitním praktikám „demokratického" systému svobodnamladez.org", za což byli 3 mladí lidé perzekuováni státní policií! Je to snad tak nebezpečný text, že se bojí jeho pravdivého konstatování? Nebo vadí odkaz na politicky nekorektní stránky Svobodné mládeže, které kritizují tento systém a brání svůj národ, vlast, lid a svobodu?!Láska k vlasti a našim lidem není zločin! Je to základní ctnost každého národně smýšlejícího. Náš nacionalismus se opírá o solidaritu a identitu. O totožnost hodnot, dědictví, tradic, kultury, jazyka a území, které homogenní národ sdílí. Národní solidarita, hrdost a identita však nemá nic společného s nenávistí vůči ostatním národům, etikům nebo kulturám. Náš nacionalismus není založen na upírání identity ostatních, ale hlavně o obraně té své!…
…Nebudeme-li součástí řešení našich práv, pravdy a svobod a jejich ochrany, budeme stále jen součástí problému. Hlas odporu nejde umlčet, hlas odporu vzrůstá a čas změny musí brzy přijít, protože vítr změn se zvedá! Tam, kde vládne bezpráví, je odpor povinností!"
Vlastimil "Vlajka" Pechanec