Před pardubickým okresním soudem stanula včera trojice mužů. Ti se měli v době zahraniční vojenské mise dopustit porušení služebních povinností.

K tomu mělo dojít hned dvakrát. Dvojice vojáků Lukáš Černík a Antonín Bajer vyjela 12. září 2009 služebním vozidlem UAZ ze základny Šajkovac do Prištiny a dne 19. září mělo tutéž cestu podniknout vozidlo UAZ s Lukášem Černíkem a Štěpánem Zatočilem. Podle obžaloby tím vojáci porušili své služební povinnosti, protože k cestě neměli povolení a účelem cesty měl být nákup věcí pro osobní spotřebu na vojenské základně v Prištině.

Při jízdě 19. září bylo jejich vozidlo spatřeno mimo určenou oblast (okres Podujevac) na silnici směrem do Prištiny vojenskou dopravní hlídkou a při následném ověřování rozpisu hlídek se přišlo na nesrovnalosti v rozpisu jízd.

Rozkazy prý měli

Obžalovaní vojáci se hájí tím, že si porušení služebních povinností nejsou vědomi a že v jednom případě jeli do Prištiny zařizovat nákup cen pro účastníky rybářských závodů, jejichž organizací a obstaráním pověřil velitel kontingentu podplukovník Kývala Antonína Bajera.

Zatočil zase uvádí, že jako řidič byl povinen uposlechnout rozkazu nadřízeného, kterým byl právě Černík.
Podle svědectví jejich nadřízené ale povolení k opuštění zóny, kterou jejich jednotka hlídala, neměli ani v jednom případě.

Dne 19. září hlídka spatřila vojenský automobil s Černíkem a Bajerem. „Vozidlo jelo směrem na jih na Prištinu, ale podle rozpisu jsme následně zjistili, že mělo jet na sever na Podujevac. Ptali jsme se dozorčího, zdali nedošlo k chybě v rozpisu jízd,“ uvedl svědek Jan Havelka. Dozorčí následně informoval nadřízenou důstojnici, která uvedla, že mezi ní a Černíkem došlo k telefonickému hovoru. V něm Černík tvrdil, že se nachází v určeném hlídkovém prostoru v okolí města Podujevo. Po chvíli ale měl sám přiznat, že se nachází v Přištině na nákupech. Tuto skutečnost pak velitel roty oznámil vojenské policii, která následným vyšetřováním zjistila i další údajně neohlášenou jízdu ze dne 12. září.

Soud zatím k rozhodnutí nedospěl. Líčení bylo včera odročeno na 11. července s tím, že bude třeba předvolat další svědky. Vojákům hrozí až dva roky za mřížemi nebo peněžitý trest.