Děti už totiž nebudou pod dohledem ve škole.
Případ, kterým se zabývají pardubičtí kriminalisté, možná dobře dokresluje to, kam až může situace zajít.
V Pardubicích řádí skupinka dětí ve věku 10 – 11 let, která přepadá a s různým úspěchem olupuje své vrstevníky.
Jeden z případů, o kterém jsme se dozvěděli, se stal na sídlišti Polabiny v ulici Lonkova. Skupina asi desetiletých dětí zde obestoupila stejně starého chlapce na kolečkových bruslích a požadovala peníze. „Šlo o skupinu dětí snědé i bílé pletí. Vůdčí členové party, kteří po chlapci požadovali vydání věcí, však byli snědé pleti," uvedl jeden z očitých  svědků, který si nepřál být jmenován.

Naval všechno!

Přepadený jim peníze nedal, protože žádné neměl. Zazněl další požadavek: „Naval boty!" Ani na tuto žádost chlapec nereagoval, ani když ji vůdce party podpořil pohrůžkou, že jestli boty nedá, bude zle. Po další záporné odpovědi přišel poslední požadavek: „Naval všechno, co máš!".

V té chvíli však do hry vstoupili dva kolemjdoucí muži, kteří si všimli vyhrocené situace a chlapce z obklíčení tlupy vyvedli  za roh.  Přepadený chlapec se slzami v očích jim o svém zážitku řekl a chtěl přivolat rodiče.
Členové party, kteří jej mezitím znovu došli, pak jen řekli, že to přece byla legrace a nic se nestalo. Jenže kriminalisté byli jiného názoru.

„Věc je vyšetřována jako dokonaný trestný čin loupeže podle paragrafu 173 trestního zákona. Ovšem s tím, že všichni podezřelí jsou nezletilí," uvedla mluvčí pardubické policie Eva Maturová.
Podle policie totiž nezáleží na tom, že „se nic nestalo", ale na tom, že pachatelé se pokusili obohacení dosáhnout pod pohrůžkou násilí.

„Policisté v souvislosti s nastávajícími prázdninami apelují především na rodiče, aby si svých dětí více všímali a měli přehled o tom, co dělají ve volném čase," dodala Eva Maturová.