"Kolegové z Odboru služby pro zbraně a bezpečnostní materiál vyjížděli ve středu do obce Karle na Svitavsku, kde nám oznamovatel odevzdal přes dvě kila průmyslové výbušniny zn. Danubit a 17 rozbušek. K nálezu jsme si přizvali odborníky z Pyrotechnické služby Policie ČR, kteří rozhodli, že trhavinu kvůli špatnému technickému stavu nebudou převážet, ale zlikvidují ji na místě. Proto vybrali nejbližší možné bezpečné místo a tam jí odpálili," uvedla policejní mluvčí Dita Holečková.

V Pardubickém kraji se jedná už o druhý odpal nebezpečného materiálu během pěti dnů. Minulý týden byla jiná pyrotechnika zlikvidována na kraji Pardubic. V tomto případě šlo o náhodný nález směsi ručních granátů, dělostřelecké munice, zapalovačů a náboje do pěchotních zbraní, celkem šlo o zhruba 50 kusů munice.

A i tady pyrotechnik nejnebezpečnější část nálezu radši zlikvidoval na místě. "Vybral bezpečné místo na poli a odpal provedl. Na nezbytně nutnou dobu jsme dle pravidel museli uzavřít okolí odpaliště, včetně silnice ze Sezemic na Rokytno a na Časy. Zbylou munici pyrotechnik odvezl na stálou trhací jámu do Ralska," uvedla policejní mluvčí.

V rámci zbraňové amnestie bylo v Pardubickém kraji ke včerejšku odevzdáno 35 kusů zbraní a 914 kusů střeliva. Ze zbraní se jednalo o 20 kusů zbraní kategorie B, což jsou samonabíjecí zbraně a 15 kusů zbraní kategorie C, což jsou zbraně lovecké a opakovací.

"Mezi zbraněmi není žádná raritní, většinou se jedná o zbraně, které jsou v běžném oběhu," dodala Holečková. 

Zbraňová amnestie potrvá do 31. července.