Osmnáctiletého řidiče z Pomezí transportoval vrtulník na pardubickou traumatologii. Řidič kamionu skončil se zlomeninou ramene a s šokem v nemocnici. Havárii má na svědomí zřejmě vysoká rychlost osobního automobilu.

„Najednou vjel renault do protisměru, snažili jsme se mu vyhnout, ale těžký náklad nás stáhl do příkopu,“ popisuje okamžiky hrůzy Zdeněk Mikan, spolujezdec z kamionu. Nákladní vůz naložený barely s jedovatou látkou se převážil a skončil v příkopu. Padesátiprocentní roztok dusičnanu amonného vytékal z barelů do zeminy.

„Udělali jsme prvotní opatření, abychom zamezili dalšímu úniku jedovaté látky,“ uvedl ředitel HZS ve Svitavách Oldřich Jedlička. Hasiči v ochranných oblecích opatrně sudy vyndali a očekávali příjezd přepravní firmy, která náklad přeložila z korby havarovaného kamionu.

Nikdo nedokázal přesně určit, kolik litrů jedovaté látky uniklo do zeminy. Dnes vodohospodáři určí rozsah znečištění půdy.

 

Tisková zpráva HZS Pardubického kraje

Dne 10. prosince 2007 v 15:26h byla na operační a informační středisko HZS Pardubického kraje nahlášena dopravní nehoda na hlavní silnici ve směru ze Svitav na Poličku, kde se před obcí Květná srazilo nákladní vozidlo Scania s osobním vozidlem Renault.

Příčinou nehody je pravděpodobně vysoká rychlost jízdy řidiče osobního vozidla, který nezvládl řízení a vjel do protisměru, kde se střetl s kamionem. Řidič kamionu se před nárazem snažil osobnímu vozidlu vyhnout, ale těžký náklad poté stáhl kamion do příkopu.

Na místo události vyjeli okamžitě profesionální hasiči z Poličky a ze Svitav, kteří nejprve vyprošťovali zraněné osoby. Oba řidiči byli těžce zraněni a bylo nutné je transportovat vrtulníkem do nemocnice. Další zraněnou osobou byl spolujezdec jedoucí v nákladním vozidle, kterého odvezla k ošetření sanitka záchranné služby.

Hasiči zpočátku zasahovali v dýchacích a lehkých ochranných oblecích, neboť se domnívali, že kamion převáží nebezpečnou chemickou látku, která byla v přepravním listu zapsána jako 50% roztok dusičnanu amonného.

O situaci byl informován referát životního prostředí města Svitavy.

Následně však bylo zjištěno, že se nejedná o nebezpečnou chemickou látku, ale že v barelech bylo převáženo pouze disperzní lepidlo, které není považované za nebezpečnou látku, která by ohrožovala životy nebo životní prostředí. Hasiči zamezili úniku látky mimo barely, následně vyprostili kamion z příkopu a odstavili ho na odstavnou plochu mimo vozovku; na kamion byly zpět naloženy barely s disperzním lepidlem.

Na místě události byla Policie ČR, která vyšetřuje příčinu dopravní nehody. Odtah nákladního vozidla bude zajištěn majitelem.