Obžaloba Grygara viní z toho, že v roce 2006 způsobil městu Hradec Králové skrz nadační fond škodu 5,4 milionu korun. Svěřené peníze měl použít na „smazání” svých dluhů, dokončení zcela jiného nástroje a na opravu svého domu, který vznikal z bývalé 
fary.

Druhé největší varhany v Čechách

Celá anabáze případu začala na prahu nového milénia, kdy byl Grygar požádán, aby vyrobil varhany pro rekonstruovanou budovu hradecké Filharmonie. Měly být hotové v roce 2006 a celková suma byla vyčíslena na 18 milionů korun. „Kdybych je dodělal, byly by to druhé největší varhany v Čechách. Ty největší jsou v pražském Rudolfinu a mají 57 rejstříků. Hradecké mají mít jen o tři méně,” řekl před soudem Grygar, který měl mít na výrobu varhan 12 milionů z nadačního fondu a zbytek mu uvolnilo město Hradec Králové. Když v roce 2006 odcházely slíbené finanční prostředky z hradecké kasy, bylo to na základě ujištění, že má nadační fond na svém kontě již zbytek požadované částky na zhotovení hudebního nástroje. Peníze tam však nebyly. Grygar to u soudu vysvětlil tím, že on sám měl na nadační účet poslat přes čtyři miliony korun, které chtěl získat z vyplacené pojistky, neboť mu v roce 2004 vyhořela jeho dílna.

V roce 2005 se práce na nástroji pro Hradec zastavily. Grygar to odůvodnil tím, že musel přepracovat původní projekt, kdy na nové vizáži varhan pracoval další dva roky. Jeho slova u soudu potvrdil i architekt Wagner. „Pan Grygar měl před sebou takřka neřešitelný úkol. Nejednalo se totiž o návrh varhan jen pro koncertní síň, nýbrž jeho výtvor musel zapadat do celkové podoby sálu, který byl koncipován jako multifunkční,” uvedl architekt s tím, že podle něj jen samotná příprava ojedinělých varhan, mohla „spolknout” třetinu celkového rozpočtu na nástroj. „Na změně trvalo vedení filharmonie. Je ale třeba dodat, že pan Grygar je úžasný vizionář a jeho navržené dílo nemá, alespoň v Evropě, obdoby,” řekl Wagner. Dodal, že důvodem, proč varhany stále nestojí je fakt, že město Hradec Králové podalo v roce 2008 na varhanáře trestní oznámení. „Vůbec si ale nepřipustilo, že změna projektu panu Grygarovi zasáhla podstatnou měrou do financí,” uvedl architekt s tím, že teď jsou varhany vidět jen na plakátu před budovou Filharmonie.

Město házelo klacky pod nohy

U soudu včera vypovídal i bývalý mecenáš fondu Pavel Šubčík, který měl původně darovat pět milionů korun, nakonec poslal jen milion. „Do nadačního fondu jsem vstupoval s tím, že jednak vložím nějaké peníze, a také seženu pár sponzorů. Velmi negativně mě ale překvapilo, že v Hradci Králové, kde sídlí několik velkých firem, jsem dost narazil. Na to, že tyto firmy mají velké obraty, nechtěly na tuto kulturní raritu přispět velké peníze. Sám jsem to tak táhnout nechtěl,” řekl u soudu Šubčík. Dodal, že mu v inkriminované době připadalo, že Hradec hází panu Grygarovi, respektive celému fondu, klacky pod nohy.

„Když jsme měli jednání, mluvili zástupci města jen proč to a to nejde a nikdy nepřišli s tím, jak by to naopak šlo,” uvedl Šubčík.

Na podzim roku 2008 hradecký magistrát rozhodl, že varhany pro hradeckou filharmonii vyrobí továrna Rieger – Kloss Varhany, která převezme pohledávku za nadační fond.

V případě prokázání viny hrozí Grygarovi až 12 let.