Počet „napálených" klientů, který královéhradečtí kriminalisté původně zveřejnili, se však nyní jeví jen jako slabý odvar reality.

„Přihlásily se nám další desítky poškozených. Ty nyní vyslýcháme jako svědky, předávají nám dokumenty. V současné době mají policisté plné ruce práce. Vzhledem k rozsahu případu bude jeho vyšetřování trvat několik měsíců," uvedla královéhradecká policejní mluvčí Ivana Ježková.

Těmto lidem, kteří chtěli rychle zbohatnout, zůstaly jen oči pro pláč. Své úspory totiž vložili do systému známého jako „letadlo". Osmašedesátiletý podnikatel Alexander Dostál z Náchoda, jenž je od konce minulého týdne ve vazbě, jim sliboval pětačtyřicetiprocentní zúročení za ročně.

„Od začátku roku 2012 se začalo ozývat stále více klientů, kteří žádali vyplatit nejenom úroky, ale svůj celý původní vklad. Problémy s vyplácením začaly vrcholit na jaře. Firma obviněného podnikatele převedla své aktivity na jinou společnost a klientům oznámila, že k 31. prosinci 2012 původní společnost končí a  všichni budou k 31. březnu 2013 v plné výši vyplaceni," uvedla Ježková.

Policie prošetřuje také roli čtyřiačtyřicetiletého syna zadrženého podnikatele v případu. Podle přispěvatelů internetových diskusí je jím vedoucí prodejny zbraní a střeliva v Náchodě Aleš Dostál.  „Muž je podezřelý z podílnictví," dodala Ježková.

Alexander Dostál přitom neměl pro investování cizích peněz potřebná povolení od České národní banky, za což také dostal loni v srpnu pokutu milion korun.

Původní Dostálovou firmou měla být náchodská společnost Aldona, která je nyní v úpadku. Její nástupkyní se zřejmě firma Germael, SE se sídlem v Praze. Podle informací podvedených klientů v diskusi na serveru kurzy.cz se nyní snaží společnost pohledávky klientů vypořádat. Členku představenstva společnosti Kateřinu Bláhovou, která údajně s klienty komunikuje, se však nepodařilo kontaktovat.

Jediným akcionářem firmy je společnost ADAD se sídlící ve Švýcarsku, jejíž název připomíná iniciály jmen mužů.

Čtenáři Deníku glosují případ

- Příspěvek čtenáře xxx na webu Náchodského deníku:
„Konečně máme dalšího slavného rodáka, a tentokrát dva zloděje, starý a mladý Dostál. Starý Alexandr je známý lichvář a podvodník, mladý Alešek prodejce zbraní mu s letadlem vydatně pomáhal s naháněním oveček a manipulací s financemi. Nakonec to vypadá, že z toho mladej vyklouzne a starej to vezme na sebe, v klídku si bude užívat nakradených peněz a čekat až se tatík vrátí z kriminálu, aby mu připravil krásný důchod."

- Příspěvek čtenáře Jendy na webu Náchodského deníku:
„1700 pitomců, dobře jim tak."

- Příspěvek čtenáře Dana na serveru Denik.cz:
„Nikdo z podvedených ovšem netušil, že peníze, které jim jako úroky přicházely, jsou ve skutečnosti peníze dalších podvedených klientů." …a to si jako mysleli, že jim fakt někdo dá RPSN 45% ? To by snad ani nemělo být trestný, dělat tyhle kšefty, když se najdou takový kavky… Kdyby těm lidem řekl, že ty jejich vklady zasadí do květináče a nějaký drobný vykvetou přes noc, tak by třeba taky nějaký kunčofty klofl…"